Ponedeljak, 15. decembar 1997.

TRAGOM VESTI O EMITOVANJU KRATKOROCNIH HARTIJA OD VREDNOSTI NA STRANU VALUTU

Obveznice izdate - uslovi nepoznati

EPS i Zavod za zdravstveno osiguranje dozvoljeno emitovanje hartija za stranu vlautu, ali se ne znaju ni rokovi, ni kamatni uslovi niti ko je bio kupac ovih hartija

Elektroprivredi Srbije i Republickom zavodu za zdravstveno osiguranje odobreno je da emituju hartije od vrednosti koje glase na stranu valutu. Prema "Sluzbenom listu", objavljenom 5. decembra, Savezna komisija za hartije od vrednosti odobrila je prvu emisiju akcija u iznosu od 30 miliona maraka Javnom preduzecu EPS (datum je 23. juli ove godine), a Republickom zavodu za zdravstveno osiguranje emisiju kratkorocnih obveznica u vrednosti od 150 miliona maraka (datum je 13. juni). Zasto se cekalo prakticno od letos, kada su devize od prodaje Telekoma usle u zemlju, do sada, da ovo i zvanicno bude objavljeno u "Sluzbenom listu", nije poznato, bas kao sto se u Vladi Srbije nisu mogli saznati detalji o celom aranzmanu, kojim je osiguran ovakav kredit preko obveznica Republickom zavodu, ili eventualna dokapitalizacija EPS-a, preko pomenute emisije akcija.

Ono sto se zna jeste da se, takodje letos, raspravljalo o tehnickim mogucnostima da se izvede operacija sa kratkorocnim hartijama nominovanim na devize po vazecim propisima. Tada se kao jedan od interesenata pojavila i Direkcija za puteve, ali u "Sluzbenom listu" nema traga da je njoj odobrena slicna emisija ovih papira. Prema Zakonu o hartijama od vrednosti, obveznice koje su nominovane u devizama mogu se u primarnoj emisiji prodati jedino na stranom trzistu, a te iste hartije mogu biti tek predmet sekundarne prodaje za dinare na domacem trzistu. Posto se ovi vrednosti papiri jos nisu pojavili ni na Beogradskoj berzi, ni na Montenegro berzi, ocito je da do sekundarne prodaje nije doslo.

Sve gledano po vazecim propisima, emitent koji na stranom trzistu proda obveznice za devize, u ovom slucaju Republici zavod za zdravstveno osiguranje, bio bi duzan da te devize unese u zemlju i propusti ih kroz sistem Centralne banke. Za njih bi dobio dinarsku protivvrednost, uz obavezu da o roku dospeca obveznica kupi devize i vrati ih Republickom fondu za razvoj i od njega otkupi svoje papire. Na taj nacin bi se ocuvala vrednost kapitala, koja potice od deviza od prodaje Telekoma, sa kojima je raspolagao Republicki fond za razvoj.

U ovom trenutku nije poznato ni u kom iznosu je pomenuta emisija izvrsena, ni za koje namene, kao sto se ne znaju rokovi, kamatni uslovi, niti ko je bio kupac ovih obveznica.

Pre otprilike mesec dana u Konjunkturnom barometru Ekonomskog instituta bilo je najavljeno da je Republicki fond za ravoj omogucio novu novcanu emisiju na osnovu svojih deviznih hartija od vrednosti, koje dospevaju iduce godine. Istovremeno je upozoreno da je tako NBJ bila delimicno sputana da ozbiljnije brani poljuljanu vrednost dinara na paralelnom deviznom trzistu. Nesumnjivo je da ova sredstva povecavaju domacu traznju i da mogu imati takav negativan uticaj, ukoliko NBJ to ne neutralise svojim intervencijama na deviznom trzistu, a za sada ni ta "tajna veza" nije poznata javnosti.

B. Jager

DR MIROLJUB LABUS

Besplatna novcana injekcija

Uz sumnju da ce Republicki zavod za zdravstveno osiguranje, tradicionalno u gubicima, biti u stanju da otkupi ove kratkorocne obveznice i tako vrati dobijeni kredit, dr Miroljub Labus istice da i to pokazuje kako su, u stvari, bile trosene devize od prodaje Telekoma.

- Cinjenica da se tek sada izdaju resenja za emisiju pomenutih kratkorocnih hartija, iako je odluka doneta jos letos, pokazuje da su verovatno sredstva vec odavno potrosena, a cela operacija se sada samo pokriva papirima. Za samu monetarnu politiku to vise ne znaci nista, jer je "Telekom udar" bio napravljen pre par meseci. Ali se zato postavlja pitanje legalnosti celog postupka. Finansijske operacije Fonda za razvoj nisu pokrivene zakonitoscu postupka i postavlja se pitanje sta ce sutra biti sa ovim hartijama, ko ce uopste da trguje sa njima i pod kojim uslovima. Sve se moze zavrsiti time da su odredjeni korisnici fakticki dobili besplatnu novcanu injekciju, objasnjava dr Labus.

EPS: Nema prodaje preduzeca

U Elektroprivredi Srbije Resenje o davanju odobrenja za emisiju hartija od vrednosti koje glase na stranu valutu (objavljeno u Sluzbenom listu SRJ broj 59) tumace (nezvanicno) kao neophodnu zakonsku proceduru da se uzmu pare iz Fonda za razvoj, koje su letos ovom javnom preduzecu odobrene kao kredit. To sto u ovom Resenju pise da nije rec o kratkorocnim hartijama od vrednosti vec o "Prvoj emisiji akcija u vrednosti od 30.000.000,00 DEM" u EPS nisu mogli detaljnije da protumace. Novinar "Nase Borbe" je dobio objasnjenje da se ne radi ni o kakvoj prodaji dela ovog preduzeca, jer ce novac od "Telekoma" biti vracen narednog leta, izvozom struje.

Iza ovog zamesateljstva ostaje, medjutim, pitanje: da li je rec o stamparskoj greski u Sluzbenom listu ili ni ljudi iz najuze garniture EPS ne znaju da je drzava posle PTT pocela i vlasnicku transformaciju njihove firme.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /