Ponedeljak, 29. decembar 1997.

PREKINUTA KONSTITUTIVNA SEDNICA NARODNE SKUPSTINE REPUBLIKE SRPSKE

Preovladali stranacki interesi

Na sednici verifikovani svi mandati, ali nije postignut dogovor o predsedniku, potpredsednicima i generalnom sekretaru Skupstine. Biljana Plavsic predlozila za mandatara Vlade RS Mladena Ivanica Predlogu se suprotstavio Aleksa Buha. Hans Sumaher upozorio na obavezu poslanika da se suoce sa odgovornoscu prema svojim biracima. Sednica ce se nastaviti do 12. januara

Bijeljina. - Konstitutivna sednica Narodne skupstine Republike Srpske prekinuta je prekjuce u Bijeljini bez dogovora o raspodeli kljucnih funkcija u parlamentu - predsedniku, potpredsednicima i generalnom sekretaru Skupstine. Nakon visecasovne rasprave sa mnogim pauzama postignut je sporazum da se 9. januara iduce godine odrzi sastanak poslanickih klubova na kojima bi trebalo da se predstavnici stranaka dogovore o nastavku skupstinskog zasedanja koje ce se odrzati do 12. januara. U situaciji nepopustljivih stranackih interesa i u atmosferi nespremnosti za bilo kakav kompromis, prekid sednice bio je jedini racionalni ishod. Poslanici SDS i radikali trazili su da njima pripadnu sve funkcije, drugi to nisu prihvatili. Prva sednica je pocela sa dva sata zakasnjenja zbog usaglasavanja stavova klubova poslanika, u cemu su pored predsednika ucestvovali Biljana Plavsic, Momcilo Krajisnik i Hans Sumaher, zamenik visokog predstavnika za BiH. Dogovor ocigledno nije postignut jer je usaglasavanje dnevnog reda tajalo oko cetiri puna sata.

Pored zahteva za promenom himne i zakletve koje su postavili poslanici Koalicije za celovitu BiH i Socijaldemokratske partije BiH, polemiku je izazvao i predlog poslanickog kluba Srpskog narodnog saveza da se u dnevni red uvrsti ekspoze predsednice Biljane Plavsic i predlog za mandatara vlade Republike Srpske. Nakon petocasovne rasprave poslanici SNS odustali su od zahteva da se ekspoze uvrsti u dnevni red.

Predsednik RS Biljana Plavsic obratila se zatim prisutnima govorom u kojem je apostrofirala ozivljavanje privrede, resavanje problema boraca, proces privatizacije, pitanje izbeglih lica, a posebno je istakla pitanje postovanja zakona i uspostavljanje pravne drzave. "Kao prvom slugi naseg naroda vezane su mi sve misli, sve reci i sva cinjenja - sve dok gradjani RS ne steknu poverenje u sopstvenu drzavu i dok se ne budu osecali sigurni i bezbedni u njoj, dok ne budu ubedjeni da drazva nije tu da im otima, vec da im sluzi, i da je drzava sredstvo celokupnog napretka, a ne saka povlascenih pojedinaca", istakla je u svom ekspozeu Plavsiceva.

Knezevic: SDS i SRS krivi za prekid sednice

Banjaluka, Beta. - Narodni poslanik u novom sazivu Narodne skupstine RS i potpredsednik Srpskog narodnog saveza (SNS) Ostoja Knezevic, okrivio je Srpsku demokratsku stranku (SDS) i Srpsku radikalnu stranku (SRS) za neuspesan ishod Skupstine RS. "Oko kadrovskih resenja beskompromisni su bili poslanici SDS i SRS i oni zbog njihove iskljucivosti snose veliku odgovornost pred narodom", rekao je Knezevic u izjavi agenciji Beta. "Atmosfera je bila mucna i teska, narocito oko definisanja dnevnog reda, posebno izjava clana Predsednistva BiH iz RS Momcila Krajisnika, da predsednica Plavsic nije merodavna da predlozi mandatara Vlade RS", ocenio je Knezevic. "Steta je sto je nasu bruku nije video i narod", dodao je Knezevic, On je izneo i primedbu sto je Skupstina RS zavrsena bez utvrdjenog datuma narednog odrzavanja sednice, "jer sastanak klubova poslanika koji je zakazan za 9. januar moze promeniti najavljeni datum 12. januar".

Ona je naglasila da demokratski procesi, kao jedina alternativa urusavanja, a potom i nestanka RS, nisu nicija licna volja nego nasusna potreba naroda i uslov bez kojeg se ne moze dalje. "U tim procesima najvecu zrelost pokazao je srpski narod, ali, nazalost, ne i neki pojedinci na vlasti", smatra predsednica Plavsic koja je upozorila poslanike na njihovu duznost da sluze narodu i pozvala ih da prenebregnu medjustranacke nesporazume i uskostranacke interese i posvete se resavanju esencijalnih problema RS. Govoreci o odnosima sa Jugoslavijom, Plavsiceva je podsetila da prema Dejtonskom sporazumu RS ima mogucnost uspostavljanja specijalnih veza, koje ce biti jake "onoliko koliko ih sami potenciramo i koliko je Beograd spreman da ih razume". Plavsiceva je porucila poslanicima da je RS nacionalna drzava srpskog naroda, u kojoj ima mesta za sve koji su spremni da usvoje njene vrednosti i da je svojim zivotom brane kao otadzbinu. "Clanovi naseg parlamenta muslimanske i hrvatske nacionalnosti stekli su pravo i obavezu da zastupaju interese RS. Nas cilj nije etnicki cista, vec pravna drzava, u kojoj ce prava svih biti srazmerna obavezama", istakla je predsednik RS.

Na kraju svog izlaganja predednik RS Biljana Plavsic je na osnovu svojih ustavnih ovlascenja predlozila mandatara nove Vlade RS - dr Mladena Ivanica, profesora na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci. Predsedavajuci Predsednistva SDS Aleksa Buha istakao je da su "vrata svakom kompromisu zatvorena onog trenutka kada je predsednica RS Biljana Plavsic predlozila Mladena Ivanica za mandatara". On je zatrazio od predsednice Plavsic da svoj predlog povuce, a da ce za uzvrat SDS ucestvovati u konsultacijama oko mandatara. O predlogu Biljane Plavsic se nije glasalo jer to nije bilo uvrsteno u dnevni red Skupstine.

Konstitutivna sednica pocela je intonacijom himne "Boze pravde" i izborom radnog predsednistva. Sef poslanickog kluba Koalicije za celovitu i demokratsku BiH Safet Bico zahtevao je da Skupstina pokrene inicijativu za izmene Ustava RS za usvajanje nove himne koja bi "odgovarala svim narodima". Zakletvu nisu polozili poslanici Koalicije za demokratsku i celovitu BiH, koju predvodi SDA, niti poslanici Socijaldemokratske partije BiH, jer se ne slazu sa tekstom zakletve koja ima, kako je receno, verski karakter. Oni su za vreme njenog polaganja napustili sednicu. Prema tumacenju Kancelarije visokog predstavnika, prava i obaveze poslanika proisticu iz same verifikacije mandata, sto prakticno znaci da poslanici nisu duzni poloziti svecanu zakletu da bi mogli da ucestvuju i odlucuju u radu Skupstine.

Ministarka zabranila direktni TV prenos

Velika polemika na sednici Skupstine vodjena je i zbog toga sto nema direktnog TV prenosa skupstinskog zasedanja. Ministarka informisanja RS Svjetlana Siljegovic izjavila je da je ona licno zabranila prenos SRT Studio Banjaluka, "jer RS nema drzavnu televiziju, otkako je Sfor preuzeo predajnik i zatvorio TV studio Pale".

Zamenik visokog predstavnika medjunarodne zajednice Hans Sumaher zatrazio je da se ispita zbog cega je onemogucen prenos skupstinskog zasedanja i uputio ostre kritike na racun bijeljinskih lokalnih vlasti i rukovodstva SRT-a lojalnog Palama koji su, kako je istakao, odgovorni sto ekipa banjalucke televizije nije mogla da instalira tehnicku opremu potrebnu za direktan prenos. Sumaher je upozorio i na Dejtonski mirovni dokument i zakljucke Bonske konferencije i istakao da "u RS nekolicina kompromitovanih uziva u zivotu, a zaboravlja na narod izolujuci ga od sveta".

Sednicu su za vreme polaganja zakletve napustili i predstavnici stranih ambasada koji su dosli na konstitutivnu sednicu.

Sednici su prisustvovale delegacije na celu sa ambasadorima SAD, Velike Britanije, Francuske, Italije, Rusije i Grcke.

U prvim reakcijama na skupstinsko zasedanje, u nedelju, predsednik Socijalisticke partije RS Zivko Radisic je izrazio nezadovoljstvo radom Skupstine. "Sednica je pokazala velike antagonizme izmedju politickih partija, a posebno izmedju njihovih lidera, koji nisu svesni situacije u kojoj se nalazi RS", rekao je Radisic precizirajuci da se to pre svega odnosi na SDS i Srpsku radikalnu stranku stranku "koje misle da i dalje mogu svu vlast da drze u svojim rukama.

LJ. Kovacevic - S. Pazarac

SUMAHER I KUZNJECOV POZVALI POSLANIKE NA TOLERANCIJU I ODGOVORNO PONASANJE

Vozni red za Evropu

Bijeljina, Beta. - Zamenik visokog predstavnika za BiH Hans Sumaher pozvao je poslanike na pocetku sednice Narodne skupstine Republike Srpske (RS) da se suoce sa odgovornoscu prema svom birackom telu. "Neka ova sednica bude signal svetu da je proslost zaboravljena", rekao je Sumaher i dodao da gradjani RS zasluzuju da njihove probleme resavaju poslanici koje su izabrali. Naglasivsi da je Dejton jedini moguci pristup civilizovanom i dostojanstvenom zivotu svih naroda u BiH, Sumaher je podsetio na odluku medjunarodne zajednice da ostane u BiH dok se taj cilj ne postigne. On je svima koji ne budu postovali Dejtonski mirovni sporazum zapretio ponovnim ekonomskim sankcijama i politickom izolacijom. Podvukao je da se u novoj skupstini mora napraviti lista prioriteta, u koju je ubrojao povratak svih izbeglica, sudske reforme i uspostavu vladavine zakona. Od nove Vlade RS ocekujemo otvaranje zeleznica, puteva i telefonskog saobracaja sa drugim entitetom, rekao je zamenik visokog predstavnika.

Da li RS zeli da bude Severna Koreja Evrope, gde nekolicina korumpiranih vlada i zatvara zemlju u odnosu na ceo svet, zapitao je Sumaher. Citirajuci Bonsku deklaraciju, on je naglasio da nece biti pomirenja dok svi optuzeni ne budu dovedeni pred Haski tribunal. Sumaher je istakao da kontinuirani uticaj Radovana Karadzica smatra neprihvatljivim i zahtevao hapsenje svih optuzenih za ratne zlocine. Zamenik visokog predstavnika je predao predsedniku starog skupstinskog saziva Draganu Kalinicu listu pitanja, koja, kako je rekao, moraju visoko da se kotiraju i u dnevnom redu buducih sednica. "To je vas vozni red za Evropu, nemojte da zakasnite", istakao je on.

Poslanicima se obratio i politicki direktor OEBS-a Vladimir Kuznjecov, koji im je porucio da su potrebni velika tolerancija, mudrost i rad da bi se postigao ekonomski i demokratski napredak.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /