Ponedeljak, 15. decembar 1997.

ZENA NA STADIONU KRALJA FAHDA

Kristina "El Mundo" od Arabije

Vladimir Stankovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Barselone

U sportskom dnevniku "El Mundo Deportivo" iz Barselone, kao i u svim novinama sveta, postoji podela posla na sektore. Najbrojniji je, naravno, sektor "Barsa" koji pokriva 20-tak novinara jer list bukvalno zivi od Barselone kojoj se, bez razlike sta se desava u Spaniji i svetu, svakog dana posvecuje prvih 25-30 stranica. U okviru tog sektora novinarka Kristina Kubero dobila je proslog leta "podsektor" koji se zove - Ronaldo. Zbog brazilskog asa koji je u junu 1996. presao iz PSV Ajndhovena u Barselonu letela je nekoliko puta u Brazil, na Olimpijadu u Atlanti pokrivala je samo utakmice brazilske fudbalske reprezentacije, tokom sezone u kojoj je Brazilac briljirao u Barseloni takodje je nekoliko puta isla na meceve Brazila, pokrivala je "Kup Amerike" u Boliviji, turnir u Lionu... Kada je Ronaldo otisao u Inter "sektor" joj je ostao jer je Ronaldo za samo godinu dana ostavio ovde takav trag da ga navijaci i dalje obozavaju i ne prastaju predsedniku Nunjesu sto je takav dragulj ispustio iz ruku.

Sledeci Ronalda, Kristina je pre nekoliko dana stigla u Rijad gde je poceo "Kup konfederacija". Na prvi pogled, putovanje kao i svako drugo, turnir je okupio veliki broj novinara iz celog sveta. Ali, razlika postoji - Kristina je jedina zena novinar sto je, s obzirom na cinjenicu da se turnir odrzava u Rijadu, glavnom gradu Saudi Arabije, u startu izazvalo problem. Akreditaciju je nekako dobila, ali kada se ispostavilo da ona hoce, zamislite, da ide i na utakmice, domacini su se uhvatili za glavu. Po islamskim zakonima, koje u Saudi Arabiji vise nego striktno primenjuju, zene ne idu ne samo na fudbalske stadione vec ne ulaze na mnoga javna mesta, pogotovo ne same. U istoriji zemlje na moderni stadion za 70.000 mesta koji nosi ime kralja Fahda nikada nijedna zena nije krocila. U subotu se, konacno, i to dogodilo. Doduse, morao je da intervenise licno predsednik FIFA Zoao Avelanz mada su i domacini pokazali dosta dobre volje, uz uslov da Kristina ispostuje neke lokalne verske norme. Morala je da kupi "abaja", neku vrstu ogrtaca od crnog materijala kojim se pokriva celo telo a za glavu je morala da nabavi "katol", tradicionalni veo. Takodje, morala je da se slozi da jedan covek iz organizacije budu neprekidno uz nju sto i nije bilo lose s obzirom na "provakciju" koju je njena pojava mogla da izazove na stadionu. Zene u Saudi Arabiji ne smeju da voze kola, ne smeju da se obrate muskarcu ako se, recimo, sretnu u liftu, ne smeju same da udju u restoran, ogranicenja je napretek ali zato su pred sudom jednake sa muskarcima i mogu biti osudjene na smrt isto kao i oni. Upravo na dan pocetka turnira, pise Kristina, trebalo je da se izvrsi pet smrtnih kazni, nad dvojicom muskaraca zbog kradje i nad tri zene zbog - preljube... Cin pogubljenja je nesto malo odlozen zbog utakmice Brazil-Saudi Arabija ali nema sumnje da su gresnici vec pokojni.

Naravno, ostali izvestaci iz Rijada nisu propustili priliku da posalju pikantnu pricu o atraktivnoj novinarki "El Mundo Deportiva" koja je porusila i najstrozije islamske tabue. Od one koja pita i intervjuise, pretvorila se u intervjuisanu. Dala je preko 30 intervjua, medju njima i za cetiri televizije. "El Mundo Deportivo" je dobio neocekivanu svetsku reklamu, ali je redakcija u posebnoj noti pod naslovom "Losa vest" saopstila da zali sto se prosta cinjenica da jedan novinar, u ovom slucaju zena, radi svoj posao "pretvorio u slucaj". Istovremeno, list izrazava zahvalnost FIFA i vlastima Saudi Arabije sto su pomogli da novinarka ipak obavlja svoj posao bez vecih problema.

Moc fudbala...

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /