Nedelja, 31. avgust 1997.

Svi predsednicki kandidati

Ili Lilic, ili niko

Milosevic sedi u fotelji prvog coveka Jugoslavije koja je jos uvek na staklenim nogama. Parlament i predsednik Srbije moraju da budu zato cvrsto i jedino u rukama socijalista. To je vec ucvrscivanje jedne noge od stolice. Druga ce se zavrtati u Crnoj Gori. Elem, posto socijalistima u ovoj situaciji nista ne sme da izmakne kontroli, sva drzavna i partijska masinerija odradice posao kako je planir ano, po bilo koju cenu. Socijalisti ni u najsmelijim snovima ne mogu da zamisle predsednika koji se u ovom trenutku ne zove Zoran Lilic. To je predsednik koji nece, po partijskom zadatku, koristiti s voja ustavna predsednicka ovlascenja

Pise: Vesna Vujic

Od 21. septembra, ili verovatnije petnaest dana kasnije, Srbija ce dobiti novog predsednika. Ko ce, posle sedam Milosevicevih godina naslediti njegovo kanabe? Lilic, ili Seselj? Sva ozbiljnija prelim inarna istrazivanja javnog mnjenja ukazuju da ce se pravi politicki okrsaj voditi izmedju pulena socijalista i radikala. Ostali ce, po svemu sudeci,posluziti za manju ili vecu preraspodelu glasova.

Prava predsednicka kampanja pocece tek naredne nedelje. Naime, do 6. septembra bice i zvanicno poznato ko ulazi u trku za prvog coveka Srbije. Do sada je potvrdjena kandidatura dr Vojislava Seselja, lidera SPO Vuka Draskovica, a listu s potpisima predao je i drugi Vuk. Vanparlamentarna stranka Socijaldemokratija kandidovala je svog sefa Vuka Obradovica, poznatog kao portparola nekadasnje JNA i n ajmladjeg generala druge Jugoslavije.

Kao potencijalni predsednicki kandidati najavili su se Mile Isakov, jedan od lidera koalicije "Vojvodina" i Pal Sandor, predsednik Demokratske zajednice vojvodjanskih Madjara. Prvi ima problema da za pocetak dobije potvrdu o drzavljanstvu, ali ocekuje od Pala da povuce kandidaturu. Drugi, pak uzvraca da ceka svoje sunarodnike iz Saveza vojvodjanskih Madjara da pokazu svoje pravo lice i "usude se " da glasanju "za Mileta, a ne za Sanjiku." Nebojsa Covic, od skora sef Demokratske alternative, takodje stoji na startnoj poziciji za prvog coveka Srbije. Milan Paroski je takodje najavio da ulazi u ovu trku.

Za sve njih, veci ili manji, problem mogu da budu potpisi. Nije sala skupiti deset hiljada gradjana koji ce imenom i prezimenom da garantuju kandidaturu. Prvi je to ozbiljno odradio dr Vojislav Sesel j. Pre svih "impresionirao " je Republicku izbornu komisiju sa oko dve stotine hiljada "radikalskih" potpisa.

Kada je rec o akciji "potpisi za predsednika" Lilic je najubedljiviji. Socijalisti jos nisu zvanicno kandidovali svog potpredsednika partije, jer im je ideja da pred birace ubedljivo izadju sa pet do sest stotina hiljada potpisa. Nema tog coveka sa adresom u Srbiji koji ce lako izbeci potpis za Lilica. Aktivisti SPS-a krenuli su po stanovima, po drzavnim institucijama, cak su posetili i sluzbeni ke u kancelarijama republicke vlade. Direktori i sefovi velikih firmi svakodnevno objasnjavaju svojim radnicima da su im radno mesto, ili visina plate direktno proporcionalni potpisu za Zorana Lilica . Svi koji u ovoj zemlji imaju jos nesto da dobiju u kesu mogu da se nadaju da ce nesto potpisati socijalistima. Cak i penzionerska crkavica nije zaboravljena u ovom sirokom pokretu.

Socijalisti su u ovom poslu azurni bas kao u vreme najboljih dana "spontanih telegrama podrske". Liliceva lista, po partijskom zadatku Zorana Todorovica, genseka JUL-a, prvo mora po duzini i sirini d a nadmasi Seseljevu. Vazan je dalje, psiholoski utisak. Kada pulen leve koalicije "drmne o sto" nekoliko stotina hiljada potpisa to vec ostavlja utisak pobednika, ili bar kandidata bez prave konkuren cije.To nadalje sugestivno treba da znaci da su se gradjani Srbije vec izjasnili i da tu svi drugi nemaju sta mnogo da traze.

Lider radikala je jos pre nekoliko meseci prelepio Srbiju svojim likom. "Nebeskoj Srbiji" predstavljen je bledoliki Seselj u plavim oblacima. Nema veze izgled, vazno je da je covek prisutan, kao plak at, na svakoj banderi.Onda je "Veliku Srbiju" i "Zemunske novine" odstampao u tesko izbrojivom tirazu. Iako njegovi biraci spadaju medju one koji gotovo nista ne citaju, pa ni novine, Seselj nije odu stao da ih opismenjava i politicki obrazuje. Istoriju Srpske radikalne stranke radikali su izdali kao posebnu publikaciju u sto hiljada primeraka. To kad se procita "u jednom dahu" odmah svakome mora da bude jasno da je Nikola Pasic oduvek sanjao da ga jednog dana nasledi neko bas nalik dr Vojislavu Seselju . U prici kako bi on resio goruce probleme gradjana i socijalnu bedu, dr Mira Markovic ima sta da nauci. Jedino se mozda ne bi slozili oko rasprodaje placeva na Dedinju. Inace, po svemu drugom Seselj s e predstavlja kao "sirotinjska majka". Njegov socijalno-patriotski nastup govori da u ovoj zemlji blagodeti pravog komunizama tek treba osetiti.

Afokrizam nedelje

Vasa Svetlosti, morali biste da imate u vidu i gustinu naseg mraka!

Ilija Marinkovic

Zoran Lilic, medjutim, krenuo je u kampanju na "slavnim tradicijama narodnooslobodilacke borbe". Predsednicki kandidat socijalista tek treba da kaze i obeca "prave stvari". Ali prema pocecima, sva je prilika da ce Srbija u buducnost krenuti sa do sada "nevidjenom reformom privrede", pa sve sto gradjane ocekuje u predstojecem periodu je opste i pojedinacno blagostanje. Osim toga, u teritorijalnom pogledu, Lilic nece dati "ni pedalj zemlje". Svi gradjani Srbije, patriote, od Lilica imaju cemu da se nadaju, osim separatista. Separatizam nece proci, uzvikuje cvrsto i ponosno Lilic.

Dok prikuplja potpise Mile Isakov kaze da je vreme da Srbi racunaju ozbiljno i na nekog preko Dunava. Njegova kandidatura je dokaz da "Vojvodjani" nisu autonomasi. Pal Sandor jedini nastupa otvorenih karata. NJegova je ideja da svoje Madjare izvede na cistac, da sakupi jedan broj glasova, pa da u drugom krugu trguje. Najverovatnije, s Vukom Draskovicem, ako ovaj udje u nastavak trke. Vuk Obradov ic svojom kandidaturom jedino moze da obezbedi malo vise promocije svojoj stranci, a eventualna kandidatura Nebojse Covica, mozda nekome i moze, bar malo da pomrsi racune. Pretpostavka je da Covic mo ze da izvuce simpatije neopredeljenih, verovatno i opozicionih biraca, ali ne treba iskljuciti ni mogucnost da se jedan broj glasaca socijalista opredeli za lidera DA.

Ovi izbori bice zanimljivi samo u meri u kojoj Seselj moze ozbiljno da ugrozi Lilica. Vuk Draskovic ima nameru da se umesa medju ovu dvojicu, ali po svim izbornim matematikama, sanse su mu minimalne. Lider SPO ima dodatni problem sto deo opoziocije bojkotuje izbore, tako da idealnih osam stotina hiljada glasova - koliko je "Zajedno" osvojila na saveznim izborima - tesko moze da prikupi. Otprilke na slicnu, nesto manju brojku racuna i lider radikala. Lilicevi glasovi su potencijalnih milion i cetiri stotine hiljada, koliko su socijalisti dobili na novembarskim izborima.

Dakle, sve zavisi ko ce uci u drugi krug: Seselj ili Draskovic? Ukoliko Draskovic utrci u dugi predsednicki krug socijalisti ce imati laksi deo posla. Ukoliko im pak, predsednicki kandidat bude u kon kurenciji sa Seseljm, stvari mogu da se iskomplikuju. Ali, SPS uvek ima "nesto" protiv Seselja, pa tako i ovog puta cuva u fioci zahtev javnog tuzioca za pokretanje krivicnog postupka zbog teske tele sne povrede advokata Nikole Barovica. Pravno "demontiranje" Seselja jedno je od mogucih "oruzja" protiv lidera SRS.

Po svemu sto je do sada prikazano na politickoj sceni Srbije, ni u jednoj varijanti socijalista ne dolazi u obzir da na celo Republike dodje bilo ko osim njihovog kandidata. To sto se LIlic vec uzive o u lik predsednika Srbije, sluzi za uveseljavanje glavnih ljudi u vladajucoj partiji, ali oni najbolje znaju da je on skrojen po pravoj meri i tako ce i da ostane. Naime, situacija izgleda poprilicno jasna. Milosevic sedi u fotelji prvog coveka Jugoslavije koja je jos uvek na staklenim nogama. Parlament i predsednik Srbije moraju da budu zato cvrsto i jedino u rukama socijalista. To je vec ucvrscivanje jedne noge od stolice. Druga ce se zavrtati u Crnoj Gori. Elem, posto socijalistima u ovoj situaciji nista ne sme da izmalne kontroli sva drzavna i partijsk a masinerija odradice posao kako je planirano, po bilo koju cenu. Socijalisti ni u najsmelijim snovima ne mogu da zamisle predsednika koji se u ovom trenutku ne zove Zoran Lilic. To je predsednik koj i nece, po partijskom zadatku, koristiti svoja ustavna predsednicka ovlascenja.

Sto se bar socijalista tice, stvar je do sada pod kontrolom. "Srbija je umorna" od (dosadasnjeg) predsednika i zato ce sledeci predsednicki mandat pripasti Zoranu Lilicu. Sanse Seselja i Draskovica s u tek tolike koliko se naucna fantastika dodiruje s politickom stvarnoscu.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /