petak, 6. februar 1998.

TRGOVCI I PROIZVODJACI NE VRACAJU CENE

Cene otporne na pretnje vlade

Zasto da menjam cene zbog pada kursa marke, kada ce ona uskoro ponovo doci do sest dinara, kazu trgovci. Umesto toga poskupela uvozna roba

Staro trgovacko pravilo je, kazu prodavci, da se cene koje su porasle, podstaknute skokom kursa nemacke marke, nikad nisu vratile odmah nakon pada vrednosti ove valute. Ako se cene i koriguju nadole, to se dogodi tek posto se kurs stabilizuje na odredjenom nivou, bar dvadesetak dana. Cak i tada osnovni motiv prodavaca nije kurs marke, nego zakon konkurencije.

Drugo “domace" pravilo, koje je na snazi, narocito nekoliko poslednjih godina, jeste da nikakva pretnja ministarstva trgovine da ce pojacanim inspekcijskim kontrolama vratiti cene nisu urodila plodom. Potvrda za to je najsveziji primer cena mesa. Za njih se tvrdilo da ce inspkcijskom asistencijom biti vracene, odnosno snizene tokom januara kad stigne meso iz domaceg tova. One ne samo da nisu pale na prethodni nivo, nego cena junetine ovih dana raste. Istina bilo je sporadicnih zatvaranja radnji, ali potvrdjeno je da cene vracaju, jedino trzisni zakoni ponude.

Iako je Srdjan Nikolic, ministar za trgovinu u Vladi Srbije, prekjuce izjavio da je oduzeto oko dva miliona dinara i robe u vrednosti od dva i po miliona, reklo bi se da je to zanemarljivo u odnosu na reakcije prodavaca i promene u cenama koje se mogu zapaziti po prodavnicama. “Zasto da vracam cene, zbog pada kursa marke, kada ce ona, uskoro ponovo doci na sest dinara", kaze jedan od prodavaca prehrambenih proizvoda na pijaci Zeleni venac.

- U poslednja dva dana nije dosao nijedan novi cenovnik kojim se trazi korekcija cena nanize, kazu prodavci u “C-marketu".

Sladjana Lucic, sef marketinga u “Pekabeti", kaze da je ova trgovina imala zaliha, pa vecina proizvoda nije ni nabavljana po visim cenama. Ipak poskupela je uvozna roba i roba za ciju proizvodnju se koriste uvozne komponente. Pojeftinjenje su najavili samo uvoznici : “Eko-produkt", “Marbo", “ Metalac", “Dolce bel", “Planeta" i uvoznici juznog voca. Kisela voda je pojeftinila zanemarljivo, kilogram posudja umesto 63 kosta 55 dinara, uvozni keks “eledi" umesto 22,34 staje 18,20 dinara, dok je kikiriki sa 12 pao na oko osam dinara", kaze Sladjana Lucic.

Nikakvih promena nema ni kod dobavljaca koji snabdevaju trgovinsko preduzece “Jabuka".

S. J. - R. R.

Cigarete ne pojefinjuju

Nisu pale ni cene cigareta, “lord staje sedam, LM - osam “pal-mal" sedam, “laki strajk" - osam, “bond" - sest i po, “partner" - pet i po, a “marlboro" od 12 do 14 dinara. Sve ove cene su vise u odnosu na one od pre nedelju dana. Razlog zbog cega se ne moze ocekivati da ce biti smanjene, prema recima jednog prodavca jeste, ne samo nedostatak ponude domacih (jeftinijih) cigareta, vec i znatno smanjena kolicina stranih cigareta.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /