Ponedeljak, 15. decembar 1997.

JUGOSLAVIJA PONOVO OTKRIVA ZEMLJE U RAZVOJU KAO SVOJU POSLOVNU METU

Instruktori prinudne geografije

Posto su nam zatvorena vrata razvijenih zemalja, savezna vlada predlaze da se preorijentisemo na Iran, Irak, Alzir, Libiju i Egipat, zemlje koje su nam do sada slabo ili nikako placale isporucenu robu i usluge

Savezna vlada je htela-ne htela morala da prizna da za Jugoslaviju trenutno nema mnogo mesta na trzistu razvijenih zemalja. Stoga je detaljno proucila privrednu kartu zemalja u razvoju, pokusavajuci tamo da udene i nasu zemlju. Usvajajuci program privredne saradnje sa ovim zemljama nije bila mnogo izbirljiva, tako da su se na spisku nasle skoro sve clanice ovog dela privrednog regiona.

Do raspada zajednicke drzave, SFRJ je saradjivala sa 130 zemalja u razvoju i planirala da u ukupnoj spoljnotrgovinskoj razmeni ovom trzistu pripadne 26 odsto. U najboljim vremenima taj procenat je bio oko 17 odsto, a u momentu podele drzave svega 10 procenata trgovine sa svetom odnosilo se na ove zemlje. Najznacajniji poslovni partneri bili su Iran, Irak, Alzir, Libija i Egipat. Ove drzave zadrzavaju primat i u programu Vlade nove Jugoslavije, a odmah iza njih su Kuvajt, Zimbabve, Juznoafricka Republika, Anglola, Nigerija, Koreja, Indija, Brazil i Argentina.

Na sporednim vratima

Sa zemljama u razvoju potpisano je 97 sporazuma o trgovinskoj i privrednoj saradnji i, prema recima dr Dejana Jovovica, nacelnika u Saveznom ministarstvu za spoljnu trgovinu, svi oni i dalje imaju pravnovaznost. Potpisan je i jedan multilateralni sporazum sa 47 zemalja, koji se odnosi na preferencijalni tretman, a koji podrazumeva dvostrano smanjenje carina od pet do 60 odsto.

Do sada Jugoslavija nije koristila ove olaksice, ali planira da uskoro skine prasinu sa ovog sporazuma. "Za uspeh privredne saradnje sa ovim zemljama posebno su vazne institucije mesovitih komiteta, a Jugoslavija je vec clan 37 takvih medjudrzavnih komisija. Nedavno je zasedao mesoviti komitet Jugoslavije i Irana i ohrabrujuce je to sto se u ovoj zemlji stvara povoljna klima za nas. Poznato je da je u toku gradjanskog rata na prostoru bivse Jugoslavije Iran potpuno okrenuo ledja Jugoslaviji, ali sada ne samo da nije tako, nego se planira ozbiljna privredna razmena. Nadam se da ce ovaj primer slediti i druge zemlje arapskog sveta, koje nisu blagonaklone prema Jugoslaviji", kaze Jovovic.

U planiranom programu privredne saradnje sa zemljama u razvoju nisu mogla da budu preskocena nenaplacena potrazivanja iz ovih drzava. Bivsa Jugoslavija je oduvek kuburila sa placanjem isporucene robe, ili obavljenih, pre svega, gradjevinskih radova u zemljama u razvoju. Procenjuje se da su joj ove drzave ostale duzne oko tri milijarde dolara. Najveci duznik je Irak gde su u godinama pre raspada drzave izvodjeni radovi vredni 12 milijardi dolara, a dobar deo njih je ostao nenaplacen. U deobnom bilansu SFRJ, kada konacno bude sacinjen, naci ce se i ova racunica, ali privrednici iz SRJ se nadaju da ce nama pripasti najveci deo potrazivanja, jer su gradjevinari iz ovog dela SFRJ uglavnom bili angazovani na poslovima koji su ugovarani sa zemljama u razvoju.

Rupa u planu

Dr Dejan Jovovic navodi cetiri mogucnosti da se naplate ova potrazivanja. "Moguce je reinvestiranjem u ovim zemljama naplatiti deo duga, jer je poznato da su to uglavnom slabe platise. Zatim, dug moze da se vrati i isporukom proizvoda iz ovih zemalja ili sirovina. Treci nacin je otkup dugova, mada do sada nismo imali povoljne ponude, jer su ove zemlje dug nudile po ceni od osam centi za dolar. Poslednja varijanta je prodaja potrazivanja na sekundarnom trzistu dugova zemalja u razvoju, odnosno zamena duga za akcijski kapital. Savezna vlada se jos nije opredelila koju ce od ovih mogucnosti koristiti, ili kako ce da ih kombinuje da bi sto brze i povoljnije naplatila svoja potrazivanja".

Kako ni trzista ovih zemalja odavno nisu mesta gde moze da se nudi ono sto nema prodju u razvijenim zemljama, jugoslovenski proizvodjaci ce morati da se potrude da ne budu vraceni i iz ovih drzava. Vazno ce biti, napominje dr Jovovic, ponuditi kvalitetnu i konkurentnu robu. Jugoslavija, zbog kvaliteta do sada uradjenih poslova ima svojevrsnu ulaznicu na ova trzista, ali nekada osvojeno mesto mora ponovo da se osvaja. Te osvajacke pohode jugoslovenski privrednici treba samo da finansiraju i, za sada je to najtanji deo plana Savezne vlade o unapredjenju privredne saradnje sa zemljama u razvoju.

Marica Vukovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /