Sreda, 17. decembar 1997.

REAGOVANJA U CRNOJ GORI NA DODJELU NJEGOSEVE NAGRADE MATIJI BECKOVICU

Priznanje u sjenci politike

Podgorica. - Misljenja o dodjeli Njegoseve nagrade Matiji Beckovicu u Crnoj Gori su podijeljene shodno politickim pogledima na ovog pisca i njegovom odnosu prema Crnoj Gori i crnogorskoj naciji. Niko od sagovornika "Nase Borbe", medjutim, nema lose misljenje o Matiji Beckovicu kao pjesniku. "Medju dosadasnjim laureatima Njegoseve nagrade ima neuporedivo boljih, ali i gorih pisaca od Matije Beckovica. Prema tome, on se bez kompleksa moze kititi povjerenjem zirija za dodjelu nase najznacajnije knjizevne nagrade", kaze dr Novak Kilibarda, profesor narodne knjizevnosti na Filozofskom fakultetu u Niksicu.

Ali, prema Kilibardinom misljenju, kad bi se "nagrada sa Njegosevim imenom dodjeljivala za politiku ili, recimo, za humanizam, ne bi je Matija Beckovic mogao dobiti ni kao politicar ni kao covjek". "Poznato je da Matija Beckovic stoji na celu Savjeta jedne stranke koja svoj program zasniva na rusenju narodne sloge u Crnoj Gori, a njegov pjesnicki usklic "Ceracemo se jos" prerastao je u parolu vodilju sovinistickih grupa, koje lako mogu prerasti u vojsku za gradjanski rat u Crnoj Gori" - kaze Kilibarda.

Predsjednik Crnogorskog drustva nezavisnih knjizevnika Branko Banjevic izjavio je za nas list samo da "nase knjizevne nagrade odavno nijesu knjizevne nagrade vec politicke medalje", dok Ilija Lakusic, predsjednik Udruzenja knjizevnika Crne Gore smatra da je "u ovom prenapregnutom politizovanju svega i svacega i ime Matije Beckovica, povodom dodjele Njegoseve nagrade, prilicno 'zamoreno'". "No, sada, kada vec imamo konacnu odluku, mozemo reci da je nagradu dobilo knjizevno djelo vrijedno najvisih knjizevnih priznanja. uvazavajuci, naravno, i djela svih onih koji su se nasli u nominaciji, smatra da ovoga puta treba cestitati i laureatu i ziriju koji je uspio da odoli vanknjizevnim pritiscima - kaze Lakusic, uz razumijevanje da neko misli i drugacije. "Jedno je sasvim sigurno: nije u skladu sa dobrim obicajima, u zemlji bogate kulturne i eticke tradicije, povrsno reagovati na jedan tako uzvisen cin" - dodaje on.

"Dodelu Njegoseve nagrade za zivotno djelo Matiji Beckovicu dozivljavam kao svojevrsnu hipokriziju" - kaze Branko Vojicic, urednik kulture u crnogorskom nezavisnom nedeljniku "Monitor" i dodaje: "Ne znam samo koja je veca: Crna Gora koja je pogazila svoje dostojanstvo i najvecu nacionalnu nagradu dodijelila pjesniku koji negira Crnogorce kao naciju, ili pak, Beckovica, ako je primi iz ruku takve drzave zarad kolajne i cvrste zvecece monete u vidu 36 prosjecnih plata".

"Kad Beckovicu, koji godinama izigrava disidenta u Beogradu i zrtvu komunitickog jednoumlja, nije zasmetalo da ga ovjencaju drzavno-partijskom Sedmojulskom nagradom, koju je s ponosom primio iz ruku Slobodana Milosevica, zasto bi mu smetala NJegoseva nagrada iz ruke Bulatovica i Djukanovica, svejedno" - naglasava Vojicic, ubijedjen da "Beckovicu jos nije trebalo dodijeliti Njegosevu nagradu, jer njegovo 'zivotno djelo' nije zavrseno na Kosovu i u Crnoj Gori, kao sto je zavrseno sa ostatkom 'zaklanog naroda' u Hrvatskoj".

Vojicic smatra da je pravi trenutak za citiranje Beckoviceve misli: "Mesajuci se u politiku, pomesamo se sa mekinjama, a gde su mekinje, tu su i svinje i kutlace i ne treba se cuditi nicemu sto nas snadje". "Bas tako" - konstatuje Vujicic. Knjizevnik i knjizevni kriticar dr Radoslav Rotkovic misli da je "nezgodno da se Njegoseva nagrada daje nekome ko smatra da je crnogorska nacija mladja od njega i da ce nestati prije njega" i da bi je "u interesu njenog autoriteta trebalo ukinuti".

"Trebalo je ukinuti i ranije, onda kada je dobio Oskar Davico, jer sama cinjenica da je Njegoseva nagrada dodijeljena za djelo koje sam autor nije uvrstio u svoja izabrana djela, govori da su tu cesto bili pomijesani estetski i politicki kriterijumi" - kaze dr Rotkovic, predosjecajuci da nije dug vijek Njegoseve nagrade i da "sljedeca nece biti ni dodijeljena".

On medjutim, smatra da je Beckovic "zanimljiv i vrlo vazan pisac, koji je uspio da pronadje neku svoju zicu crnogorsku". "Ali, on je u ekavici sasvim obican, sasvim trecerazredni pjesnik" - ocjenjuje Rotkovic, dodajuci da u "Srbiji ima bar stotinu pjesnika, koji pisu na ekavici, boljih od Beckovica".

"Besmisleno je da se Njegoseva nagrada dodjeljuje piscima koji su protiv crnogorske nacije. Ranije je to uradjeno dodjeljivanjem Dobrici Cosicu, a sada Beckovicu. Ja mislim da je to ponizenje i za te pisce, jer ce oni sami uvidjeti, kroz pet, deset godina i kada budu umirali, da crnogorska nacija postoji. Kad Beckovic bude umirao kajace se sto je dobio Njegosevu nagradu. Vise ce se kajati sto je dobio nego sto je ja necu dobiti nikada" - rekao je za "Nasu Borbu" dr Rotkovic.

B. I. Milicic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /