Utorak, 30. decembar 1997.

STRUCNJACI CESMEKONA O EKONOMSKOJ POLITICI ZA IDUCU GODINU SANACIJI BANKARSKOG SISTEMA I MERAMA ZA UBRZAVANJE PRIVATIZACIJE

Realni kurs 4,5 do 4,7 dinara za nemacku marku

Devalvacija i prelazak na fleksibilni kurs manje kostaju od zatvaranja ociju i vucenja iznudjenih poteza cime se sada bave drzavni planeri. Novi kurs dinara i ispravljanje dispariteta cena struje, benzina, komunalija i PTT usluga donelo bi godisnju inflaciju od 25 procenata, ali strucnjaci Ces Mekona tvrde da ce nas odrzavanje status kvoa kostati mnogo vise

Beograd. - Dinar mora da devalvira, na 4,5 do 4,7 dinara za nemacku marku, a posle toga treba preci na fleskibilni kurs. Pravu vrednost dinara nemoguce je tacno reci jer ono zavisi od mnogih okolnosti, ali on bi svakako morao da bude ispod pet dinara za DEM. Istovremeno novcana masa se mora smanjiti na 8,5 milijardi dinara. To je savet strucnjaka Ces Mekona, kreatorima ekonomske politike, dat na jucerasnjoj godisnjoj konferenciji za stampu u “Interkontinentalu", na kojoj je predstavljen sirok paket mera od vodjenja ekonomske politike u narednoj godini do sanacije bankarskog sistema i predloga za ubrzanje procesa privatizacije.

Zadrzavanje sadasnjeg zvanicnog kursa je nerealno, i izazvace vece tenzije i inflatorne pritiske, nego osmisljena devavacija, receno je konferenciji za stampu.

Ako bi se primenio recept CES Mekona koji uz devalvaciju podrazumeva i ispravljanje dispariteta cena komunalnih usluga, PTT, benzina i struje, inflacija bi na godisnjem nivou bila oko 25 procenata. Ukoliko se zadrzi sadasnji rezim, najnovija gibanja na crnom deviznom trzistu ubrzo ce se preseliti na ziralne transakcije sto ce izazvati daleko vece lomove rekao je dr Pavle Petrovic direktor CES Mekona. Kljucna promena koju u stvari predlaze ovaj inistitut je da zvanicna politika predje iz defanzive i povlacenja iznudjenih poteza na kratak rok, na aktivnu politiku koja bi se suocavala sa osnovnim neravnotezama u privredi i obezbedili temelji trajne stabilnosti.

Te tri kljucne neravnoteze su neravnoteza kursa i novca, ogroman deficit platnog bilansa i fiskalni deficit koji je zabelezen u 96. i 97, a verovatno ce biti ponovljen i naredne godine.

Devalvacija dinara i povlacenje oko milijardu dinara “prekobrojne" novcane mase bilo bi izvedeno u prvom kvartalu iduce godine, a krajem godine, bilo bi moguce uvesti i konvertibilnost dinara, receno je na konferenciji za stampu. Istovremeno devalvacija bi povoljno delovala na “izduvavanje" platnog bilansa sa oko 1.9 milijardi dolara na milijardu dolara sto je njegov strukturni nivo. Na jednoj strani smanjila bi se domaca traznja time sto bi se nivo plata sa 270 spustio na 210 DEM, bio bi obeshrabren uvoz, a privrednici bi bili prisiljeni da za svoju robu traze kupce na inostranom trzistu.

Prava cena benzina od 5,8 do 7,5 dinara

U ovom trenutku jedina smo zemlja u kojoj litar benzina kosta ispod jedne marke. Ukoliko bi dinar devalvirao na 4,5 dinara za marku, litar benzina trebalo bi da kosta od 5,85 do 7,5, s obzirom na raspon cena benzina u zemljama u okruzenju od 1,3 do 1,7 DEM za litar benzina.

U domenu fiskalne politike na prihodnoj strani bi se povecali poreski prihodi po osnovu poreza na promet, akciza i carina i ispravili dispariteti cena u infrastrukturnim delatnostima, i istovremeno smanjilo opterecenje na plate. Na rashodnoj strani bila bi zapoceta srednjorocna reforma koja bi vodila smanjenju izdataka za javnu potrosnju.

- Sanaciju banaka moguce je zapoceti odmah jer sadasnje stanje u bankarstvu ne samo da ugrozava njihove bilanse vec ima ozbiljne posledice i po privredu, zbog nemogucnosti davanja kredita, a i na ukupnu monetarnu politiku jer banke nisu u stanju da vrate kredite koji su im odobreni za poboljsanje likvidnosti. Sanacija na prvom mestu podrazumeva promenu regulatornog okvira, rekao je dr Bosko Zivkovic.

S obzirom na ogranicenja - da ni drzava ni privreda ne raspolazu dodatnim novcem - nemoguce je primeniti klasican model pretvaranja losih potrazivanja banaka u javni dug, vec se, po misljenju strucnjaka CES Mekona i Prajsvoterhausa mora uciniti sve da se bar deo tih potrazivanja “povrati u zivot". To znaci da bi se oformila banka u drzavnom vlasnistvu koja bi preuzela i pokusala naplatu spornih potrazivanja banaka, preuzela kontrolu upravljanja u preduzecima koja imaju naveci broj nevracenih kredita, pokusala njihovu sanaciju i rehabilitaciju i potom svoja potrazivanja zamenila za udeo u vlasnistvu.

Strucnjaci CES Mekona predlozili su ministarstvu za ekonomsku i vlasnicku transformacju nekoliko poteza koji bi po njihovom misljenju mogli da ubrzaju proces privatizacije. Te mere osmisljene su na osnovu iskustva koje CES Mekon ima u procesu procene vrednosti kapitala preduzeca. Jedno od njih je nejasan vlasnicki status preduzeca koja su ranije usla u privatizaciju, potom izvrsila revalorizaciju, a sada dobijaju odluke sudova da vlasnicki status treba da se utvrdi u “duhu presude suda". S obzirom da je takva formulacija nejasna, da je Agencija prestala da postoji i da ju je sada zamenila Direkcija, ministarstvu za privatizaciju sugerisano je da ono razjasni situaciju. I to tako sto bi cifre svedene na 24.januar 1994. trebalo dalje revalorizovati sve do dana nove procene. “Time bi se utvrdila realna vrednost preduzeca,i realno uplacena vrednost deonica, a bila bi izjednacena i ona preduzeca koja su se na revalorizaciju zalila sudovima i ona koja su to prihvatila tako kako je Agencija utvrdila", rekao je dr Mirko Cvetkovic.

Drugi problem s kojim se suocavaju sva preduzeca u ugostiteljstvu i maloprodaji su njihova ulaganja u iznajmljene objekte od Poslovnog prostora. Buduci da su sada ti objekti postali drzavna svojina oni ne mogu biti predmet privatizacije.

Zato je predlozeno da se ova ulaganja, u skladu sa validnom dokumentacijom priznaju kao vlasnistvo i da se spreci ono sto se sada masovno desava, da takva preduzeca bivaju izbacivana iz zakupljenih objekata jer sada ne placaju kiriju redovno.

Istovremeno dr Cvetkovic predlaze i da se izbrise stav dva uz listu preduzeca koja ce biti privatizovana po posebnom programu koji kaze da odredbe koje vaze za sprecifikovanih 75 preduzeca vaze i za preduzeca koja su oni osnivali. Buduci da njih ima na stotine, to bi znacajno zakomplikovalo proces privatizacije.

T.Jakobi

DR BOZIDAR DJELIC

Karate i sumo rvaci

Ova godina, ostavlja gorak ukus kod nas koji imamo prilike da dogadjanja u zemlji pratimo sa strane, jer je ispustena sansa da se krene u korenite i stvarne reforme. Tacno je da je ovo bila izborna godina, ali onda se bar u 1998.godini mora krenuti jos zesce. Puno toga zavisi od volje onih koji vode politiku, ali ona moze da se izrazi i na druge nacine, rekao je Bozidar Djelic specijalni konsultant CES Mekona, inace clan tima Mek Kinzea jedne od najvecih svetskih konsultantskih kuca.

“Kako izraziti tu volju? Prvi princip je da treba koristiti dzudo tehniku umesto sumo rvanja u pregovorima sa medjunarodnom zajednicom. To znaci da mi treba da shvatimo da smo pigmeji i da umesto sujetom i idealima sa svetskim dzinovima ne treba da se borimo silom vec da treba da se rukovodimo realnoscu, rekao je Djelic. “Najstrasnije je da to svi znaju, samo se mi pravimo da ne znamo", rekao je on, precizirajuci da se to odnosi i na pregovore o sukcesiji i sa Londonskim klubom i drugim medjunarodnim institucijama.

Rezignirano, ili kako god vec hocemo, moramo da priznamo da ti svetski dzinovi imaju dugo pamcenje i da sto pre ispunimo sve uslove koji su nam postavljeni jer ce svako otezanje dovesti do jos veceg broja zahteva, smatra Djelic. - Nema nikakvog naseg prokletstva i usuda, naprotiv, koliko ja znam, i u MMF i u Svetskoj banci postoji interes da se procedura oko naseg clanstva ubrza koliko god je to moguce, ukoliko mi ispunimo ono sto se trazi.

Prica za Brisel i CNN

Drugo sto se mora pripremiti, smatra Djelic, je “prica za CNN i Brisel". To znaci da se mora jasno utvrditi prioritet zemlje, na primer, dobijanje punopravnog clanstva u Evropskoj uniji pre 2010. godine. Bez obzira da li zvuci u ovom trenutku nerealno, bitno je da se jedna takva strategija usvoji, da se spakuje u za medije prihvatljiv oblik u 30 sekundi i da se neprestano ponavlja. Takav prilaz pomogao je Poljskoj da izdrzi prvi recesioni udar u tranziciji, da ostane dosledna u ekonomskoj politici i danas udje u prvi voz za clanstvo u EU. “Zaista nema potrebe da mi cekamo neki treci voz" , kaze Djelic.

Vreme mnogo kosta

Treci princip je da vreme mnogo kosta. To znaci, da ne treba preterano insistirati na takvim stvarima kakva je procena vrednosti preduzeca, jer nema trzista koje bi stvarno objektivno pokazalo tu vrednost. Takodje, umesto sto se sada administrativno ogranicava pojavljivanje akcija na trzistu, bilo bi bolje ljudima koji ce postati vlasnici akcija preduzeca objasniti zasto je mozda bolje da ne grunu svi u isto vreme da prodaju svoje deonice.

Zivot u globalnom selu

S obzirom na globalna kretanja i na spajanje najvecih svetskih firmi, besmisleno je da nasa preduzeca izigravaju mini gigante i da rasipaju i vreme i novac preko svojih mogucnosti, upozorio je Djelic. Bolje je da postanu specijalci na onom terenu gde misle da bi mogli biti konkurentni.

Drugi globalni fenomen koji ce i nas zakaciti je stvaranje eura sto za nas znaci da ce nemacka marka nestati za cetiri meseca. Pitanje je da li smo mi spremni za to ili ne.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /