Utorak, 30. decembar 1997.

KAKO POJEDINI CRNOGORSKI POLITICARI VIDE 1998.

Godina najtezih iskusenja

Jedinstveno je misljenje da ce nastupajuca godina biti teza i neizvesnija od ove koja istice. Politicki, socijalni i ekonomski problemi se mnoze, tako da se o nekim stabilnim pravcima razvoja, koji bi najavljivali sveopsti izlazak iz krize, ne moze ni govoriti

Podgorica. - Crnogorski politicki akteri nijesu optimisti u prognozama nastupajuce godine. Jedinstveno je misljenje da ce ona biti teza i neizvjesnija od ove koja istice. Ukratko receno, 1998. godina, prema vidjenjima sagovornika "Nase Borbe", bice godina teskih iskusenja i za Crnu Goru i za Jugoslaviju. Politicki, socijalni i ekonomski problemi se mnoze, tako da se o nekim stabilnim pravcima razvoja, koji bi najavljivali izlazak iz sveopste krize, ne moze ni govoriti.

Za predsjednika Narodne stranke dr Novaka Kilibardu "goruci problem" Jugoslavije u nastupajucoj godini je kosovsko pitanje, "koje moze preci u usijano stanje ako SRJ, odnosno Srbija, ne usaglasi svoje pravo sa zahtjevom albanskog zivlja na Kosovu i Metohiji iza koga stoji Savjet bezbjednosti UN".

"Ako se ne ispune Dejtonske odluke, sto znaci, ako ostane spoljni zid sankcija, neizbjezni su socijalni nemiri u Crnoj Gori i Srbiji, sto ce imati za posljedicu nestabilnost koalicionih vlada koje su evidentna cinjenica u objema republikama" - naglasava lider Narodne stranke.

Kad je rijec o Crnoj Gori, on misli da ce "retrogradna politika, koju vodi Momir Bulatovic, slaviti pobjedu na prijevremenim parlamentarnim izborima", ukoliko crnogorska demokratska opozicija na izbore ne izadje s definisanim zajednickim interesima i ukoliko ne precizira zajednicke obaveze sa DPS-om koji reprezentuje g. Djukanovic.

Portparol Liberalnog saveza Crne Gore Miroslv Vickovic blisku buducnost gleda kroz duhovitost aforizma "Ko prezivi ovu, narednu nece sigurno", odnosno kako bi rekli "ovdasnji crnogorski depresivci, ne bojmo se, dobro biti nece". "Nijesam bas u toj mjeri pesimisticki nastrojen, ali, na zalost, nema previse razloga ni za optimizam" - veli Vickovic i podsjeca na cinjenicu da je Crna Gora u godini koja istice "raspadom totalitarne interesne grupe, zvane DPS, dozivjela pravi tektonski potres i da su je dodatno destabilizovali poznati dogadjaji oko predsjednickih izbora".

"Bez obzira na neke lose i nepametne politicke poteze, koje vuce dominantna grupacija u parlamentu (lise Liberalnog saveza, naravno) ipak se nadam mirnoj primopredaji predsjednicke funkcije sredinom januara" - naglasava Vickovic i dodaje da se politicko rjesenje krize moze naslutiti u prijevremenim parlamentarnim izborima, krajem maja naredne godine, na koje liberali idu samostalno.

Od saveznika do taoca

- Sto se tice statusa Crne Gore u SRJ, on ce vjerovatno ostati nepromijenjen. Tvrdokorna politika Slobodana Milosevica i dalje ce nas darivati blagodetima zatvorskog zivota. Crna Gora je presla put od saveznika do taoca i time pokazala da apsolutno ne moze da utice na svoju sopstvenu sudbinu - kaze Miroslav Vickovic.

Medjutim, kad je rijec o socijalnim i ekonomskim nevoljama, portparol crnogorskih liberala istice da "niko ne zna gdje je prag socijalne izdrzljivosti". "Ja u ovom trenutku stvarno ne mogu reci da ce doci do socijalnih nemira u Crnoj Gori. Ko ce ih predvoditi? Radnicka klasa je na ulicama, prodaje cigarete i ne vidim da bi radnike neko mogao animirati da krenu o borbu za svoja radnicka prava, koja su sasvim izgubili" - kaze Vickovic.

Potpredsjednik Socijaldemokratske partije Crne Gore Rifat Rastoder predvidja godinu "mozda i najtezih iskusenja za gradjane Crne Gore i Srbije o tzv. antibirokratske revolucije i raspada bivse SFRJ".

"Naime, dok svi ostali akteri tragicnih desavanja na ovim prostorima tokom minule decenije, sto pod pritiskom medjunarodne zajednice, sto zbog stvarne spoznaje da je to i njima jedini moguci put izbavljenja, hvataju kakav takav korak sa procesima razvijenog svijeta, gospodin Milosevic sa svojim najvjernijim sljedbenicima gura gradjane Srbije i Crne Gore u novi izolacionizam od citavog svijeta i dalju socijalnu i sveukupnu bijedu" - kaze gospodin Rastoder. On pri tom naglasava da "Milosevicu i ostaloj gospodi ne pada na pamet da se u ovom casu bave suzbijanjem vec galopirajuce nove inflacije i presijavanjem neminovnog daljeg ekonomskog i socijalnog propadanja, rjesavanjem sve eksplozivnijeg problema Kosova i slicno". "Njihov prevashodni cilj sada je odlaganje odgovornosti za tragicne promasaje svoje politike" - zakljucuje potpredsjednik SDP i naglasava da je jedini moguci "izlaz iz tog novog pakla u osmisljenoj saradnji, okupljanju i zajednickom suprotstavljanju svih demokratskih snaga", sto se potvrdilo i na nedavnim predsjednickim izborima u Crnoj Gori.

"Ostaje da se vidi hoce li demokratske snage na ovim prostorima imati snage da odgovore tom, uistinu, istorijskom zadatku" - pita se na kraju Rastoder.

Bozidar I. Milicic

Milosevic glavna kocnica

- Ako Slobodan Milosevic i savezne institucije, kao njegov usluzni servis, i dalje budu smatrali Crnu Goru kao enfant terrible u federaciji, Milosevicevi podanici u Crnoj Gori, s jedne, i politicke snage, koje su za ravnopravnost Crne Gore i Srbije, s druge strane, iscrpljivace se u sukobima sa nesagledivim posljedicama - smatra predsjednik Narodne stranke dr Novak Kilibarda, koji u Milosevicu vidi glavnu kocnicu za rasplet dogadjaja nabolje u SRJ i Crnoj Gori.

On takodje pretpostavlja da ce "milosevicevski rezim zadrzati stabilne prostore za nastavak manipulacija s gradjanima, kao oprobanog garanta za produzenje nekontrolisane vlasti", ukoliko "srbijanska demokratska opozicija ne postigne dogovor o zajednickom interesu".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /