Utorak, 23. decembar 1997.

JEDNODNEVNA POSETA PREDSEDNIKA SAD SARAJEVU I TUZLI

Ostar razgovor sa clanovima Predsednistva BiH

Od Izetbegovica, Zubaka i Krajisnika predsednik SAD zatrazio punu saradnju na sprovodjenju mirovnog sporazuma. Podrska Biljani Plavsic. Klinton ponovio svoje opredeljenje da trupe SAD ostaju sve dok ne budu obavljeni svi dejtonski poslovi

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

Jasne poruke domacinima: Bil Klinton
okruzen gradjanima juce u Sarajevu
FOTO: FoNet/AP

Kad je rec o ovdasnjoj domacoj upotrebi, glavna predstava u jucerasnjem desetocasovnom Klintonovom obilasku BiH bila je rezervisana za menzu baze "Orao" u Sektoru Tuzla koji pokrivaju americki pripadnici iz sastava Sfora.

Lose vreme i poremeceni TV signali ucinili su, medjutim, da gledateljstvo kod kuce ne dobije bas kompletnu sliku o toj razdraganosti kojom su izabrani predstavnici tog sastava docekali i pozdravili svog vrhovnog komandanta - ali je posao, sve u svemu, ipak bio dobro obavljen. Culo se i videlo ono sto je bilo najvaznije: predsednik je ponovio i u Tuzli svoje opredeljenje da americke trupe ostanu u Bosni sve dok ne budu obavljeni svi dejtonski poslovi - bez ikakvog vremenskog ogradjivanja, kad je o tome rec - a docekali su ga i ispratili aplauzom oni o cijoj se kozi tu pre svega radi i koji su direktno zaduzeni za izvrsavanje tog zadatka. Sve ostalo bilo je u tom trenutku manje vazno.

Slike i poruke sa tradicionalnog pretpraznickog susreta sa detasiranim pripadnicima oruzanih snaga obisle su juce SAD uzduz i popreko (taj ugodjaj pripao je ovog puta americkom kontingentu u Bosni, u ime 106.000 njihovih ostalih drugova i drugarica po oruzju, razasutih sirom sveta), tako da je vec sinoc mogla da krene natrag put Vasingtona predsednikova ekspedicija u kojoj su se nalazili, pored supruge Hilari i cerke Celsi, njegov proslogodisnji porazeni predsednicki suparnik Robert Dol sa suprugom Elizabet (predsednicom Crvenog krsta SAD), sekretari za odbranu i spoljne poslove Koen i Olbrajtova, nacelnik Generalstaba Selton, Klintonov savetnik za nacionalnu bezbednost Berger, kao i desetak, uglavnom republikanskih, senatora i kongresmena.

U jednoj od tih tuzlanskih sekvenci, recimo, video se i cuo i sledeci dijalog jednog rezerviste iz Ricmonda (Virdzinija) sa vrhovnim komandantom:

"Gospodine predsednice, ovo su dobri ljudi i velika je stvar to sto mi ovde radimo". "Mi u Sjedinjenim Drzavama ponosni smo na nasu ulogu u ovom novom pocetku Bosne".

...Vratimo se, medjutim, na pocetak jucerasnjeg dana - i na ono sto je za nas, balkanske smrtnike, predstavljalo centralni deo ove politicko-markentinske ekspres posete americkog predsednika Bosni.

Na putu iz Vasingtona prema americkoj bazi Rajnhajm u Nemackoj, gde se uslo u vojni transporter kojim se letelo dalje do Sarajeva i Tuzle (prvobitni plan da se to ucini u bazi NATO-a Avijano u Italiji odbacen je u poslednjem trenutku zbog loseg vremena), Klinton i njegovi gosti imali su priliku da vide nedavno lansirani film "Dobrodosli u Sarajevo". Prema ovdasnjim izvestacima, medjutim, kasniji utisak sa lica mesta bio je upecatljiviji od svega onoga sto se videlo na filmskom platnu. Narocito kad je rec o obilasku poznatog stratista kod pijace Merkale i, uopste, o susretima i razgovoru sa Sarajlijama - onim malobrojnima koje je obezbedjenje propustalo da se priblize predsedniku, njegovoj porodici i ostalim uglednicima iz njegove pratnje.

Krajisnik bojkotovao svecanost

Americki izvestaci iz Sarajeva, inace, registrovali su juce da je Momcilo Krajisnik sa svojom grupom ( posle razgovora sa Klintonom) bojkotovao kasnije svecanost u Narodnom pozoristu na kojoj je za pozvane goste govorio americki predsednik, posle prigodnog koncerta Sarajevske fiharmonije.

U svim tim opsirnim agencijskim izvestajima i direktnim televizijskim prenosima Klintonovog boravka u Sarajevu, americki mediji stavili su tu bili akcenat pre svega na onaj deo poruke gosta iz Vasingtona u kome je bilo naglaseno da ce SAD i medjunarodna zajednica uciniti sve sto je u njihovoj moci da se dosledno sprovede mirovni ugovor iz Dejtona - ali da na trima nacionalnim zajednicama i njihovim liderima ipak lezi krajnja odgovornost da li ce Bosna i Hercegovina krenuti putem trajnog mira ili ce se vratiti medjusobnim sukobima i samounistenju.

"Pod teskim obezbedjenjem, u ratom izranavljenom gradu, predsednik Klinton rekao je da su SAD ponosne na svoju ulogu u pomoci osakacenom Balkanu, ali je i upozorio domacine: buducnost zavisi od vas, a ne od Amerikanaca, Evropljana ili ikoga drugog" - navodi se tim povodom u izvestaju agencije Asosijeted Pres, uz citiranje vise puta juce ponovoljenog predsednikovog podsecanja sagovornicima u Sarajevu da SAD predstavljaju mesavinu preko 180 pripadnika nacionalnih grupa ("koji zive u miru i medjusobno saradjuju i dopunjavaju"), i uz "izazov njima u Bosni da to isto ucine sa svojom hrvatskom, srpskom i muslimanskom zajednicom" ("Istorija moze da bude vas saveznik, a ne da bude vas neprijatelj").

AP, istovremeno, podvlaci da je Klinton u svim razgovorima koje je imao u Sarajevu izrazavao veliko zadovoljstvo svim onim sto je ucinjeno i zapoceto u ove dve godine posle Dejtona, naglasavao ulogu koju ce SAD imati u daljem sprovodjenju mirovnog procesa u Bosni - ali i izbegao da da oko toga preuzme cvrstu obavezu i za period posle juna 1998. shodno svojoj nedavnoj proklamaciji pred domacom javnoscu da ce to biti ucinjeno tek kad se sa saveznicima iz NATO-a postigne cvrst sporazum na liniji onoga sto je u Vasingtonu zacrtano kao serija od pola tuceta neophodnih preduslova za produzeno americko vojno angazovanje na Balkanu.

Sarajevski izvestaci vodecih americkih medija bili su, inace, jednodusni u proceni da je Bil Klinton imao juce i prilicno ostar razgovor sa clanovima zajednickog Predsednistva BiH Izetbegovicem, Krajisnikom i Zubakom, od kojih je, kako se navodi, zatrazio punu saradnju na sprovodjenju dejtonskih dogovora - uz obecanje da ce oni koji to budu cinili moci da racunaju na svakovrsnu pomoc i podrsku medjunarodne zajednice, kao i uz upozorenje ce oni koji budu opstruitrali mirovni ugovor ostati u dubokoj medjunarodnoj izolaciji.

"Vas trojica prevashodno ste odgovorni za izgradnju zajednicke vlasti i pretvaranje u stvarnost Dejtonskog mirovnog ugovora" - rekao je Klinton (prema informaciji globalne mreze CNN) clanovima kolektivnog rukovodstva BiH. "Oni koji to ne budu ispunjavali, sami ce sebe izolovati. Svet, koji nastavlja da investira u vas mir, s pravom ocekuje da i vi uraditi svoj deo posla. A, sto je jos vaznije - narod ove zemlje ocekuje od vas trazene rezultate i zasluzuje da ih dobije".

Americki mediji javili su, isto tako, da je Klinton posle susreta sa trojkom iz Predsednistva, razgovarao i sa predsednicom Republike Srpske Biljane Plavsic, sto se ovde ocenjuje kao dosad najznacajnija podrska Vasingtona nastojanjima Plavsickine struje iz Banjaluke u tekucoj borbi za prevlast protiv prokaradzicevskih snaga sa Pala.

"Rekla sam (predsedniku Klintonu) da posle ovog rata nista ne moze brzo da se sprovede. Zatrazili smo strpljenje, jer samo tako, bez zurbe, mogu da se ocekuju rezultati. Neke stvari, jednostavno, ne mogu brzo da se sprovedu" - glasi izjava Biljane Plavsic, koju je americki Nacionalni radio preneo posle njenog susreta sa Klintonom, uz prateci komentar da je predsednica RS bila "primetno uzdrzana u javnom komentarisanju ovog susreta, nastojeci da ne okrene protiv sebe bosanske Srbe koji smatraju Ameriku neprijateljem zbog podrske ukazivane tokom rata Muslimanima i Hrvatima".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /