Cetvrtak, 18. decembar 1997.

ZAVRSENO DVODNEVNO MINISTARSKO ZASEDANJE "NOVOG NATO"

Svi spremni za bosanski nastavak

Zapadni saveznici, rekao je jedan od funkcionera NATO, insistiraju na dijalogu u cilju sporazuma o "odgovarajucem statusu Kosova u granicama SRJ"

Mirko Klarin
dopisnik "Nase Borbe" iz Brisela

Nakon jucerasnjeg drugog sastanka Stalnog zajednickog Saveta NATO-Rusije na nivou sefova dipomatije u poslednja tri meseca (uz dva zasedanja na nivou ministara odbrane i brojnih ambasadorskih sastanaka), ministar inostranih poslova Ruske Federacije Jevgenij Primakov je na jucerasnjoj konferenciji za stampu, okruzen generalnim sekretarom Havijerom Solanom i kanadskim ministrom Lojdom Aksvortijem, ponovio spremnost Rusije ne samo da ucestvuje u snagama koje ce u bosni zameniti Sfor i da pruzi svoj doprinos u razradi vojnih planova za razlicite opcije koje su juce prihvacene od strane sefova diplomatije "sesnaestorice". Prema izjavi visokog funkcionera NATO, koji je sa novinarima razgovarao pod uobicajenim uslovom anonimnosti, ni jedan od ministara partnerskih zemalja nije rekao da nece ucestvovati u eventualnoj novoj bosanskoj operaciji. Naprotiv, vise ministara je najavilo ucesce svojih zemalja, pod tri uslova: prvo, da i nova operacija bude pod vodjstvom i komandom NATO; drugo, da i ta operacija ima robustan mandat Saveta bezbednosti; te, trece, da i u njoj ucestvuju americke trupe.

Kao i u utorak, na sastanku sefova diplomatije "sesnaestorice", i juce je, u prosirenom sastavu evro-atlantske "cetrdeset cetvorice", bilo dosta reci o Bosni i drugim kriznim zaristima u Jugoistocnoj Evropi, kao sto je recimo Kosovo. Sto se Bosne tice, i juce je, kao i prethodnog dana, naglaseno da NATO i njegovi partneri ostaju privrzeni punoj i bezuslovnoj implementaciji Mirovnog sporazuma i uspostavljanju Bosne kao jedinstvene, demokratske i multi-etnicke drzave. Snazno su podrzani i zakljucci proslonedeljnog bonskog zasedanja Saveta za implementaciju mira.

Bilo je reci i o drugim krizama koje ugrozavaju evropsku bezbednost i stabilnost. U tom kontekstu je i nekoliko partnerskih ministara pomenulo Kosovo, deleci zabrinutost koju su - povodom rastuce etnicke napetosti u tom regionu - u utorak izrazili sefovi diplomatije "sesnaestorice." Obrazlazuci novinarima poziciju NATO u odnosu na Kosovo, vec pomenuti visoki funkcioner zapadnog saveza je u prvi plan istakao insistiranje na dijalogu u cilju sporazuma o "odgovarajucem statusu Kosova u granicama SRJ", kao i nuznost da se "obe strane uzdrze od provokacija i nasilja." Zapadni saveznici, nagasio je funkcioner NATO, "ne misle da se degradacija sadasnje situacije moze spreciti drugacije nego uspostavljanjem ozbiljnog dijaloga." Te, u tom cilju, podrzavaju nedavnu francusko-nemacku zajednicku inicijativu za Kosovo.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /