sreda, 24. decembar 1997.

POSTOJI LI PRAVNI OSNOV ZA FORMIRANJE "DRZAVNE KOMISIJE" ZA ISPITIVANJE IZBORNIH NEREGULARNOSTI

Radikalsko "podizanje prasine"?

Takav nacin pokusaja zastite birackog prava unapred sadrzi neizvesnost da li ce telo uopste biti formirano i kakav ce izvestaj doneti i, sto je najgore - nalaz administrativnog odbora nema pravno dejstvo

Jedno misljenje: Grafit u Beogradu
FOTO: N. Stojanovic

Pravni osnov za formiranje drzavne komisije za proveru izbornih rezultata, koju je zahtevala Srpska radikalna stranka, postoji, ali je mnogo logicniji put - redovni zakonski nacin za obezbedjivanje zastite birackih prava, odnosno podnosenje prigovora Republickoj izbornoj komisiji, smatra dr Zorica Radovic, visi naucni saradnik i strucnjak za uporedno pravo.

Prema recima dr Radovic, naime, Zakon o izboru narodnih poslanika, cije se tacke analogno primenjuju i prilikom izbora predsednika Republike, kaze da svaki birac, kandidat i podnosilac izborne liste ima pravo da Republickoj izbornoj komisiji (RIK) podnese prigovor na izborne neregularnosti. Ako odluka RIK nije zadovoljavajuca, ostaje mogucnost prigovora Vrhovnom sudu Srbije, cija odluka ima pravosnazno dejstvo.

Formiranje "drzavne komisije", objasnjava nasa sagovornica, u skladu je sa Poslovnikom Narodne skupstine Srbije, ciji clan 72 regulise mogucnost formiranja ad hoc komisija i odbora za vrsenje posebnih zadataka. Administrativna komisija, kako se takvo telo naziva u skupstinskom Poslovniku, obrazuje se iz reda narodnih poslanika i ima mogucnost da ispita stanje u odredjenim oblastima. To telo, medjutim, ne moze vrsiti istrazne i druge radnje i ima ovlascenje samo da podnese izvestaj Skupstini. Na poslanicima je, potom, da usvoje ili ne usvoje izvestaj, kao i mere koje predlaze anketni odbor, precizira dr Radovic i istice da takav nacin pokusaja zastite birackog prava unapred sadrzi neizvesnost da li ce telo uopste biti formirano i kakav ce izvestaj doneti i sto je najgore - nalaz administrativnog odbora nema pravno dejstvo.

S obzirom na cinjenicu da radikali nakon septembarskih izbora, kada su takodje tvrdili da je na Kosovu doslo do velike kradje, nisu iscrpli pravna sredstva zastite birackog prava, prema misljenju dr Radovic, moze se pretpostaviti da je u ovom slucaju zahtev za formiranje drzavne komisije podnesen samo u cilju "dizanja prasine". "Ubedljivo zvuci pretpostavka da je sve, zapravo, dogovoreno unapred i da ce radikali prihvatiti zvanicne rezultate, bez obzira na njihovu tacnost", zakljucuje dr Zorica Radovic

V. Didanovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /