NEIZVESNO DALJE SNABDEVANJE SRJ UVOZNOM SIROVOM NAFTOM I DERIVATIMA

Moguca "benzinska susa"

Ako se uvoznicima devize ne obezbede, isporuke sirove nafte se dovode u pitanje, a samim tim i snabdevanje trzista

Hvalospevima o uspehu kineskog barter aranzmana drzavna statistika daje novu dimenziju. Jer, prosle godine je iz Kine uvezeno robe u vrednosti od 384 miliona dinara, a vrednost naseg izvoza je tek 45 miliona dinara. Istovremeno, vrednost uvezene sirove nafte, oko 2,3 miliona tona, je 2.096 miliona dinara. Kako isplivati iz ovog duga u javnosti se ne govori. Nezvanicno se, medjitim, cuje da cak ni predsednik SRJ, Slobodan Milosevic, nije bio upoznat sa time kako traljavo funkcionise kinesko-srpski barter, pa da su celnici NIS, a medju njima i sam predsednik Skupstine Srbije (inace direktor NIS "Jugopetrola" Dragan Tomic) zbog toga bili kod njega na brifingu.

Da mnogo toga nije u redu vidi se i na osnovu cinjenice sto se za ovogodisnji uvoz sirove nafte ne apostrofira kineski "Sinohem". U saveznom ministarstvu privrede se u zvanicnim spisima navodi da ce se uvoz 1.441.500 tona sirove nafte, tokom prvog polugodista, odraditi robno-novcanim aranzmanom. Za placanje ove kolicine sirove nafte potrebno je 306 miliona dolara. Precizirano je, medjitim, da ce 32,65 obezbediti uvoznici, 165,35 miliona dolara NBJ, a 108 miliona dolara ce biti "pokriveno" robnim izvozom.

Crnogorske pumpe - podmirene

Kako sada stvari stoje viska derivata, izgleda, jedino ima u Crnoj Gori, gde na ime podmirenja potreba "priobalnog podrucja SRJ" "Jugopetrol" Kotor pod carinskim nadzorom ima 39.600 tona uvezenih tecnih goriva. Rec je o rezervama dovoljnim za narednih 30 do 90 dana (u zavisnosti od goriva).

Da ovaj posao ide traljavo vidi se iz vapaja saveznog ministarstva privrede Saveznoj vladi da se do kraja februara obezbedi, "prioritetno", 53 miliona dolara: 20 za naftu isporucenu u februaru, 30 za isporuku nafte za potrosnju tokom marta i tri miliona dolara za placanje transporta kroz Hrvatsku i Rumuniju. Ako se uvoznicima NIS "Jugopetrolu" i "Beopetrolu" devize ne obezbede isporuke sirove nafte se dovode u pitanje, a samim tim i snabdevanje trzista.

Zanimljivo je, takodje, da jos uvek nije napravljena preraspodela kontingenata za uvoz naftnih derivata. Energetski bilans, doduse, predvidja da se uz uvoznu sirovu naftu i kolicine dobijene sa domacih busotina (oko 480.000 tona za prvih sest meseci) snabdevanje trzista tecnim gorivima obezbedi uvozom nesto vise od 300.000 tona naftnih derivata. Kontingenti, medjutim, jos nisu adresirani, pa ministarstvo privrede SRJ saveznom ministarstvu za unutrasnju trgovinu 6. februara pise dopis i trazi da se napravi preraspodela. Kao razlog za zurbu navodi se predstojeca setva i pocetak predstojece turisticke sezone. Za uvoz naftnih derivata, potrebnih do kraja juna, potrebno je oko 100 miliona dolara, s tim sto deset miliona treba obezbediti sto pre, da bi se podmirila potrosnja do kraja ovog i u narednom mesecu. U celoj prici oko uvoza, ne samo derivata nego i sirove nafte, ne pominju se nigde privatnici, koji na skupovima u privrednim komorama isticu da su spremni da ucestvuju u organizovanom uvozu. Nema, takodje, ni detalja o tome kako ide obezbedjenje robe za izvoz.

J. Putnikovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995-1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /