Petak, 29. avgust 1997. | ||
REAGOVANJA U CRNOJ GORI NA ODLUKU SAVEZNOG USTAVNOG SUDAOzbiljno poigravanje sa sudbinom SRJ
Odlukom Saveznog ustavnog suda otvorena je ustavna kriza, smatra Dragan Soc. Doktor Blagota Mitric ocenjuje: Ustavni sud SRJ nacinio je dve ozbiljne greske. Milo Djukanovic tvrdi: Odluka Saveznog ustavnog suda je stetno i opasno narusavanje pravnog sistema
Podgorica. - U strucnim i politickim krugovima u Crnoj Gori odluka Saveznog ustavnog suda primljena je sa vidljivom dozom iznenadjenja i zabrinutosti za buducost zajednicke drzave. Predsjednik Ustavnog suda Crne Gore dr Blagota Mitric izjavio je da je Savezni ustavni sud "napravio dvije pravne greske". - Prva pravna greska je u pogledu pokretanja postupka za ocjenu ustavnosti i zakonitosti clana 5. Zakona o izboru predsjednika Reublike, u tome sto ustavno sudstvo ne moze da se upusta u ocjenu cjelishodnosti, odnosno u ocjenu motivacije nekog propisa. Njegova nadleznost je da ocjenjuje ustavnost tih propisa - rekao je Mitric. Druga greska, prema njegovom misljenju, u tome je sto Savezni ustavni sud "formalno od izvrsenja obustavila odluku Reublicke izborne komisije, koja ima deklarativan karakter, jer je naslonjena na odluku Ustavnog suda Crne Gore, koja je imao status pune jurisdikcije". - To znaci da je ta odluka opsteobavezna i izvrsna za sve, prema tome i za Republicku izbornu komisiju. Po mom misljenju, Savezniustavni sud je fakticki, na neki nacin, ukinuo odluku Ustavnog suda Crne Gore, sto moze da proizvede veoma nezeljene pravne i politicke posljedice - rekao je dr Mitric. Prema misljenju Mila Djukanovica, predsjednika Vlade Crne Gore, rijec je o "poslednjem primjeeru pokusaja unitarizacije i vanustavnog mijesanja Ustavnog suda Jugosalvije u pravni proces za koji je iskljucivo nadlezan republicki pravni sistem". - To mijesanje dogadja se na inicijativu ljudi koji su na celu Crne Gore, i koji bi morali biti najodgovorniji da zastite njen integritet i njen pravni poredak u SRJ - izjavio je premijer Djukanovic, konstatujuci da je "veoma stetno i opasno kada se na nacin na koji je to uradio Ustavni sud Jugoslavije, a na poziv oficijelnog predsjednika Republike, narusava pravni sistem Republike i SRJ". - Odluka je politicki motivisana i direktno udara u temeljne principe na kojima pociva Jugosalvija, na principe federalizma, koji podrazumevaju pravo federanih jedinica da organizuju vlast na svojoj teritoriji - izjavio je za "Nasu Borbu" Dragan Soc, potpredsjednik Narodne stranke.
Prema njegovoj ocjeni, ko god da je htio ovu odluku, morao je biti svjestan da se opasno poigrava s asudbinom ove drzave i da fakticki otvara ustavnu krizu, koja se ne moze izdvojiti iz konteksta pritisaka da se pristupi promjenama Saveznog ustava, kojima se zeli otvoriti proces unifikacije Jugosalvije. - Odluka Saveznog ustavnog suda je otvorila citav niz ustavno pravnih, a iznad toga i politickih problema, koji ocigledno znace otvdzranje ustavne krize u Jugosalviji, i nijedan od mogucih scenarija razrjesenja nije optimisticki - naglasava Soc, iznenadjen cinjenicom da su sudije Saveznog ustavnog suda "podlegle pritisku, ove ili one vrste (u to nema sumnje), i da nijesu uzeli u obzir sve moguce konsekvence svoje odluke". Za Soca je zanimljivo sta ce se desavati ukoliko Savezni ustavni sud ostane uporan u svojoj odluci. - Doci ce do politickog rabljenja savezne drzave, uz pokusaje da se aktiviraju mehanizmi Savezne vlade za njeno izvrsenje - kaze Soc, ubijedjen da ovu odluku vlast u Crnoj Gori (uz podrsku demokratske opozicije) nece prihvatiti iz razloga sto se njime "direktno krsi autonomija Crne Gore, koju joj Ustav SRJ garantuje. Kad je rijec o mehanizmima Savezne vlade za sprovodjenje odluka Saveznog ustavnog suda, Soc podsjeca i na uvodjenje vanrednog stanja, koje je predlagao lider Srpske radikalne stranke, ali "moze se desiti da niko nist aine preduzima". U ovoj drugoj situaciji dosao bi u pitanje legitimitet predsjednickih izbora (bez obzira na to ko bio izabran), odnosno novoizabranog kandidata i njegove nadleznosti koje po Ustavu ima. "Sta to znaci, dovoljno je podsjetiti na cinjenicu da Vojskom Jugoslavije komanduju tri covjeka - predsjednici dvije federalne jedinice i savezni predsjednik", podvukao je Soc. Dr Novica Stanic, potpredsjenik Narodne stranke (odcijepljenog krila dr Bozidara Bojovica) misli da se "dvije vladajuce politicke stranke ponasaju kao djeca". - Kad im ne odgovara odluka Saveznog ustavnog suda, oni bi da bestragaju cijelu drzavu. Kad je Milosevic trazio promjenu Ustava, mi smo rekli ne, jer mi hocemo da se pise sasvim novi Ustav - rekao je na jucerasnjoj konferenciji za novinare dr Stanic, koji tvrdi da je sadasnja zajednicka drzava uspostavljena na konfederalnim principima, i na "oktroisanom Ustavu, za sedam dana napisanom na Zabljaku". - Bice da u ovoj drzavi i ne postoji pravni sistem, vec se sporovi mjere politickim arsinima i presudjuje od slucaja do slucaja - rekao je dr Stanic.
B. I. Milicic
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |