Ponedeljak, 8. decembar 1997. | ||||
IZVESTAJ CESIDA O PARLAMENTARNIM IZBORIMA U SRBIJIDrasticne posledice izborne geografije
Favorizovane velike stranke. Nejednaki izborni uslovi po izbornim jedinicama. U Beogradu skolski primer cepanja birackog tela
Poslednji izbori u Srbiji nisu bili posteni jer su postojale brojne manjkavosti u svim fazama izbornog procesa, a posledice promene Zakona o izboru narodnih poslanika su dramaticne, zakljucak je analiticara Centra za slobodne izbore i demokratiju, prve domace organizacije za pracenje izbornog procesa. Kao jedan od najdrasticnijih primera koji ilustruju tu tvrdnju, u izvestaju CeSID-a, se navodi podatak da stranci Socijaldemokratija koja je osvojila sto hiljada glasova nije pripao ni jedan mandat dok je Demokratska koalicija Presevo - Bujanovac sa 14 179 glasova dobila jedno poslanicko mesto. Stoga je prema proracunima te organizacije, na primer Demokratska stranka, kojoj je 1993. godine sa 497.582 glasa u devet izbornih jedinica pripalo 29 mandata u republickoj skupstini imala male izglede da pod novim okolnostima udje u parlament. Novom izbornom geografijom, prema recima Slobodanke Nedovic, izvrsnog direktora CeSID-a, favorizuju se velike stranke sa razradjenom infrastrukturom. Politicke organizacije, koje su u principu male, a cije je biracko telo koncentrisano u jednoj birackoj jedinici (kao sto je slucaj sa Listom za Sandzak), takodje imaju vece sanse da udju u parlament nego stranke ciji su biraci ravnomerno rasporedjeni po celoj Srbiji. Procentualni odnos izmedju broja osvojenih glasova i poslanickih mandata nije isti za sve izborne jedinice i po ocenama CeSID-a ukazuje na nejednake izborne uslove za svaku jedinicu. Na nivou cele Srbije, za jedan mandat u proseku je bilo potrebno 28.761 glas u odnosu na celo biracko telo. U Izbornoj jedinici Zrenjanin u kojoj se bira 11 poslanika, za jedan mandat trebalo je 30.812 glasova, dok je u IJ Vrbas koja delegira sest poslanika, za svako mesto u parlamentu bilo potrebno 26.556 glasova. CeSID podseca da je upravo granica izmedju te dve izborne jedinice pomerena novim izbornim zakonom - Vrbas je smanjen dok je Zrenjanin uvecan. Nesrazmera izmedju izbornih jedinica postoji i u odnosu izmedju broja biraca i broja poslanika. IJ Vozdovac, na primer sa ukupno 332 159 upisanih biraca daje 11 poslanika, dok IJ Novi Beograd koja ima manje biraca (331.633) daje jednog poslanika vise. "Disproporcije i odstupanja od opsteg proseka broja biraca na koji se bira jedan poslanik, bilo je moguce otkloniti ne samo pomeranjem granica i izjednacavanjem izbornih jedinica vec i povecanjem odnosno smanjivanjem broja poslanika koji se bira u svakoj IJ," zakljucuje se u Izvestaju.
Zapazeno je da se u manjim izbornim jedinicama istice veci broj kandidatskih lista nego u velikim IJ sto umanjuje sanse malih politickih stranaka ili koalicija. Tako se u IJ Subotica za sest poslanickih mesta borilo cak 18 izbornih lista, dok je u IJ Pec za 14 mandata - listu podnelo pet stranackih organizacija. Najvise malih izbornih jedinica, inace imala je Vojvodina, dok su na Kosovu locirane velike IJ. Gradsko jezgro Beograda podeljeno je u cetiri dela (izborne jedinice) pri cemu je svakom prikljucena ruralna okolina, sto je prema ocenama CeSID-a skolski primer cepanja birackog tela. "To defavorizuje demokratsko-liberalne politicke grupacije za koje glasaju urbane sredine, a favorizuje ruralne stranke kojima je ruralno stanovnistvo naklonjenije," kaze se u Izvestaju. Za osvajanje jednog poslanickog mandata u odnosu na broj vazecih listica, bilo je potrebno u proseku 15.863 glasa. Koaliciji SPS - JUL - ND, medjutim, bilo je dovoljno u proseku za jedan mandat 12.868 glasova, dok je koaliciji koju je predvodila Demokratska alternativa bilo potrebno cak 60.855 glasova. Jedan mandat SRS je "vredeo" u proseku 14.144 glasa, SPO - 17.627, koalicije "Vojvodina" - 28.054, SVM - 12.740, Liste za Sandzak - 16.495 i koalcije Presevo- Bujanovac - 14.179. U krsenju nacela ravnopravnog predstavljanja stranaka i kandidata, kako zakljucuje CeSID, prednjacila su glasila pod kontrolom vlasti - RTS i "Politika" "koja su pokazala krajnju pristrasnost u korist vladajuce koalicije". To se ogleda u "zastupljenosti stranaka, nacinu predstavljanja i kvalitetu priloga o njihovoj aktivnosti". "Glasila za koja se smatra da su 'naklonjena opoziciji' ("Nasa Borba", "Blic", Studio B) svoju naklonost su iskazivala postujuci principe demokratske kulture i ne prelazeci granice dobrog ukusa", kaze se u Izvestaju.
Izabela Kisic
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |