Utorak, 9. decembar 1997.

AKADEMIK KOSTA MIHAILOVIC U IZJAVI NOVOSADSKOM "DNEVNIKU"

Svi putevi vode u Hag

Ili ce medjunarodni pregovarac predloziti resenje koje bi bilo kompromis prihvatljiv za sve ili bi se sukcesori mogli sresti pred Medjunarodnim sudom pravde u Hagu - ocenjuje Mihailovic

Novi Sad. - Visegodisnji pregovori o ekonomskoj sukcesiji po svemu sudeci ne mogu da se zavrse u kratkom roku sporazumevanjem izmedju bivsih clanica SFRJ - ocenio je akademik Kosta Mihailovic u izjavi novosadskom listu "Dnevnik" neposredno uoci puta u Brisel gde se odrzava najnovija runda pregovora o sukcesiji. O tome - dodao je sef jugoslovenske delegacije - iz Brisela neprekidno stizu razni signali. Njih ima i u petom predlogu okvirnog sporazuma za raspodelu imovine koji je nedavno stigao iz grupe za sukcesiju Saveta za primenu mira, za koji se predlaze da bude obavezujuci i da predstavlja pravni dokument.

On samo predstavlja nastavak ranijih pokusaja da jugoslovenska delegacija odustane od predlozenih principa za prepoznavanje imovine koja je podobna za raspodelu inventara koji je na osnovu toga sacinjen kao i predloga za raspodelu - prokomentarisao je dalje Mihailovic. On je jos rekao kako najnovijim dokumentom, po svemu sudeci, u velikoj se meri anuliraju i zelje i predlozi drugih ucesnika, a prema informacijama koje stizu iz drugih drzava nastalih na teritoriji bivse SFRJ, ni druge delegacije koje putuju u Brisel nisu zadovoljne, ni nece prihvatiti najnoviji predlog medjunarodnog posrednika ser Artura Votsa. Iz Slovenije je - podsetio je Mihailovic - stigla sasvim nedvosmislena poruka, a postoje nagovestaji za ovaj, peti pokusaj u formi dokumenta da se nadje resenje za podelu zajednicke imovine bivse SFRJ nece prihvatiti ni makedonska delegacija.

Sve to - po misljenju sefa jugoslovenske delegacije - govori da bi pregovori o sukcesiji mogli da imaju dva ishoda. U Briselu, zapravo, moze da bude doneta odluka da medjunarodni posrednik ucini jos jedan pokusaj da dodje do sporazuma u okviru Saveta za primenu mira, koji bi predstavljao prihvatljiv kompromis za sve ucesnice, ili ce se ovo pitanje resavati na drugi nacin.

Ukoliko se odustane od visegodisnjeg sporazumevanja koje se ocigledno veoma oduzilo - zakljucuje akademik Mihailovic - sledeci susret bivsih clanica SFRJ moguc je verovatno u dverima Medjunarodnog suda pravde u Hagu. Naravno - dodao je jos - u situaciji postojanja spoljnjeg zida sankcija u kojem prema najnovijim informacijama o jugoslovenskoj situaciji jednu ciglu predstavlja i nereseno pitanje sukcesije, moguc je i drugaciji rasplet podele materijalnog blaga bivse SFRJ.

Z. S.

Dugovi i potrazivanja

Bez razlucivanja kako je nastala i koliki je udeo bivsih clanica SFRJ, postigli bi se neravnopravni efekti raspodele - ocenio je sef jugoslovenske delegacije uoci odlaska u Brisel. Jer, obrazlozio je, podelila bi se samo likvidna sredstva, a prema jednom od prvih predloga sporazuma medjunarodnih posrednika SR Jugoslaviji bi zapalo 67 odsto dugova, a samo pet odsto potrazivanja.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /