Utorak, 30. decembar 1997.

ZASEDANJE SKUPSTINE SRBIJE

Milutinovic i zvanicno predsednik

Milutinovicev dolazak u skupstinsku salu radikali propratili bucnim zvizducima i povicima "ua, lopovi" i napustili salu za vreme polaganja zakletve. Prihvacen predlog radikala o formiranju Anketnog odbora za preispitivanje izbornih neregularnosti

Ne priznaju novog predsednika: Poslanici
SRS napustaju skupstinsku salu uoci polaganja
zakletve Milana Milutinovica
Foto: D. Milosevic

Beograd. - Polaganjem zakletve pred poslanicima Narodne skupstine Srbije Milan Milutinovic je juce i zvanicno postao sef drzave. Dok su njegov dolazak u skupstinsku salu radikali propratili bucnim zvizducima i povicima "ua, lopovi", socijalisti su se trudili da ih nadjacaju aplauzom. Radikali su napustili salu za vreme Milutinoviceve svecane besede, a o raspolozenju poslanika Srpskog pokreta obnove najbolje svedoci to sto Vojislav Mihajlovic, potpredsednik Skupstine iz SPO, nije ustao da pozdravi ulazak novoizabranog predsednika. Poslanici SRS vratili su se posle koktel-pauze u salu i nastavili da ucestvuju u radu parlamenta, koji je juce usvojio liste poslanika za 23 skupstinska odbora i Komisiju o posebnim uslovima za primenu Zakona o prometu nepokretnosti. Skupstina Srbije takodje je dobila i cetvrtog potpredsednika Istvana Ispanovica iz Saveza vojvodjanskih Madjara. Za zamenika sekretara Skupstine imenovan je Nebojsa Rodic, u javnosti poznatiji kao sekretar Republicke izborne komisije.

Otvarajuci nastavak konstitutivne sednice Dragan Tomic, predsednik Skupstine Srbije, obavestio je poslanike da je Republicka izborna komisija utvrdila da je zavrsen postupak povodom podnetih prigovora na izbor Milana Milutinovica za predsednika Srbije, odnosno da su se stekli svi uslovi da novoizabrani polozi zakletvu.

Ocito zadovoljstvo razvojem dogadjaja:
Dobrivoje Budimirovic Bidza, Mirko Marjanovic i
Vlajko Stojiljkovic juce u Skupstini Srbije

Sef poslanicke grupe SRS Tomislav Nikolic smesta je izasao za govornicu i, pozivajuci se na skupstinski Poslovnik, podsetio da su poslanici pozvani na nastavak konstitutivne sednice za koju je dnevni red vec utvrdjen. “Kada je Slobodan Milosevic u januaru 1993. godine polagao predsednicku zakletvu to je bila treca tacka dnevnog reda", rekao je Nikolic. Objasnjavajuci da predsednik Skupstine nema pravo da prosiruje dnevni red, on je istakao da je njegova stranka trazila da se isti prosiri zahtevom za formiranje Anketnog odbora koji bi utvrdio da li je na Kosovu ukradeno 285.000 glasova. Po Nikolicevim recima, taj zahtev nije usvojen.

“Da bi usao u skupstinsku salu predsednik mora da kuca i bude prethodno pozvan i najavljen a ne da ga pozivate preko dnevnog reda", konstatovao je Nikolic i dodao da “ovo nije zakon o gajenju riba u akvarijumu. Na ovaj nacin hocete da kazete da Milutinovic nije ni zabran na legalan nacin". Sef poslanicke grupe radikala porucio je Tomicu da za njegovu stranku nije, kao sto kaze RIK, zavrsen postupak po pravnim lekovima na nelegalne predsednicke izbore. Sto se tice Radio-televizije Srbije, nastavio je Nikolic, obecali ste da ce ova i svaka naredna sednica biti javno prenosena. “Umesto toga posle sedam godina visestranacja socijalisti nas vracaju u najcrnji period komunizma... Sa kampanjom kakvu je imao Milutinovic i Fidel Kastro bi pobedio sa 99,9 odsto glasova", zakljucio je on.

Uz svecanu zakletvu i nova obecanja:
Milan Milutinovic juce u Skupstini Srbije

Dragan Tomic je odgovorio da Narodna skupstina Srbije, prema Ustavu i Poslovniku, nema nikakva ovlascenja sem da saslusa predsednika Republike, koji pred njom polaze zakletvu. Prema Tomicevim recima, i ranije je bilo slucajeva da parlament pre prelaska na dnevni red potvrdjuje ili konstatuje prestanak poslanickih mandata.

Na Nikolicevo pitanje zasto onda poslanici nisu obavesteni o Milutinovicevom dolasku, Tomic je nehajano odgovorio: “Znaci da postoji greska u komunikaciji".

Trenutak kada se Tomic uputio da uvede Milutinovica u salu, skupstinski potpredsednik Dragan Todorovic (SRS) iskoristio je da stane za govornicu i poslanicima pokaze papire koji, kako je rekao, svedoce o izbornim kradjama na Kosovu “gde je za Milutinovica glasalo vise Albanaca nego Srba".

INAUGURACIONI GOVOR MILANA MILUTINOVICA

Vreme razvoja i napretka

Preuzimajuci i zvanicno duznost predsednika Republike Srbije Milan Milutinovic odrzao je kracu svecanu besedu, u kojoj je, pored ostalog istakao: "Uveren sam da ce vreme pred nama biti obelezeno razvojem i napretkom Srbije, sa iskrenim ubedjenjem da je to interes, zahtev i potreba svih koji u Srbiji zive i koji joj zele dobro.

Osnov tog razvoja su nasi potencijali u poljoprivredi, energetici, saobracaju, turizmu, industriji i, pre svega, obrazovana mlada generacija, rad i umesnost nasih ljudi.

Naravno, taj proces nije moguc ako ne budemo vodili racuna o dva osnovna uslova. Prvi je zivot u miru, slobodi i nezavisnosti i ucvrscivanju i afirmaciji Savezne Republike Jugoslavije kao drzave ravnopravnih gradjana i republika Srbije i Crne Gore. Drugi uslov je okupljanje svih koji mogu, umeju i hoce razvijenu, stabilnu i jaku Srbiju. Mi smo bogati razlicitostima i etnickim, i verskim, i stranackim, odnosno politickim.

S obavezom da cu na ovoj funkciji, u okviru svojih ustavnih ovlascenja, uciniti sve za miran i skladan razvoj Srbije, sa zeljom da tome doprinese i ovaj parlament, s uverenjem da ce to uciniti sve druge relevantne nacionalne institucije, s apelom da se tome pridruze i sve politicke stranke, sa iskrenim uverenjem da to od nas ocekuju gradjani Srbije, ja vas sve pozdravljam i cestitiam vam Novu godinu i predstojece praznike, sa zeljom da godine pred nama budu obelezene napretkom Srbije u interesu svih ljudi koji u njoj zive".

Posle ulaska u salu koji je pracen i zvizducima i freneticnim aplauzima, Milutinovic je polozio zakletvu, a potom i odrzao i kraci govor. Odmah potom Tomic je najavio pauzu. Kako je izvestacima bio onemogucen pristup sali, mogli su da se “oslone" samo na informacije iz skupstinskih kuloara, prema kojima se Milutinovic kratko zadrzao na uprilicenom koktelu.

Jucerasnje zasedanje parlamenta obelezile su serijske pauze, tako da su potpredsednik, zamenik sekretara i skupstinski odbori izabrani posle dve jednocasovne pauze.

U nastavku sednice, odnosno prvom zasedanju konstituisanog parlamenta, vecinom glasova je usvojen predlog Zivote Cvetkovica (SPS) da Skupstina nastavi rad do 24 casa, odnosno dok se ne iscrpi dnevni red.

Nevidjene mere obezbedjenja

Novinari juce nisu mogli da vide dolazak novog predsednika Srbije u republicki parlament jer su, bukvalno, bili zarobljeni u pres-centru. Naime, obezbedjenje nije dopustilo da za vreme Milutinovicevog zadrzavanja u Skupstini iko napusti pres-centar. Preko monitora bilo je moguce samo videti radno predsednistvo. Tako je, pored ostalog, ostalo nejasno ko je od najavljenih svecanih zvanica bio zaista prisutan. Iako je najavljeno prisustvo velikodostojnika svih vecih konfesija kod nas, ukljucujuci i samog patrijarha Pavla, ispostavilo se da su prisustvovali France Perko, nadbiskup beogradski i episkop niski Irinej.

Prema svedocenju radikala koji su napustili svecani deo sednice "policije je bilo vise nego kvoruma". Na pitanje novinara zasto nisu mogli da vide sta se desava pred samom salom parlamenta, sef sluzbe za informisanje Zoran Djumic je odgovorio:"Zbog guzve".

Tomislav Nikolic zahtevao je ponovo da se u dnevni red uvrsti predlog o formiranju Anketnog odbora za ispitivanje izbornih kradja, dodajuci da, medjutim, veruje da su socijalisti toliko uplaseni da ne bi smeli da formiraju jedno takvo telo.

Naglasivsi da je neophodno zaustaviti izborne kradje bez obzira na to ko je prokraden, Nenad Canak je ponudio da poslanicki klub demokratskih partija bude nosilac tog posla. “Mi vas sve podjednako mrzimo pa cemo biti objektivni", objasnio je Canak.

Rec je potom uzela Gorica Gajevic. Ona je izjavila da ne postoje ni ustavni ni zakonski uslovi da se anketni odbor nadje na dnevnom redu. Medjutim, posle pauze predlog radikala ipak je prihvacen i to sa 113 glasova za.

Izvestaci: M. Torov, O. Mamuzic

Dragan Tomic:

Bilo je i aplauza

Na pitanje novinara kako komentarise docek koji su novom predsedniku Srbije priredili radikali, Dragan Tomic, predsednik Skupstine Srbije je odgovorio: “Poslanici imaju pravo na svoje misljenje. Nije to nista neobicno". Upitan sta misli o zvizducima u Skupstini, Tomic je diplomatski uzvratio: “Pa, bilo je i aplauza".

Tomislav Nikolic:

Predsednik “na mala vrata"

Objasnjavajuci novinarima zasto su se radikali odlucili za povratak u skupstinske klupe posle demonstrativnog izlaska, Nikolic je rekao: “Ovo je rad u kojem zelimo da ucestvujemo, a ono (s polaganjem zakletve) je bila velika sramota jer je predsednik usao na mala vrata. Sada bar nece moci da iskoriste materijal protiv nas, ne verujem da ce pustiti snimke na kojima Milutinovicu vicu ’lopovi, lopovi’".

SPO po strani

Poslanici SPO koje su novinari saletali pitanjima zasto su ostali u sali za vreme Milutinovicevog inauguralnog govora odgovarali su mahom da ih se ne tice savez izmedju radikala i socijalista. Borivoje Borovic istakao je da je rec o svadji koalicionih partnera (socijalista i radikala) u koji SPO nece i ne zeli da se mesa te da je Milutinovicev dolazak stvar proceduralne prirode.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /