Petak, 26. decembar 1997.

KAKO CE KOALICIONI PARTNERI “ZAJEDNO" RASPODELITI POSLANICKA MESTA U VECU GRADJANA

Mandati na sudu

Neki pretpostavljaju da se natezanje moze jos dugo nastaviti, u zavisnosti od pregovora oko republicke vlade pa zatim i preraspodele mandata u saveznoj skupstini posle crnogorskih izbora

Verifikacija opozicionih saveznih mandata po svemu sudeci sadrzace elemente politickog trilera. Dojucerasnji koalicioni partneri, podeljeni na dva tabora u odnosu jedan prema tri, danas razlicite opozicione tezine i udaljenosti od vlasti, daju dijametralno razlicite izjave koje navode na zakljucak - i ovo pitanje resavace se, izgleda, politickim tumacenjem paragrafa.

Kada je pravljena koalicija “Zajedno" sacinjen je i ugovor, na koji su Srpski pokret obnove pismom podsetili nedavno(i neuspesno) Demokratska stranka, Demokratska stranka Srbije i Gradjanski savez Srbije. Od dvadeset dva mandata, koliko je “Zajedno" osvojila na saveznim izborima, prema prethodno ugovorenoj kvoti SPO bi dobio deset, DS sest, DSS cetiri, GSS jedan, dok je jedan mandat bio rezervisan za Dragoljuba Micunovica.

Ova poslednja inicijativa predstavljala je samo kulminaciju brojnih javnih poziva upucenih SPO da pristane na verifikaciju mandata i to po kvoti iz koalicionog sporazuma, koju ta stranka vise ne priznaje jer se “Zajedno" raspao. Nju je za “Nasu Borbu" prokomentarisao portparol stranke Ivan Kovacevic rekavsi da “oni koji su raskidali sporazum nemaju pravo da rasporedjuju mandate" nazvavsi doskorasnje koalicione partnere “jogi letacima koji bi sada hteli da se spuste u skupstinske klupe".

Mada je u politici sve moguce trenutno ne izgleda narocito verovatno da ce naci zajednicki jezik oko podele mandata.

SPO je evidentno u boljem polozaju za ovo mandatsko natezanje - njegovi kandidati u odnosu na ostale sa zimusnjih zajednickih izbornih lista plasirali su se, kako kazu, daleko bolje. Tako je ova stranka najavila da ce traziti cak sesnaest mandata.(Prema koalicionom sporazumu njegovih nekoliko kandidata koji bi zbog osvojenog prvog mesta automatski usli u skupstinu trebalo bi da daju ostavke kako bi na njihovo mesto dosli poslanici bivsih koalicionih partnera.)

Tu se nedoumice, koje ukazuju da ima prostora za politicki zaplet, ne zavrsavaju.

Sve su prilike, zasad, da ce ovo pitanje ipak da razresava - drzava, jer su DS, DSS i GSS najavili zastitu “svojih prava" na sudu. Medjutim, cini se iz nezvanicnih razgovora sa nekim od njihovih predstavnika, kako nisu bas optimisti, odnosno da im sanse zavise od rasporeda politickih snaga u drzavi. Pri tome neki pretpostavljaju da se natezanje moze jos dugo nastaviti, u zavisnosti od pregovora oko republicke vlade pa zatim i preraspodele mandata u saveznoj skupstini posle crnogorskih izbora.

I. K. - N. T.

Kontradiktorne tvrdnje

Iz samih stranaka koje traze od SPO da postuje dogovor stizu kontradiktorne tvrdnje: po jednima, koje su se cesce cule, za verifikaciju mandata potrebni su potpisi sve cetiri stranke, jer su svi raniji akti prosledjivani drzavnim organima tako “opremani". Doduse culo se i da “ciljno tumacenje" paragrafa omogucava i manjak potpisa na zahtevu za verifikaciju mandata koji bi se uputio Mandatsko-imunitetskoj komisiji Savezne skupstine.

Sa drzavne strane za sad ne dolaze reagovanja koja bi rascistila situaciju, vec po nekim ranijim izjavama proizilazi kako ni njima nije jasno sta zakon nalaze da se radi, sto znaci i da prostor za slobodna, dakle i politicka presudjivanja nije iskljucen. Iz savezne skupstine su, svojevremeno, rekli da parlement ne “razvrstava poslanike", kao i da ovakav slucaj dosad nisu imali pa je i pitanje kako ce se razresiti.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /