Utorak, 9. decembar 1997.

DANAS U BONU POCINJE MINISTARSKI SASTANAK SAVETA ZA IMPLEMENTACIJU MIRA U BOSNI

Budilnik za bosanske i balkanske lidere

Upozorenje vazi podjednako za sve potpisnike Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji ce se u Bonu podsetiti da su u Dejtonu preuzeli odredjene obaveze koje "moraju ostvariti u celosti, dobrovoljno i odmah". U suprotnom, najavljeno produzavanje ekonomskog i politickog pritiska, odnosno uslovljavanje ekonomske pomoci

Mirko Klarin
dopisnik "Nase Borbe" iz Brisela

Dvodnevni ministarski sastanak Saveta za implementaciju mira, koji danas pocinje u Bonu, trebalo bi da - prema recima jednog od njegovih ucesnika, britanskog sefa diplomatije Robina Kuka - predstavlja poslednji "poziv na budjenje bosanskim liderima". Sudeci, medjutim, po nacrtu zakljucaka koje bi sutra trebalo da usvoje ministri, taj "poziv za budjenje" vazice podjednako i na ostale balkanske lidere, potpisnike Dejtonskih mirovnih sporazuma. I oni - lideri Hrvatske i SR Jugoslavije - u Bonu ce se podsetiti da su u Dejtonu preuzeli odredjene obaveze, koje "moraju ostvariti u celosti, dobrovoljno i momentalno". U slucaju da su u medjuvremenu zaboravili o kakvim je obavezama rec, sve one se podrobno navode na tridesetak stranica zakljucaka i, posebno, u prilozenom "Operativnom aneksu" kojim se odredjuju rokovi u kojima se te obaveze, moraju ispuniti.

Onima koji to jos nisu shvatili, u uvodnom delu zakljucaka se porucuje da "nema alternative Dejtonskim sporazumima", kao i da su medjunarodna pomoc i podrska u rekonstrukciji Bosne i citavog regiona... uslovljeni postovanjem i ispunjavanjem obaveza preuzetih tim sporazumima. Bosanskim i ostalim zainteresovanim stranama se priznaje "izvestan napredak" u periodu od poslednjeg ministarskog sastanka Saveta za implementaciju mira (31. maja ove godine u portugalskom letovalistu Sintra), uz konstataciju kako je, ipak, "mnogo vise moglo da se postigne... da su vlasti BiH dale svoj puni doprinos izgradnji civilnog i demokratskog drustva".

U odnosu na "Operativni aneks" bonskih zakljucaka, tzv. kalendar iz Sintre - kojim su bosanskim stranama postavljeni precizni rokovi za ispunjavanje odredjenih obaveza - deluje kao decija igra. Bonski "Operativni aneks", naime, odredjuje precizne i po pravilu veoma kratke rokove za ispunjavanje cak 60 konkretno navedenih obaveza koje izviru iz Dejtonskih sporazuma. Navedimo samo neke od tih obaveza i postavljanih rokova:

U ROKU ODMAH... od bosanskih entiteta, tj. Federacije i Republike Srpske, kao i od Hrvatske i SR Jugoslavije, trazi se da revidiraju sporazume o "specijalnim paralelnim odnosima" i usklade ih sa Dejtonskim sporazumima. U istom roku se od BiH i SRJ trazi da uspostave pune diplomatske odnose i otvore ambasade u Beogradu i Sarajevu. Isti rok je, takodje, ostavljen za demontiranje preostalih neustavnih struktura tzv. Hrvatske Republike Herceg- Bosna, zatvaranje njenih bankovnih racuna i unistavanje preostalih grbova. Dalje, od Republike Srpske se zahteva da odmah obustavi podelu deonica za drzavna preduzeca, kao i da svoj Zakon o unutrasnjim poslovima smesta uskladi sa Ustavom BiH. Isti je rok, naravno, i za izvrsavanje naloga za hapsenje Haskog tribunala i obustavljanje pozivanja na "lokalne liste ratnih zlocinaca".

DO 15. DECEMBRA ove godine, Ministarski savet i Parlamentarna skupstina BiH treba da usvoje Zakon o drzavljanstvu i pasosima. Vaznost svih starih pasosa BiH istice 1. jula 1998. i nakon toga s njima ce jedino moci da se vrati u zemlju, dok ce za izlazak iz nje biti neophodni novi pasosi. U istom roku Ministarski savet BiH i vlade entiteta treba da se saglase o novim jedinstvenim registarskim tablicama za automobile, buduci da ce stare tablice prestati da vaze 1. jula sledece godine.

DO 20. DECEMBRA... moraju se usvojiti nova zastava i simboli BiH, jer se od istog dana stari vise nece priznavati. Dalje, do istog se datuma mora usvojiti dizajn nove monete i najaviti kalendar njenog uvodjenja u promet. Konacno, 20. decembar je rok i za usvajanje Zakona o stranim investicijama, kao i za uspostavljanje normalnih - nediskriminativnih - formalnosti na svim granicnim prelazima, tj. primenu jedinstvenih carinskih tarifa.

DO 31. DECEMBRA Federacija treba da usvoji zakon o novoj opstinskoj podeli; zatim da se uspostavi Gradsko vece Sarajeva; kao i da se ustanovi Komisija za deminiranje u BiH i Akcioni centri u svakom od entiteta. U istom roku Republika Srpska je duzna da usvoji amandmane na svoj svojinski zakon; kao i da se usvoji stalni Izborni zakon.

31. MART 1998. je rok u kojem pet drzava-sukcesora bivse Jugoslavije treba da postignu sporazum o podeli 8 diplomatskih ili konzularnih predstavnistava SFRJ u inostranstvu, kao i "najmanje 80 odsto zlata i drugih depozita" u bazelskoj Banci za medjunarodna poravnanja. Do istog roka navedene drzave treba da medjusobno omoguce pristup arhivama i drugim dokumentima relevantnim za pitanja sukcesije.

Milutinovic nije doputovao u Bon

Bon, Beta. - Sef jugoslovenske diplomatije Milan Milutinovic nije sinoc doputovao u Bon, na dvodnevnu konferenciju Saveta za primenu mira u BiH, saznaje Beta. Prema nezvanicnim diplomatskim izvorima, delegaciju SRJ predvodice politicki direktor saveznog ministarstva spoljnih poslova Dragan Vucicevic.

Posebno detaljan kalendar odredjen je za Brcko, sa prvim rokom koji istice vec 14. decembra, do kada treba da se zavrse planovi o kadrovskom sastavu vrha lokalne administracije (predsednik i dva potpredsednika Izvrsnog veca) i policije (sef policije i dva njegova zamenika). Predsednik Republike Srpske u konsultaciji sa medjunarodnim supervizorom treba da do 31. decembra kompletira kadrovski sastav pravosudnih organa, kako bi od istog dana bila u potpunosti uspostavljena multietnicka lokalna izvrsna, policijska i sudska vlast.

U zakljuccima bonskog ministarskog sastanka se ne precizira sta ce se dogoditi ukoliko neke od strana ne izvrse navedene obaveze i ne postuju postavljene rokove, osim sto se, uop"teno, najavljuje produzavanje ekonomskog i politickog pritiska, odnosno uslovljavanje ekonomske pomoci. Kako ce se medjunarodna zajednica braniti od daljih otezanja ili blokiranja mirovnog procesa, u znacajnoj meri ce zavisiti i od ovlascenja s kojima ce, nakon bonskog sastanka, raspolagati njen Visoki predstavnik, Karlos Vestendorp. To pitanje je, barem u nacrta zakljucaka kojim raspolaze briselsko dopisnistvo "Nase Borbe", ostavljeno otvorenim. Kako saznajemo u ovda"njim diplomatskih krugovima, na proslonedeljnom pariskom sastanku politickih direktora zemalja-clanica Upravnog odbora Saveta za implementaciju mira nije oko toga postignut konsenzus. Najvi"e, kako nam je receno, zbog "oklevanja Rusije" da se saglasi sa znacajnijim jacanjem ovlascenja Visokog predstavnika, a usled bojazni da bi se time "otislo dalje nego sto je to bilo predvidjeno u Dejtonu". Ostaje da se vidi da li ce zapadni sefovi diplomatije, danas i sutra u Bonu, uspeti da otklone takve bojazni svog ruskog kolege.

Karadzic i Mladic pod hitno u Hag

Na vrlo istaknutom mestu, vec u uvodnom delu zakljucaka, istice se kako ce "pretpostavke za pomirenje i uspostavljanjevladavine zakona u Bosni biti ozbiljno ostecene... dokle god se optuzeni za ratne zlocine, a posebno Karadzic i Mladic - ne izvedu pred Medjunarodni krivicni sud u Hagu".

Savet za implementaciju mir trazi da "nadlezne vlasti, posebno u Republici Srpskoj, preuzmu momentalne korake da s izvrse nalozi za hapsenje i optuzeni predaju Tribunalu." S tim u vezi se jos konstatuje da "Savez ostaje resen da primenjuje ekonomske i druge poluge uticaja kako bi se obezbedila puna saradnja sa Haskim tribunalom", uz posebno naglasavanje kako to "vazi i za SR Jugoslaviju".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /