KOLIKO IMA PRIPADNIKA MUP U JUZNOJ POKRAJINI

Na Kosovu oko 40 hiljada policajaca

Odlazak kao kaznena mera, po spisku iz Ministarstva ili saopstenju nacelnika da je raspored “dole". U napetim situacijama Posebna jedinica policije kao pojacanje. Troskovi pripadnika MUP na Kosovu kao za celokupnu policiju Beograda

Dragoljub Petrovic

Kosovo prioritetni teren za Posebnu
jedinicu policije: Pristina

Prolazak drumovima Kosova i Metohije putnika namernika nedvosmisleno upucuje na recenicu koju je nedavno izgovorio jedan od lidera Srpskog pokreta otpora - da ce na ovom podrucju uskoro ziveti samo Albanci i srpska policija. U sveopstoj rasomonijadi izjava o brojnosti pripadnika Ministarstva unutrasnjih poslova Srbije na Kosovu, u pravu je nesumnjivo i jedna (srpska) i druga (albanska) strana. Prvi kazu da policije “ima mnogo i da je ona jedini garant opstanka Srba i neodvojivosti teritorije", dok drugi tvrde “da je uvedeno vanredno stanje koje traje godinama uz ostre mere represije prema albanskom stanovnistvu".

Enigma ostaje sto se tice precizne brojke o masovnosti policije na kosovskometohijskim prostorima jer se ona, kao i brojnost celokupog aparata MUP Srbije, drzi u tajnosti poput drzavne tajne i zvanican odgovor na ovo pitanje uvek se rangira kao “top sikret". Nezvanicno se u izvorima srpske policije moze cuti da je na Kosovu stacionirano oko 20.000 uniformisanih pripadnika policije. Tom broju treba dodati, kako se tvrdi, i desetak hiljada pripadnika kriminalisticke policije, te radnika Resora drzavne bezbednosti. Ova brojka, tvrdi se, neprestano varira imajuci u vidu da se na Kosovo redovno salju pojacanja, pa bi se otprilike moglo reci, sto potvrdjuju i izvori iz organa lokalne uprave pokrajine (naravno, bliski socijalistima) da policijski aparat na ovom podrucju broji izmedju trideset i cetrdeset hiljada “mupovaca".

Vidljivo prisustvo samo na putevima

Prema recima Randjela Nojkica, predsednika SPO Pristine, ovih dana je na Kosovu vidljivo pojacano prisustvo policije na putevima u drenickom kraju, ali, kako kaze, u dubini teritorije pripadnika MUP nigde nema. "Ja sam prosle nedelje, posto radim u posti, prevozio telo ubijenog postara Mustafe Kurtaja sa Instituta za sudsku medicinu u Pristini do njegovog sela. Na skretanju za Srbicu kod Glogovca postavljeno je cetrdesetak policajaca koji kontrolisu sva vozila, i napravljen je bunker od dzakova s peskom. Medjutim, na lokalnim putevima policije nema i vrlo je neprijatno kada padne mrak. Najgore je sto i pored mog zahteva policija nije htela da nas stiti u rejonu u koji smo isli", kaze Nojkic.

Odlazak na Kosovo donedavno je bio kaznena mera za policajce i inspektore iz Srbije. “Desava se jednostavno da iz vrha Ministarstva stigne spisak u sekretarijat ili odeljenje policije sa imenima policajaca, pravljen bez jasnih kriterijuma. Pretpostavljam da se on sacinjava na osnovu licnih karakteristika u nasim licnim kartonima koje prave staresine. Jednostavno, ili te nacelnik pozove na razgovor i kaze ti da si rasporedjen na zadatke “dole", ili istaknu spisak imena sa naznakom kad polazi autobus i sta treba poneti", objasnjava nas sagovornik iz policije. On kaze da se na Kosovo redovno kao “pojacanje", kada je situacija “napeta", salju pripadnici Posebih jedinica policije. To su jedinice malo bolje fizicki pripremljene od obicne uniformisane policije i u redovnim okolnostima obavljaju zadatke obezbedjenja skupova, intervencija prilikom mitinga i slicno. Posebne jedinice policije stacionirane su u nekoliko kasarni u Srbiji (recimo u Kuli i u bivsoj kasarni VJ u Volginoj ulici na Zvezdari) i “Kosovo im je jedan od prioritetnih terena", iako su oni tokom rata boravili i u Bosni i Hrvatskoj. Otkad se situacija u drenickom kraju zakomplikovala, kako saznajemo, na Kosovo je poslata brigada PJP od 700 pripadnika. “Otisao je jos priblizan broj kolega iz raznih odeljenja policije po gore navedenom sistemu, ali je indikativno da se sada radi o jako dobrim i disciplinovanim policajcima, sto se tumaci ozbiljnoscu situacije. Oni su sada rasporedjeni na pojedinim punktovima. Inace, kada sam ja poslednji put isao na Kosovo, deo nas bio je u pristinskoj kasarni Marsal Tito i tu smo sedeli mesec dana, uzimali dnevnice i cekali da se nesto desi. Ostali su bili rasporedjeni po stanicama policije i takodje cekali", kaze sagovornik iz policije. Objasnjava kako se desavalo da pojedine kolege traze dobrovoljno odlazak na “krizno podrucje" - iskljucivo zbog zarade.

Za boravak na Kosovu, svi policajci uz platu dobijaju dnevnicu od 60 dinara i imaju obezbedjene sve obroke i ostale potrebe. Plata obicnog uniformisanog policajca za prosli mesec bila je u proseku oko 1.700 dinara primljenih iz dva dela, plus topli obrok 200 dinara. Plata u Posebnim jedinicima policije bila je nesto veca, u proseku 2.100 dinara. Inspektorske plate se krecu u rasponu od 2.000 do 3.500 dinara, u zavisnosti od staza i radnih obaveza. Od bruto plate, svim policajcima se odbija oko 200 dinara za penzijsko osiguranje, oko 120 za zdravstveno osiguranje i pet dinara za nekakav misteriozni sindikat, koji inace, kako tvrde nasi izvori, ne postoji (“ne znamo cime se bavi i ko mu je predsednik, a nama je zabranjeno sindikalno organizovanje").

Drzanje velikog broja policajaca na Kosovu, sigurno je, predstavlja znacajnu stavku u budzetu MUP i ona se moze meriti, po nekim procenama, sa cifrom koja se izdvaja za celokupnu policiju Beograda. Pored plata i dnevnica, tu treba uracunati ogromnu mehanizaciju, sredstva i naoruzanje neubicajeno za manje “trusne" terene. Privid sile, medjutim, po recima jednog policajca, za sada je samo maska za cinjenicu da su pripadnici MUP na Kosovu jos uvek “lake mete" - “glineni golubovi" i bez sumnje, taoci neresene politicke situacije.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995-1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /