SAVET MINISTARA EU DANAS CE USVOJITI NOVU DEKLARACIJU O KOSOVU

Resenje u ojacanom statusu Kosova u SRJ

“Petnaestorica" ce jos jednom apelovati na sve strane “da se uzdrze od nasilja" i pokrenu “puni i konstruktivni dijalog", ukljucujuci neodloznu primenu sporazuma Milosevic-Rugova, kaze se u nacrtu deklaracije

Mirko Klarin
dopisnik “Nase Borbe" iz Brisela

U okviru razmatranja evropske politike prema “zapadnom Balkanu", Savet ministara EU ce danas u Briselu, kako je najavljeno, najvise paznje posvetiti “daljem pogorsavanju situacije na Kosovu". Pod “zapadni Balkan" su, inace, od januara ove godine podvedene sve zemlje regiona koje sa “petnaestoricom" nemaju ugovore o asocijaciji i koje su ukljucene u tzv. regionalni pristup EU. Dakle: bivsa Jugoslavija bez Slovenije, ali sa Albanijom. Najvise primedbi na takvo preimenovanje regiona koji je do nedavno u dnevnim redovima Saveta ministara figurirao kao “jugoistocna Evropa" stiglo je, kako saznajemo, iz Hrvatske, koja nikako ne voli da je “guraju na Balkan".

Kao sto smo prosle sedmice najavili, evropske diplomatske kancelarije procenjuju da je sada - mesec dana uoci novog izvestaja Komisije od kojeg ce zavisiti eventualno odobravanje izvoznih povlastica SRJ - “pravi trenutak" da se pojaca pritisak na vlasti u Beogradu, kako bi se iznudio izvestan pomak u resavanju kosovskog problema. U tom cilju, sefovi diplomatije “petnaestorice" bi danas trebalo da usvoje novu deklaraciju o Kosovu u kojoj ce podsetiti na poznate evropske stavove o dijalogu kao jedinom nacinu za resavanje tog problema.

Prema nacrtu pomenute deklaracije, u koji je imalo uvid briselsko dopisnistvo “Nase Borbe", Savet ministara EU ce jos jednom izraziti “duboku zabrinutost zbog produzenog pogorsavanja situacije na Kosovu" i apelovati na sve strane da se “uzdrze od svih akata nasilja." U tom kontekstu, “petnaestorica" ce jos jednom pozvati na uspostavljanje “punog i konstruktivnog dijaloga" izmedju vlasti u Beogradu i rukovodstva kosovskih Albanaca, a u prvom redu na neodloznu primenu sporazuma Milosevic-Rugova o obrazovanju na Kosovu, zakljucenog jos 1996. Da bi obe strane podstakli na umerenost i kompromis, “petnaestorica" ce najaviti spremnost da “pruze znacajnu (materijalnu) podrsku" ne samo obnovi obrazovanja u skladu sa pomenutim sporazumom, vec i drugim “merama za jacanje poverenja i bezbednosti" na Kosovu. U nacrtu deklaracije se, konacno, podseca na stav medjunarodne zajednice, da resenje problema treba traziti u “ojacanom statusu Kosova unutar granica SRJ!" Izvesnu konfuziju, s tim u vezi, izaziva saopstenje za stampu kojim se najavljuje danasnja sednica Saveta ministara, gde se, verovatno po inerciji sluzbe koja ga je srocila, ponavlja stara formula o “sirokom stepenu autonomije" za Kosovo. Nasi izvori, medjutim, ukazuju da su “petnaestorica" odustali od te formule koja je irititirala Beograd i prihvatili formulaciju o “ojacanom statusu" koja je u medjuvremenu lansirana u Kontakt grupi.

Zaobilazenje “spoljnog zida" sankcija

Savet ministara EU ce danas, kako je najavljeno, bez diskusije dati svoju politicku podrsku amandmanima na propise kojima se regulise pomoc Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, SR Jugoslaviji i Makedoniji, a koji ce formalno biti usvojeni nakon konsultacija sa Evropskim parlamentom. Cilj amandmana je da pojednostave i ubrzaju proceduru odlucivanja o evropskoj pomoci navedenim zemljama, kao i da omoguce Komisiji da direktno - dakle, ne vise posredstvom centralnih vlasti - pomaze i podrzava odredjene lokalne ili regionalne zajednice. U slucaju SRJ, recimo, nova regulativa ce Komisiji omoguciti da direktno podrzi odredjene projekte na Kosovu ili u Crnoj Gori, bez da time zaobilazi “spoljni zid" sankcija ili krsi politicke uslove definisane u tzv. regionalnom pristupu EU drzavama “zapadnog Balkana."

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995-1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /