Subota, 20. decembar 1997.

BILJANA PLAVSIC RAZGOVARALA SA HAVIJEROM SOLANOM U BANJALUCI

Najvaznije konstituisanje parlamenta i vlade

Mislim da ce konstitutivna sednica biti 27. decembra kada ce biti predlozen i mandatar, dok ce se vlada formirati do 20. januara, izjavila predsednica RS. Generalni sekretar NATO u potpunosti podrzao ustavne i zakonske rokove

Izrucenje optuzenih obaveza svih strana
u BiH: Biljana Plavsic i Havijer Solana
na jucerasnjoj konferenciji za novinare
FOTo: FoNet

Banjaluka, Beta. - Predsednica RS Biljana Plavsic razgovarala je juce u Banjaluci sa generelnim sekretarom NATO-a Havijerom Solanom o implementaciji rezultata vanrednih parlamentarnih izbora u RS i produzetku mandata NATO u BiH. Plavsiceva ja nakon razgovora izjavila da je sada najvaznije da se u skladu sa Ustavom i zakonom sto pre konstituisu Narodna skupstina (NS) i Vlada RS.

“To je interes srpskog naroda i mi cemo to organizovati po Ustavu i zakonu. Mislim da ce konstitutivna sednica NS biti 27. decembra, kada ce biti predlozen i mandatar, te da ce vlada biti formirana do 20. januara sledece godine", rekla je Plavsic, precizirajuci da je to bila i glavna tema njenog razgovora sa Solanom.

Solana je izrazio zadovoljstvo sto je u svoju prvu posetu Banjaluci mogao da doputuje avionom. Dodao je da se on “mesecima i godinama zalagao da ovaj aerodrom proradi", i rekao da zajedno sa komunikacijama dolazi i prosperitet u taj deo RS. Solana je naglasio da je u interesu srpskog naroda i medjunarodne zajednice da u RS sto pre budu formirani novi parlament i vlada, i da oni potpuno podrzavaju ustavne i zakonske rokove koje je pomenula Plavsiceva.

O Sforu je rekao da je on u Bosni “da garantuje ljudima da imaju prosperitet koji dolazi zajedno sa mirom i stabilnoscu". Naglasio je da je sa Plavsicevom razgovarao i o ostanku NATO u BiH i posle isteka Sforovog mandata u junu iduce godine. Objasnio je da oblik i struktura tih buducih snaga jos nisu precizirani, ali da one “ostaju da ocuvaju bezbednost". Solana je rekao da i pored toga “sve ono sto se moze uciniti sada i do juna 98. godine - treba uciniti", posebno naglasivsi znacaj konstituisanja novog parlamenta i vlade za RS.

O ostanku NATO, Plavsiceva je rekla da “to ide u korist stabilizacije situacije u celoj BiH", i dodala da “mi u RS jos trebamo prisustvo vojnika Sfora, ili (snaga) nekog drugog naziva".

Odgovarajuci na novinarsko pitanje da li je Sfor zauzeo ostriji stav prema izrucivanju optuzenih za ratne zlocine, Solana je rekao da je i to pitanje regulisano Dejtonskim sporazumom. “Odgovornost za predaju optuzenih je na politicarima", objasnio je Solana. Naglasio je da ce Sfor, tek ako odgovorne strane u BiH ne budu saradjivale sa Haskim tribunalom, “uraditi svoj posao u skladu sa svojim mandatom i obavezama, i to treba svima da bude jasno". Zavrsavajuci svoju prvu posetu Banjaluci, tokom jucerasnje, jednodnevne turneje po BiH, Solana je posetio bazu Sfora u Ramicima na domak Banjaluke.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /