Subota, 6. decembar 1997.

VETON SUROI NA TRIBINI KARNEGIJEVE ZADUZBINE ZA MEDJUNARODNI MIR U VASINGTONU

Probleme Kosova moze resiti Milosevic

Vasington, Beta. - Glavni urednik pristinskog dnevnika "Koha Ditore", Veton Suroi ocenio je da bi se problem Kosova mogao resiti samo pojacanim naporima predsednika SRJ Slobodana Milosevica, ali uz usredsredjeni pritisak medjunarodne zajednice.

Suroi je o Kosovu govorio kao ucesnik prekjucerasnje jutarnje rasprave u Karnegijevoj zaduzbini za Medjunarodni mir u Vasingtonu, u okviru programa Medjunarodne grupe za krize.

On je sadasnji staus kvo u toj pokrajini uporedio sa plesom u kojem ucestvuju tri strane - Albanci, Srbi i medjunarodna zajednica, i rekao da strahuje da je ceka tmurna buducnost. Prema njegovim recima, politika nenasilja, koju zagovara lider kosovskih Albanaca Ibrahim Rugova u sustini predstavlja politiku "necinjenja" i izmedju te, Rugovine politike i politike radikalnog i nasilnog suprotstavlajnja, koju su pocele da zagovaraju pojedine grupe, postoji vakuum.

"Dejtonski mirovni sporazum otkrio je nesto perverzno u ljudskoj prirodi. On pokazuje da se paznja moze privuci samo nasiljem. Cim dodje do nasilja, pocnu da stizu avioni puni diplomata. Zato, male nasilnicke grupe (na Kosovu) pokusavaju da dinamizuju situaciju i privuku medjunarodnu paznju", kazao je Suroi.

On je izricito rekao da ne zagovara nasilje i da je i sam veoma uplasen za buducnost Kosova. Suroi veruje da bi se postojeci trend mogao zaustaviti samo pojacanim naporima predsednika SRJ Slobodana MIlosevica da resi neresene probleme na Kosovu. Ali, tako nesto je malo verovatno bez usredsredjenog pritiska medjunarodne zajednice, a pre svega SAD i Evrope, naglasio je on.

Na Kosovu je, kazao je Suroi, neophodno otpoceti jedan konkretan i jasno planirani proces. Medjunarodnoj zajednici je potreban konkretan plan koji bi predstavila Milosevicu. Za uspeh tog procesa potrebno je, naglasio je Suroi, da SAD i Evropa Milosevica u isto vreme ucine i sigurnijim i nesigurnijim na vlasti. Gonjenje optuzenih za ratne zlocine i vezivanje tog pitanja za Kosovo, po recima Suroia, moglo bi biti primer za podrivanje Miloseviceve sigurnosti, dok bi mu specifican plan za stabilizaciju situacije i pocetak konstruktivnog dijaloga o buducim koracima mogli pruziti sigurnost, potrebnu da se pomakne od nacionalisticke retorike, karakteristicne za srpsko-albanske odnose na Kosovu sve do danas.

Nezadovoljstvo zbog statusa kvo

Medju obicnim ljudima javlja se nezadovoljstvo zbog statusa kvo koji zagovara ravnotezu u resavanju problema. To nezadovoljstvo u kombinaciji sa vakuumom izmedju nenasilja i radikalizma predstavlja recept za povecanje broja incidenata i eventualno nasilje, ocenio je Veton Suroi. Dosadasnje odnose kosovskih Albanca i srpskih vlasti Suroi je opisao kao svojevrsnu "ravnotezu pritisaka", koja je, kako je rekao, Albance odvracala od prejakih akcija, a Srbe od prejakog pritiska. Ta ravnoteza, medjutim, pocinje da se rusi, posto pojedini elementi na Kosovu pocinju da shvataju da bi nasilje mozda moglo biti najbolji nacin da se medjunarodnoj zajednici skrene paznja na neresna pitanja na Kosovu, dodao je Suroi.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /