Utorak, 6. januar 1998.

DUSAN JANJIC, FORUM ZA ETNICKE ODNOSE

Uz kritike i - podrska

Ono sto je osnovno u pismu patrijarha Pavla jeste priznavanje da problem postoji, da albanski studenti imaju pravo da se skoluju i zbog toga protestuju, ali i podsecanje da zive u okviru jedne drzave - smatra Janjic

- Patrijarhovo pismo predstavlja znacajnu intervenciju u javno mnenje, mislim da je Crkva pozvana kao i sve druge institucije vladine i nevladine, da se angazuju na omeksavanju atmosfere, zatim na pripremi naroda na dijalog, tj. na aktivno sprecavanje sukoba. Dakle, s tog stanovista, ne vidim da je to samo politicki cin, a jos manje kao pravni cin. To je u stvari moralni apel koji ima veci uticaj na javnost - kaze dr Dusan Janjic iz Foruma za etnicke odnose, komentarisuci pismo patrijarha Pavla koje je uputio albanskim studentima. Po njemu, to su neki novi tonovi, u odnosu na kraj osamdesetih godina, jer tada su, kako kaze, iz Crkve stizali glasovi podrske, pre svega sovinistickoj mobilizaciji. "Ovoga puta stizu glasovi razuma i poziva na dijalog i odricanja od jednostranosti i sovinizma.

- Ne bih komentarisao svaki stav, svaki ucesnik kao i u zivotu ima i svoje vidjenje i svoje ogranicenosti. Ono sto je osnovno u tom pismu jeste priznavanje da problem postoji, priznavanje albanskim studentima prava da se skoluju i da protestuju zato sto se ne skoluju. S druge strane, to je i podsecanje da se zivi u okviru jedne drzave, naravno tu je apel da se prizna legitimitet te drzave. To mozemo smatrati malo i naivnim, jer ceo sukob je u tome. Ali, on i jeste neka vrsta jednostranog politickog stava - istice dr Janjic. Dodao je da ne misli da u tom pismu nije sadrzana kritika rezima, vec da je to pismo veliki izazov za rezim.

- Rezim ce se sada naci u situaciji da to pismo pohvali preko nekih izjava, kao sto je, recimo, bila Radmila Bogdanovica, a da sustinski - nista ne uradi. Ne ocekujem, naravno, da ce to pismo biti prekretnica u dogadjanjima na Kosovu.

Na molbu da prokomentarise to sto nije upucena nijedna rec kritike na racun Slobodana Milosevica, koji je potpisao sporazum u vezi vracanja albanskih djaka i studenata u skolske objekte, odgovorio je: "Mislim da ga i ne treba kritikovati sto nije ispostovao sporazum, vec sto ga je potpisao. To je, u stvari, bio ugovor prevare. Obe strane su isle na prevaru, odnosno da ostvare neke dodatne ciljeve. Jer, Rugova se legitimisao kao predstavnik Kosova republike, a Milosevic je tim aktom izbegao ucesce Albanaca u federalnim izborima. Izbegao je i posredovanje nekih ozbiljnijih institucija, i mogucih pritisaka, kao i realizaciju toga. Niko tu nije imao ozbiljnu nameru da ispostuje ugovor, niti se taj ugovor takav kakav je moze ostvariti. Taj ugovor analiziram jedino kada govorim o njegovim potpisnicima, njih ne smatram relevantnim - kaze dr Janjic.

M. Kalinic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /