Ponedeljak, 29. decembar 1997.

DANAS ODLUKA O EVROPSKIM IZVOZNIM POVLASTICAMA ZA 1998.

Utvrdjivanje cene izneverenih ocekivanja

Uz uskracivanje trgovinskih povlastica ocekuje se da ce evropska "petnaestorica" usvojiti i deklaraciju kojom ce SRJ ipak omoguciti da ih naknadno zasluzi

Mirko Klarin
dopisnik "Nase Borbe" iz Brisela

Danas u podne istice rok u kojem prestonice evropske "petnaestorice" treba da se pismeno izjasne o predlogu Komisije da se tzv. autonomne trgovinske mere, odnosno izvozne povlastice za 1998, odobre Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, a uskrate SR Jugoslaviji. Ocekuje se da ce pomenuti predlog biti prihvacen, a odluka saopstena danas posle podne, ili najkasnije sutra, zajedno sa kratkom deklaracijom kojom ce se ostaviti "otvorena vrata" da SRJ naknadno zasluzi uskracene povlastice.

Predlog Komisije, kao sto je poznato, formulisan je jos pre mesec dana, ali su "petnaestorica" odlucili da se o njemu ne izjasnjavaju pre kraja predsednickih izbora u Srbiji, kako se njihovim ucesnicima ne bi dala prilika da u kampanji manipulisu evropskim stavovima. U pogledu SRJ predlog je, sto je takodje poznato, negativan, pre svega zbog ocene Komisije da nije ispunjeno ni jedno od "ocekivanja" s kojima je Savet ministara EU 29. aprila odobrio izvozne povlastice za 1997. Tom prilikom su evropski sefovi diplomatije, podsetimo, usvojili Politicku deklaraciju u kojoj je precizirano da se autonomne trgovinske mere odobravaju "u ocekivanju" da ce vlasti u Beogradu "bez odlaganja i u celosti" ostvariti poznate Gonsalesove preporuke, kao i da ce sto je moguce pre otvoriti istinski dijalog o resavanju kosovskog problema. Vecina zemalja clanica EU deli ocenu Komisije da Beograd nije ziveo u skladu sa evropskim ocekivanjima, te podrzava predlog koji je iz toga izveden. Manjina koju, koliko smo uspeli da utvrdimo, cine samo dve zemlje clanice, ne spori navedenu negativnu ocenu ucinka Beograda, ali se ipak zalaze za odobravanje izvoznih povlastica, ukazujuci da one - kao najnizi stepen odnosa jedne zemlje sa EU - "i nisu neka narocita sargarepa".

Da bi ojacala svoje argumente, manjina je uoci Bozicnih praznika ocajnicki nastojala da iz Beograda iscupa dva “prosta signala" koji bi, po njenoj oceni, doprineli da “petnaestorica", prilikom danasnjeg odlucivanja, ipak, ostave otvorena vrata, odnosno nagoveste mogucnost naknadnog odobravanja izvoznih povlastica za SRJ cim se za to steknu uslovi. U tom cilju Beogradu je diplomatskim kanalima sugerisano kako bi formalno saglasavanje sa novom Gonsalesovom misijom i mandatom koji mu je poverio OEBS, kao i definitivni pristanak na otvaranje Biroa EU na Kosovu, omogucili da “petnaestorica" vec pocetkom sledece godine ponovo razmotre da li su se navedni uslovi stekli.

U “bozicnoj pustosi" koja je proteklih dana vladala evropskim diplomatskim kancelarijama, bilo je nemoguce proveriti da li su pomenuti signali “iscupani" od Beograda. Predbozicna poseta Beogradu portugalskog sefa diplomatije predstavljala je dobru priliku da se takvi signali upute, ali do Brisela jos nije stigao izvestaj Lisabona o rezultatima tom prilikom vodjenih razgovora sa “sveze izabranim" novim predsednikom Srbije. Iz istih razloga izostala su i reagovanja na izazovnu “bozicnu poruku" koju su diplomatijama zemalja clanica EU i OEBS uputili Vesna Pesic i Zoran Djindjic, podsecajuci ih da se “izbori ne smeju krasti"... nezavisno od (ne)podobnosti ovog ili onog kandidata. Ostaje da se vidi da li ce danas i sutra, pre jos jednog - novogodisnjeg - produzenog vikenda, evropska diplomatija naci za shodno da se oglasi povodom ove indirektne optuzbe za dvostruke standarde.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /