VLADA SRJ URUCILA OEBS, UN I EU ED-MEMOAR O ISTOCNOJ SLAVONIJI

Hrvatska ne postuje Erdutski sporazum

Hrvatskim vlastima se zamera da ne postuju obaveze iz pisma o namerama koje je usvojila 13. januara. Prema Srbima se primenjuje diskriminacija, zastrasivanje, otpustanje sa posla i drugi pritisci, sto je uzrok sve veceg iseljavanja iz istocne Slavonije - istice se pored ostalog u ed-memoaru

Brisel, Njujork, Beta. - Vlada SR Jugoslavije je Organizaciji za Evropsku bezbednost i saradnju, Evropskoj uniji i UN urucila ed-memoar u kojem upozorava da se po odlasku privremene uprave i "plavih slemova" UN iz Istocne Slavonije stanje neprestano pogorsava, sto dovodi do sve jaceg iseljavanja srpskog stanovnistva. To preti da ugrozi rezultate misije UN, konstatuje se u ed-memoaru jugoslovenske vlade, koja navodi da hrvatska vlada ne postuje Erdutski sporazum, kojim se garantuju prava Srba u Istocnoj Slavoniji.

U ed-memoaru, u koji je imala uvida agencija Beta, a koji je urucen OEBS-u u Becu, Evropskoj uniji u Briselu i UN, ukljucujuci sve ambasadore zemalja-clanica u Njujorku, hrvatskim vlastima se zamera da ne postuju ni obaveze iz Pisma o namerama koje je hrvatska vlada usvojila 13. januara. Naprotiv, navodi vlada SRJ, prema Srbima se primenjuje diskriminacija, zastrasivanje, otpustanje s posla i drugi oblici pritiska, sto prouzrokuje neravnopravnost srpskog stanovnistva i uzrok je sve jaceg iseljavanja Srba is Istocne Slavonije. "Takva hrvatska politika dovela je do toga da je u istocnoj Slavoniji, Baranji i zapadnom Sremu, broj Srba smanjen sa 128 hiljada, 1997. godine, na oko 70 hiljada, sa tendencijom daljeg stalnog iseljavanja", podvlaci se u dokumentu. U ed-memoaru se navode primeri takvog postupanja prema srpskom stanovnistvu i kaze da u istocnoj Slavoniji postoji ozbiljna pretnja etnickom ciscenju Srba. Jugoslovenska vlada konstatuje da hrvatske vlasti nisu nista preduzele da to sprece.

Iseljavanje pod pritiskom

Vlada SRJ navodi da je samo u poslednjih 40 dana iz te oblasti iseljeno 5.000 Srba, i da su oni otisli u SRJ, RS, Norvesku, Englesku i Kanadu. "Proces iseljavanja pod pritiskom se nastavlja i ozviljno preti etnickim ciscenjem i napustanjem koncepta multietnickog karaktera Oblasti", kaze se u ed-memoaru.

Od 15. januara ove godine je, kako navodi taj dokument, registrovano 175 slucajeva pretnji i fizickog maltretiranja gradjana srpske nacionalnosti, ukljucujuci ubistva.

Ubijena je Ruzica Sakic (69) u Sarengradu, kod Iloka, a zabelezena su i dva ubistva Srba u Belom Manastiru (bombaski napad). Gradjanin srpske nacionalnosti Srdjan Kovacevic iz Vukovara je nestao 27. januara 1998. U "pretnje i zastrasivanja" spada i to sto su "pripadnici Hrvatske Stranke Prava, predvodjeni predsednikom stranke Antom Djapicem, 14. februara 1998, provokativno, uz otvorene pretnje Srbima, trazeci njihovo proterivanje, u koloni od osam autobusa, osam kombija i 81 automobila, demonstrirali u Vukovaru i Borovom Selu. U Borovom Naselju su odrzali miting ciji su ucesnici (njih 800), pevali nacisticke i ustaske pesme i izvikivali nacisticke parole i pozdrave, uz javne pretnje proterivanjem i likvidacijom svih Srba u Oblasti. Vlasti nisu preduzele odgovarajuce mere".

U ed-memoaru se skrece paznja da se "etnicko ciscenje" sprovodi tako sto se "Srbi, protivno Erdutskom sporazumu, izbacuju i proteruju iz kuca" i navode imena Srba koji su bili zrtve takvog postupanja u Belom Manastiru, Cemincu, Bilju, Grabovcu, Dubosevici, Vardarcu, Secerani, Petlovcu, Dardi, Sumarini i Karancu. "Prema proverenim podacima, ukupno su, iz svojih kuca, u periodu od 5. do 14. februara 1998. godine, isterane 22 srpske porodice sa 145 clanova". Prema Srbima se sprovodi "diskriminacija" i pod tom stavkom se navodi da je "vlada Republike Hrvatske 22. januara 1998. donela Uredbu o najmu stanova u vlastistvu Republike Hrvatske na podrucju Hrvatskog Podunavlja, koja je stupila na snagu 27. januara 1998. Uredba, iako je u direktnoj suprotnosti sa Erdutskim sporazumom, tek je pod pritiskom medjunarodne zajednice stavljena van snage 12. februara 1998. Uredbom je predvidjeno vracanje stanarskog prava licima (Hrvatima) koja su to pravo stekla do 31. marta 1991, a korisnicima stanova (Srbima) je nalozeno da se isele. To je dovelo do iseljavanja 5.000 Srba iz Oblasti prenego sto je uredba povucena. Dokument jugoslovenske vlade konstatuje da, "iako je Uredba povucena, ostaje na snazi Zakon kojim se onemogucava Srbima povratak u stanove na koje su imali stanarsko pravo pre 1991." Dodaje se da "iako je Hrvatska donela Zakon o konvalidaciji, nisu doneti prateci izvrsni akti, koji bi omogucili njegovu primenu".

Otpustanje sa posla

Ed-memoar navodi da je "prema nepotpunim podacima, posle 15. januara 1998. sa posla otpusteno, i to samo u drzavnoj administraciji, oko 400 gradjana srpske nacionalnosti. Na njih je izvrsen pritisak da se pismeno obavezu da za sest meseci nece traziti zaposljavanje u drzavnim ustanovama gde su radili". "Najavljeno je dalje otpustanje zaposlenih iz ustanova i preduzeca, uz obrazlozenje o postojanju 'viska' od oko 30 hiljada zaposlenih. Kao 'visak' se iskljucivo tretiraju gradjani srpske nacionalnosti".

Obaveza o kulturnoj i obrazovnoj autonomiji za srpsko stanovnistvo, koju je Hrvatska preuzela Pismom od 13. januara, takodje se ne ostvaruje, kosnatuje se u dokumentu. "Zatvoreno je Odeljenje Poljoprivrednog fakulteta u Dardi, hrvatske prosvetne vlasti su odbile da odobre (i finansiraju) rad Odeljenja Pedagoske akademije u Vukovaru, koje skoluje nastavni kadar za srpski jezik, cime se dovodi u pitanje odrzavanje nastave na srpskom jeziku uopste".

"Jos uvek od strane Hrvatske nije utvrdjen niti nacin finansiranja Zajednickog veca opstina, iako je on jasno naznacen u Erdutskom sporazumu u tacki 12."

"Sprovodi se diskriminacija prema izbeglicama iz Kninske Krajine i Zapadne Slavonije koji su kao hrvatski gradjani nasli utociste u Istocnoj Slavoniji. Iako Erdutski sporazume garantuje ravnopravnost svih stanovnika Oblasti (tacka 7.), takve izbeglice se proteruju, iako im prethodno nisu obezbedjeni domovi i uslovi za zivot u drugim delovima Hrvatske".

Zakon o amnestiji se ne sprovodi

Jugoslovenska vlada napominje da se ni Zakon o amnestiji ne sprovodi. "Cesti su primeri podizanja novih optuznica za navodne ratne zlocine (samo sud u Bjelovaru je pokrenuo postupak protiv 43 lica sprske i crnogorske nacionalnosti za ratne zlocine), i pored obecanja Hrvatske da nece biti novih tuzbi za ratne zlocine bez saglasnosti Medjunarodnog suda u Hagu"

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995-1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /