Utorak, 16. decembar 1997.

BESPARICA UZROKOVALA NESTASICU NAFTNIH DERIVATA

Kad nema kineskog tankera dobra je i Republika Srpska

Nove isporuke sirove nafte iz Kine nema, jer nema ni para da se ona plati, a privatne pumpe dobro snabdevene zahvaljujuci snabdevanju iz RS

Po sistemu “koliko para - toliko i muzike" pocelo je da reaguje i domace trziste naftnih derivata. Novi tanker sa kineskom naftom za Srbiju, odnosno, sirovom naftom nabavljenom kroz kinesko-srpski barter aranzman, tvrde u naftaskim krugovima u Beogradu, nece uskoro stici, jer jednostavno nije ni ugovoren. Problem su, naravno, pare, odnosno neplacanje vec prispelih kolicina.

Zbog toga je u rafinerijama Naftne industrije Srbije u Pancevu i Novom Sadu prerada svedena na minimum (oko 4.000 tona sirove nafte dnevno u pancevackoj rafineriji), a derivati se isporucuju samo na pumpe NIS “Jugopetrola" i NIS “Naftagas - prometa" (NIS NAP). Redovi na pumpama su najuocljiviji u glavnom gradu, gde su vozaci najbrze reagovali na vest o eventualnoj nestasici, pa poceli da rezervoare tankuju do vrha, a ima i onih koji prave rezerve za “crne dane". Psihozu nestasice podgrevaju price o ponovnom uvodjenju sankcija, jer prosecnom gradjaninu, zapravo, nije jasno sta znaci trzisno poslovanje kineskih partnera, a sta spoljni zid sankcija, i tu nista ne pomaze cinjenica da cisterne, jos uvek, redovno dopremaju gorivo na pumpe.

Treba reci da na privatnim pumpama goriva ima, i to zahvaljujuci snabdevanju iz Republike Srpske, a ne iz domacih rafinerija. Privatnici, naravno, nabavljaju benzin i dizel, jer su to tecna goriva koja se najbrze obrcu, pa im se ulozeno, uz sasvim lepu zaradu, najbrze vraca. Rafinerija u Srpskom Brodu, naime, radi, a derivati se kupcima, pa i onima iz Srbije, nude po ekonomskim cenama. Isti arsin vazi i za takozvane velike potrosace, odnosno firme koje trose velike kolicine naftnih derivata. Rec je, pre svega, o Elektroprivredi Srbije, kojoj je NIS “Jugopetrol" vec uputio pismo upozorenja da ce im smanjiti isporuku loz ulja i dizela, i trazio da do Nove godine izmire dugovanja od ranije. U medjuvremenu je pretnja ostvarena i isporuke su prepolovljene.

U naftaskim krugovima se ova akcija tumaci kao primenjivanje taktike sa potrosacima prirodnog gasa. Tako ce EPS morati da se pobrine za placanje svojih racuna. Iz NIS tecno gorivo, naime, bez placanja nece stizati u dovoljnim kolicinama, a termoelektrane ne mogu raditi bez namesavanja loz ulja i dizel goriva u ugalj, koji je nekvalitetan i nece da gori “neobogacen". U EPS se nezvanicno cuje i prica da im naftne derivate nude iz Rafinerije u Srpskom Brodu. Rec je, ipak, o kupovini koja ce tesko biti realizovana jer, EPS nema finansijsko pokrice za ovakav uvoz.

Juce je, inace, u beogradskoj poslovnici Naftne industrije Srbije odrzan sastanak rukovodece garniture NIS sa predstavnicima republicke (srpske) i savezne vlade. Trazeno je, tvrde upuceni, resenje za prevazilazenje krize u snabdevanju naftnim derivatima. Da je situacija alarmantna moze se zakljuciti i na osnovu pisma koje je srpsko ministarstvo energetike uputilo saveznoj vladi. Zvanicnih informacija sa jucerasnjeg skupa nije bilo ali se nezvanicno moglo cuti da ce se narednih dana “stanje na naftnom trzistu stabilizovati".

Jedno od mogucih resenja svakako je i uvoz gotovih derivata u vecim kolicinama. Hoce li to biti iz komsiluka, odnosno Republike Srspke, (gde ih sada ima), ili sa neke naftne berze kupcu je sasvim svejedno. Izvesno je, medjutim, da ce za one koji mogu da plate goriva biti.

J. Putnikovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /