Subota, 30. avgust 1997.

MOMIR BULATOVIC, PREDSJEDNIK CRNE GORE, O AKTUELNOJ POLITICKOJ SITUACIJI U REPUBLICI

Neosnovane su pretpostavke o zavodjenju vanrednog stanja

Podgorica. - Obrazlazuci na Televiziji Crne Gore svoj zahtjev da se zakaze vanredno zasjedanje Skupstine Crne Gore i donese odluka o skracivanju njenog mandata do 31. decembra ove godine, predsjednik Republike Momir Bulatovic rekao je da "danas u Crnoj Gori, bez obzira na unutrasnja neslaganja, postoji konsenzus o odrzavanju prijevremenih parlamentarnih izbora i da jedino sto moze biti sporno jeste rok njihovog odrzavanja".

"Ja sam smatrao i smatram da je trebalo spojiti predsjednicke i parlamentarne izbore, jer takvo rjesenje nalaze kriza funkcionisanja vlasti u svim njenim segmentima", rekao je predsjednik Bulatovic, izrazivsi zaljenje sto predsjednik Skupstine, zakazujuci predsjednicke izbore za 5. oktobar, "pored politickih razloga, nije uvazio i razloge cjelishodnosti". "Prosle godine parlamentarni izbori kostali su devet miliona dinara, a predvidja se da ce predsjednicki kostati sest miliona dinara. To je otprilike iznos koji se daje za podsticaj proizvodnje u tri crnogorske opstine", rekao je Bulatovic.

Prema njegovom ubjedjenju "zbog uzavrelih politickih strasti, pomalo se gubi iz vida elementarna cinjenica da se mora uci u jednu novu fazu politickog zivota i odlucivanja i iz nje izaci samo demokratskim sredstvima". "Sama cinjenica da se predsjednik vlade kandidovao za predsjednika Republike ukazuje na to da, nezavisno od predsjednickih izbora, Crna Gora mora da dobije novu vladu", rekao je predsjednik Bulatovic, konstatujuci da ta nova vlada "tesko vise moze da racuna na podrsku jedinstvenog kluba Demokratske partije socijalista".

Podsjecajuci da grupa poslanika DPS-a u republickom parlamentu podrzava njegove politicke aktivnosti i da namjerava da formira svoj, poseban poslanicki klub, Bulatovic je rekao da su se "unutrasnji problemi u DPS-u sada prenijeli i na drzavni nivo". "Jedan broj poslanika smatra da vlada vise ne izrazava njihove interese i da podrska vladi, na taj nacin, pada ispod 36 poslanika", dodao je Bulatovic.

Komentarisuci teze o navodnom zavodjenju vanrednog stanja u Crnoj Gori, Bulatovic je rekao da za to "ne postoji nijedna jedina mogucnost, jer to pravo ne pripada ni predsjedniku Republike, ni clanovima Vrhovnog savjeta odbrane, ni Generalstabu". "To pravo iskljucivo pripada Skupstini SRJ, po zakonom propisanim uslovima. Nijedan od tih uslova u Crnoj Gori nije ispunjen i ja zelim da odagnam sumnju svih gradjana da niko ozbiljan u Crnoj Gori i Jugoslaviji ne pledira za zavodjenje vanrednog stanja", rekao je Bulatovic, naglasivsi da "izlaz iz krize nije u vanrednom stanju, nego u razvijanju demokratskih metoda, a to je odlucivanjem u Skupstini, fer i korektnim predsjednickim izborima i odmah poslije toga u parlamentarnim izborima".

Bulatovic je rekao da vanredno zasjedanje Skupstine nije zakazao sa "cistom racunicom" da ce njegov predlog i da prodje, vec s ciljem da se u parlamentu pokaze stav politickih snaga. "Ono sto predlazem nije suprotno sa onim sto je vec dogovoreno od strane lidera opozicionih partija i vlade, ali problem skracivanja mandata ne pociva na stavu vlade ni na dogovoru opozicionih lidera nego upravo treba da bude izmjesten prema Skupstini".

B. I. M.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /