Petak, 26. decembar 1997.

PREDSTAVLJEN PRVI BROJ NAUCNOG CASOPISA “NOVA SRPSKA POLITICKA MISAO"

Simbol otpora represiji

Za dr Slobodana Antonica, jednog od urednika casopisa, njegova pojava ima u ovom trenutku politicki karakter, a mnogo manje naucni doprinos

Povodom izlaska prvog broja naucnog casopisa “Nova srpska politicka misao" juce je u Media-centru odrzana konferencija za stampu. Izdavanje tog casopisa finansijski je pomoglo novinsko preduzece “Vreme".

“Nastavicemo sa redovnim izdavanjem casopisa. Planiramo da u toku sledece godine izdamo jos cetiri broja", obavestio je juce novinare Dragoljub Zarkovic, v.d. direktora novinskog preduzeca “Vreme". Dr Vladimir N. Cvetkovic glavni i odgovorni urednik rekao je, da je u pitanju casopis koji je jedinstven na ovom nasem prostoru, “zato sto se niko nije dosada usudio da na tome ozbiljnije poradi". O tome sta zapravo zele projektom “Nova srpska politicka misao" dr Cvetkovic kaze:

“Casopis pokusava sa razlicitih teorijskih i ideoloskih strana da obasja razlicite politicke probleme. Nasa zelja je da problem politike, domace i strane, teorijske i empirijske, svedemo na nacin koji nece biti doktrinaran. Koji nece preferirati iskljucivo jedan jedini pristup i koji kao takav nece biti ideoloski".

Uspesan otpor

"Nije u pitanju samo 'simbolicki otpor', vec uspesan otpor. Oni su to uradili nezavisnoj 'Borbi', pa je nastala 'Nasa Borba', zatim 'Svetlosti", pa je nastala 'Nezavisna svetlost', pa onda je dosla na red 'Srpska politicka misao', pa je nastala 'Nova srpska politicka misao'. Mi cemo se dakle, braniti. Pre godinu dana cinilo se da se rezim ljulja, da rezim samo sto nije pao. U novinama su izlazile karikature na kojima jedan bracni par drzi spakovane kofere i negde ide. U ovom trenutku mnogima se cini da je rezim stabilan. Gresilo se onda, gresi se i sad", kaze dr Slobodan Antonic.

Za dr Slobodana Antonica, jednog od urednika casopisa, njegova pojava ima u ovom trenutku politicki karakter, a mnogo manje naucni doprinos. Objasnivsi potom tu svoju tezu: “To je za mene ustvari simbol otpora represiji. Jer zivimo u drustvu u kojem se vodi rat izmedju jednog autoritarnog rezima i drustva koje ga okruzuje. To je zapravo rat koji se vodi tiho, ali istovremeno i dosta prljavo, u odredjenim institucijama, u odredjenim delovima sistema. Dosada se rat vodio u vitalnim institucijama drustva, a sada se prosirio svuda. Vodi se istovremeno i na fakultetu, institutima, bolnicama", istakao je dr Antonic, objasnivsi potom kako izgleda taj obrazac represije.

Antonic je na kraju rekao da imena poput Dusana Jovica dekana Sumarskog fakulteta koji je dao otkaz profesoru Petkovicu, a u njihovom slucaju Zivojina Djurica, treba pamtiti i jednoga dana im reci “znamo ko ste i sta ste radili".

M. Kalinic

Banalna i dosadna stvar

“To nije nista novo, represija je banalna i dosadna stvar. Uvek se radi tako sto se donese novi zakon, pravilnik, pa se nekoj funkciji daju velika ovlascenja. Potom se na tu funkciju dovede ’nas’ covek od poverenja, onda vam taj covek pocne da prica o tome kako treba da vodite racuna o drustvenoj situaciji, jer je situacija vrlo ’osetljiva’ i ne treba pisati svasta. Onda kada vi odbijete, posto zelite da radite samo svoj posao, kaze vam se da ste dobri, ali glavni i odgovorni urednik nije. Trebalo bi njega zameniti, spojiti funkcije direktora i urednika. Kada to redakcija odbije, onda se smeni", kaze dr Antonic. Posle toga, kako je rekao, “ne mozete da udjete u kancelariju, jer kljuc nece da udje u bravu, posto ju je direktor u medjuvremenu promenio, “tada mozete jedino da potpisete resenje o otkazu, posto prestaje potreba za vasim angazovanjem".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /