cetvrtak, 25. decembar 1997.

KADA NOVI PREDSEDNIK SRBIJE STUPA NA DUZNOST

Prvi cin - polaganje zakletve

Svoj petogodisnji mandat novoizabrani sef drzave zapocinje, prakticno, danom polaganja zakletve pred Narodnom skupstinom koja se, za tu priliku, ne moze sastati pre petka, ali sigurno hoce do Nove godine

Neuobicajen rezim saobracaja ispred ulaza u zgradu Predsednistva Srbije, na Andricevom vencu, navodi na pomisao da se novi predsednik Republike, Milan Milutinovic, mozda vec i uselio u svoj kabinet u kome ce boraviti narednih pet godina. To jos ne znaci da je i preuzeo novu duznost na koju, po republickom Ustavu, stupa tek posto pred Narodnom skupstinom polozi zakletvu.

Da bi taj svecani cin, koji obelezava pocetak njegovog petogodisnjeg mandata, mogao da bude obavljen, potrebno je da se parlament sastane, makar i formalno, u punom sastavu. To se, po svoj prilici, nece dogoditi pre petka, jer tek danas, u 20 casova, istice 72-casovni rok od okoncanja predsednickih izbora za objavljivanje njihovih zvanicnih, konacnih, rezultata.

Tokom jucerasnjeg dana nije bilo nagovestaja da ce sednica parlamenta za tako kratko vreme biti sazvana. Pre podne je jos bila u opticaju opcija da ce se poslanici sastati iduce sedmice, kako bi bilo vremena i za, eventualne, politicke konsultacije oko formiranja radnih tela i poslanickih grupa i raspodele poslanickih mesta u Vecu republika Savezne skupstine.

Od 3. decembra, kada je prekinuta konstitutivna sednica parlamenta, predstavnici stranaka nisu pozivani na razgovore, tako da se razmislja i o mogucnosti da se sve obavi u minut do dvanaest, uoci same Nove godine, kako se radikalima ne bi ostavilo previse vremena za pretresanje one "hajducije" od izbora, kako rece njihov sef u parlamentu, Tomislav Nikolic.

U svim varijantama, republicki budzet za iducu godinu je u drugom planu. Nije, medjutim, nemoguce da se nesto stavi na dnevni red po hitnom postupku, pa da se u istom danu obavi pretres i po odborima i na plenarnoj sednici.

Malo je verovatno da bi se to, i ovom prilikom, moglo dogoditi, znajuci raspolozenje radikala posle "izborne kradje" i njihove najave da ce napraviti "spektakl" od sednice. Cini se verovatnijim da ce se svecano stupanje novog predsednika Republika na duznost poklopiti sa novogodisnjim koktelom.

"Levica" ima razloga da slavi - posle toliko neuspelih pokusaja dobila je sefa drzave bez promene izbornih pravila koja mu daju jaka ovlascenja, tipicna za predsednicki sistem. Malo je verovatno da bi ih Milutinovic iskoristio na isti nacin kao sto je to cinio Milosevic, cija je sama licnost olicenje vlasti.

Cinjenica je, medjutim, da je po republickom Ustavu sef drzave, prakticno, nesmenjiv. Da bi bio opozvan, za to treba da se izjasni vecina od ukupnog broja biraca, i to neposredno i tajno, na referendumu, ali tek posto prethodno prodje komplikovanu skupstinsku proceduru. Naime, kad republicki parlament oceni da je predsednik Republike prekrsio Ustav, pokrece postupak za njegov opoziv, ako se o tome izjasne dve trecine od ukupnog broja narodnih poslanika (dakle njih 166 u odnosu 250). Ako biraci ne opozovu predsednika Republike, Narodna skupstina se raspusta.

M. Torov

Tekst zakletve

Prilikom stupanja na duznost, predsednik Republike pred Narodnom skupstinom polaze zakletvu koja glasi:

"Zaklinjem se da cu sve svoje snage posvetiti ocuvanju suverenosti i celine teritorije Republike Srbije, ostvarivanju ljudskih i gradjanskih sloboda i prava, postovanju i odbrani Ustava i zakona; ocuvanju mira i blagostanja svih gradjana Republike Srbije, i da cu savesno i odgovorno ispunjavati sve svoje duznosti".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /