Ponedeljak, 8. decembar 1997.

UDRUzENJE ZA PRIVATNU RADIO-DIFUZIJU SACINILO PREDLOG ZA KORISCENJE RADIO-FREKVENCIJA

Jednaki uslovi za javne i privatne medije

Da bi predlozene mere mogle zaziveti neophodno je "jednogodisnje strpljenje vlasti", sto zapravo podrazumeva obustavljanje svih krivicnih prijava i resenja o prestanku rada, koje je pocev od jula ove godine pokrenulo Savezno ministarstvo za telekomunikacije

Udruzenje za razvoj privatne radio-difuzije koje okuplja najveci broj neregistrovanih elektronskih medija ponudilo je ovih dana nadleznim ministarstvima svoj Predlog mera i kriterijuma za koriscenje radiofrekvencija. Predlog je, inace, napravljen na inicijativu Republickog ministarstva za saobracaj i veze koje je, za razliku od Saveznog ministarstva telekomunikacija, pokazalo dobru volju za kompromis sa neregistrovanim elektronskim medijima, kojih u Srbiji u ovom trenutku ima vise od tri stotine.

Prema ovom Predlogu, kljuc za sredjivanje radio-frekvencijskog spektra Srbije moze se resiti jedino ako se postave istovetni uslovi i kriterijumi kako za privatna tako i javna preduzeca. Novi propisi trebalo bi da vaze za sve radio i tv stanice nastale posle usvajanja republickog Zakona o radioteleviziji, pa i za one koje su uspele da legalizuju svoj status zahvaljujuci aranzmanima sa RTS ili na osnovu specijalne primene Saveznog zakona o sistemima veza.

Taksa na radiofrekvencije trebalo bi, prema ovom Predlogu, da se naplacuje svim radio i tv stanicama bez izuzetka, osim drzavnoj televiziji, koja je zakonom oslobodjena ove obaveze. Sve ovo moralo bi se ugraditi u jedinstveni zakon, sto, naravno, podrazumeva i obavezno usaglasavanje republickih i saveznih zakona. Podsetimo, zbog njihove kolizije vlasnici privatnih medija i nisu mogli da pribave uredne dozvole za rad. Jedna od najvaznijih odredbi novog zakona morala bi da bude zabrana ogranicavanja slobode uredjivacke politike privatnih medije, pod uslovom da se njome ne povredjuju ustavne odredbe.

Predlog takodje sugerise podelu stanica na lokalne i regionalne, odnosno definisanje podrucja na kojem se emituju signali radi nepohodnog uspostavljanja relacija prema republickim mrezama.

Posto je polazni kriterijum za legalizaciju elektronskih medija profesionalnost, autori predloga predlazu da se novoregistrovanim stanicama izda dozvola na deset godina buduci da je unapredjenje programa i tehnickog kvaliteta dug proces.

Nadlezni drzavni organi morali bi najpre da se izjasne koje frekvencije i na kom podrucju se ne mogu koristiti, a korisnicima tih spornih frekvencija trebalo bi da ponude neka druga resenja.

Udruzenje za razvoj privatne radio-difuzije predlaze da se vlasnicima neregistorovanih medija da prelazni rok od godinu dana. Za to vreme stanice bi trebalo da se prilagode novim uslovima, osiguraju propisane tehnicke standarde i kadrovski sastav. Takodje bi morale da definisu programsku koncepciju.

Da bi predlozene mere mogle zaziveti neophodno je "jednogodisnje strpljenje vlasti", sto zapravo podrazumeva obustavljanje svih krivicnih prijava i resenja o prestanku rada, koje je pocev od jula ove godine pokrenulo Savezno ministarstvo za telekomunikacije.

Novi propisi i kriterijumi o legalizaciji moraju da se obelodane u Sluzbenom listu. Potom bi korisnici radiofrekvencija podnosili samo zahtev za rad i time se obavezali da prihvataju sve kriterijume.

O. Mamuzic

Visina takse

Autori Predloga mera i kriterijuma za koriscenje radiofrekvencija smatraju da bi zakonom propisana taksa trebala da se primenjuje u roku od godinu dana od zakonskog formulisanja Predloga. Visina takse za radio ili tv stanicu odredila bi se na osnovu snage u vatima, nadmorskoj visini antenskog sistema, broja stanovnika u zoni servisa i koeficijenta razvijenosti podrucja. Primera radi, mesecna taksa za stanicu snage 500 vati na nadmorskoj visini od 500 metara iznosila bi 2.500 dinara. Sto se broja stanovnika tice u zoni emitovanja, oni se odredjuju u sest grupa, pocev od 100.000 stanovnika. Taksa bi se uvecavala za po pet odsto.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /