Ponedeljak, 15. decembar 1997.

SRPSKO MINISTARSTVO ZA TRGOVINU POKRENULO AKCIJU ZA SNIZAVANJE CENA, A PRITISCI ZA POSKUPLJENJA PORASLI

Novi talas menjanja cenovnika kad marka stigne na pet dinara

Sadasnji kurs marke od 4,4 do 4,7 dinara vec ugradjen u cene, pa su poskupljenja sporadicna. U Ministarstvu trgovine gomilaju se zahtevi za korekcije cena mleka, hleba, prevoza...

Novi porast crnog kursa tokom protekle nedelje samo je delimicno uzdrmao cene u privatnim trgovinama. Medjutim, trgovci pomno prate dnevna pomeranja i ako se sadasnji nivo 4,5 do 4,7 dinara za marku zadrzi i ove nedelje, bice novih korekcija cena, kazu ulicni preprodavci. Ukoliko kurs poraste na pet dinara, sasvim sigurno moze se ocekivati novi, veci talas poskupljenja, a pre svega uvozne robe, a zatim i ostale.

Zahtevi za povecanjem cena veceg broja robe i usluga vec nekoliko meseci "leze" u Ministarstvu za trgovinu. Ono odbija da odobri poskupljenje hleba, dok su cene mesa probile led, bez obzira na to sto je trzisna inspekcija napisala na desetinu prijava. Ministarstvo ne dozvoljava ni da se podignu maloprodajne cene mleka iako su proizvodjaci povecali cene sirovog mleka sa 42 na 55 para po masnoj jedinici. Proizvodjaci ce, kazu, upotrebiti sva sredstva da prisile mlekare da prihvate vise cene, mada one odbijaju da to prihvate dok se ne odobri povecanje cena preradjenog mleka. I prevoznici traze povecanje cena za teretni saobracaj za 22 i putnicki za 26 odsto posto su povecani troskovi zbog poskupljenja benzina za sedam odsto.

Ko racuna - shvatice

Za dvadesetak dana na kraju godine moci ce da se utvrdi racunica Vlade Srbije koju je pre mesec dana saopstio premijer Mirko Marjanovic. Prema njoj, samo poskupljenje benzina direktno utice na povecanje cena 2,5, a indirektno pet odsto. Tom prilikom nije receno koliki udeo u povecanju imaju ostali faktori u ovoj, a i u narednoj godini koja nam je na pragu.

Vladimir Stanojevic, direktor Poslovne zajednice prevoznika Srbije kaze da se prevoznici nadaju da ce Vlada imati razumevanja jer su trazeni procenti povecanja, za razliku od procenata drugih firmi, realni. Oni ce uticati na opsti ponder poskupljenja od 0,30 do 0,45. "Cene prevoza nismo menjali godinu dana, mada su u medjuvremenu poskupeli osiguranje i rezervni delovi. Vozni park je star oko deset godina i treba ga menjati pa je predvidjeno minimalno povecanje amortizacionog fonda za pet odsto. Poznato je da su delovi za vozila, uglavnom, slovenacke proizvodnje ili od 'Mercedesa'", kaze Stanojevic.

I pored ovakvih cenovnih pritisaka, Srdjan Nikolic, republicki ministar za trgovinu je pre nekoliko dana na televiziji saopstio da je ovo Ministarstvo pokrenulo inicijativu za snizavanje cena. Sem sto je precutao da se svi zahtevi za povecanje cena odlazu u fioku i pozvao trgovce da snize cene, nije objasnio u cemu se sastoji inicijativa Ministarstva, sem ako ne misli o odbijanju zahteva. U subotu je na prvom programu RTS objavljeno i da su "C market" i "Pekabeta" na teret marzi i uz pomoc dobavljaca snizili cene za oko dve hiljade proizvoda, medjutim, juce u prodavnicama ovih trgovinskih kuca nije bilo promena cena.

"U novembru je porast cena na malo bio daleko visi nego prethodnih meseci i iznio je 4,9 odsto, dok je ukupni rast za 11 meseci 8,3 odsto. Slobodan Milosavljevic, direktor Centra za makroekonomska i konjunkturna istrazivanja, kaze da se moze ocekivati da do kraja godine ukupni rast predje deset odsto. "U prvih deset dana decembra, statistika je zabelezila porast cena od svega 0,2 odsto, mada mi se cini, sudeci po trzistu da je povecanje mnogo vece. Ipak, moze se reci da smo, sto se tice rasta cena, imali dobru godinu, ali su tendencije upozoravajuce i ako se ne reaguje makroekonomskim i kreditno- monetarnim merama u iducoj godini, cene nece biti ni ovoliko stabilne", kaze Milosavljevic.

"S obzirom da se crni kurs priblizio pet dinara za marku i da je razlika izmedju njega i zvanicnog velika, iako zvanicnici kazu da devalvacije nece biti, mislim da se ona namece kao neminovnost. Efekti devalvacije, medjutim, ukoliko ih uopste bude bilo, istopice se za dva meseca i dovesti do korekcije cena. Ne verujem da ce odbijanje trazenih poskupljenja imati druge, sem psiholoskih efekata. Postavljanjem rampe ispred cena, doduse, postici ce se jedino da godina zavrsi sa inflacijom od desetak odsto, ali ce smirenje cena trajati kratko. Za izvesno vreme, cene ce porasti isto kao i za meso. Poljoprivreda kao strateska grana, nije zasluzila da se drzava tako odnosi prema njoj, vec bi joj trebalo pomoci da ostvari bolje rezultate, umesto da se uvozi poljoprivredna roba i destimulise domaca proizvodnja, a poveca deficit. Bez znacajnog snizenja javnih rashoda i reformi poreskog sistema, tesko se moze ocekivati stabilnost u iducoj godini", kaze Milosavljevic.

S. Jovicic

Crna kursna lista 14. 12. 1997.

    Podgorica 4,50 4,70 Nis 4,50 4,70 Novi Sad 4,60 4,80 Novi Pazar 4,60 4,75 Subotica 4,50 4,70 Beograd 4,40 4,70 Sticung 4,70

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /