Cetvrtak, 11. decembar 1997.

CRNOGORSKI HELSINSKI KOMITET O SITUACIJI NA DRZAVNIM GRANICAMA

Crna Gora pod sankcijama Srbije

Izlazne takse iz zemlje za jugoslovenske gradjane su znak ogranicenja slobode kretanja, a njihovo postojanje se pravda "jer su znacajan prihod za zemlju". Takse na granici sa Srbijom su "unutrasnje sankcije" - kaze Slobodan Franovic

Beograd. - Do isteka ove godine Crnogorski helsinski komitet za ljudska prava zatrazice da vlada Crne Gore i resorno ministarstvo preduzmu hitne i efikasne mere na otvaranju konzulata Italije, Albanije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, odnosno Republike Srpske, u ovoj Republici, saopstio je na jucerasnjoj konferenciji za novinare predsednik CHK Slobodan Franovic.

Medju zahtevima koje ce CHK postaviti jeste i uspostavljanje malogranicnog prometa medju susednim zemljama, ukidanje ulaznih viza za strance koji dolaze u Crnu Goru i izlaznih taksi za gradjane SR Jugoslavije, kao i otvaranje veceg broja granicnih prelaza sa susednim drzavama.

- Prvo veliko ogranicenje slobode kretanja, kao jednog od temeljnih ljudskih prava, jesu izlazne takse za gradjane SRJ. Savezni premijer Radoje Kontic rekao je nedavno da te takse nece biti ukinute, jer su znacajan izvor prihoda za Jugoslaviju, ali to je besmisleno obrazlozenje i nedopustivo ogranicenje slobode kretanja. Isto tako, vize za strance, uvedene kao mera reciprociteta za vreme sankcija, implicitno uticu na ostvarivanje temeljnih ljudskih prava, a Crnoj Gori nacinjena je velika steta, jer je unisten turizam i onemogucena revitalizacija - istice predsednik CHK.

Franovic je rekao da je Ustav SRJ "nistavan dokument, koji se ne ostvaruje cak ni sada, kada je Slobodan Milosevic predsednik savezne drzave", ali da Crna Gora i Srbija imaju znacajne mogucnosti za uspostavljanje medjunarodnih odnosa, vodjenje unutrasnje i spoljne politike i potpisivanje medjunarodnih ugovora. Ove odredbe, sadrzane u clanu sedam, kako istice Franovic, jesu osnov da se pomenuti zahtevi podnesu.

Informisuci o najnovijim rezultatima istrazivanja, koje je CHK sproveo o rezimu prelaska granica, Slobodan Franovic je rekao da je, u ovom trenutku, situacija najkomplikovanija na granici Crne Gore i Srbije, iako se ne radi o "klasicnim medjudrzavnim granicama".

- Zakljucili smo da postoji dovoljno razloga da se kaze da postoji rezim unutrasnjih sankcija od strane Srbije. Problemi na granici su kontinuirani, a u poslednje vreme poostreni, narocito na punktovima Kolovrat-Prijepolje i Ribarici-Kosovska Mitrovica, Rozaje. U Pristini se vrsi temeljni pregled, cak i prtljaga - navodi Franovic.

Po njegovim recima, sloboda kretanja je najveca izmedju Crne Gore i Italije, narocito otkako je otvoren konzulat u Baru, ali da ce pristupom Italije Sengenskom sporazumu prelasci granice opet biti otezani. Predsednik HCK takodje navodi da prilikom prelaska u entitet RS, gradjani koji ne pripadaju srpskoj nacionalnoj zajednici moraju da plate takse, iako se ni ovde ne radi o medjudrzavnoj granici "u punom smislu", a da sporazumima sa Hrvatskom nije obuhvacen prelaz Debeli brijeg, iako nema nikakve veze sa "spornom" Prevlakom.

LJ. Gogic

Do Albanije teze nego 1948.

Clan Predsednistva CHK Dzemal Perovic rekao je da rezim prelaska granica Crne Gore lakse moze da se uporedi sa primerima iz novije istorije, nego sa "sengenskim trendom", jer je, kako kaze, ranije na granici sa Albanijom bilo pet granicnih prelaza, a zitelji pogranicnog regiona imali su godisnje propusnice, tzv. papir dolaznik.

- Granice sa Albanijom uvek su bile meke. Sve do 1948. godine granica je bila takoreci slobodna, a od tada je postojao samo jedan prelaz, Bozaj. Sada je i taj prelaz zatvoren, pod izgovorom da je to zbog situacije u Albaniji. Stvari su se tamo normalizovale, a granica se ne otvara - navodi Perovic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /