Utorak, 26. avgust 1997.

AMERICKA REAGOVANJA NA EKSKALIRAJUCU KRIZU U DRZAVI BOSANSKIH SRBA

Strah da se dvovlasce u RS ne pretvori u oruzani sukob

Zabrinutost Klintonove administracije zbog "vrlo moguce varijante" da se Vojska RS podeli na dva dela - "paljansku" i "banjalucku", sto bi dovelo do kompletne podele medju bosanskim Srbima

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

Vrlo je lako naslutiti sta bi mogla da znaci cinjenica da ovih dana - u jeku godisnjeodmorske sezone - americki novinari pocinju u znacajnom broju da se vracaju u Bosnu. Konkretno: vracaju se u Republiku Srpsku - s tim sto jedni odlaze na Pale, a drugi u Banjaluku.

Ova pojacana novinarska prethodnica rasporedjuje se u skladu sa podelama o kojima se izvestava poslednjih dana. A, u tim medijskim izvestajima navodi se da Republiku Srpsku unazad nekoliko meseci karakterise dvovlasce do kojeg je doslo posle razlaza paljanske grupe sa Biljanom Plavsic, uz konstataciju da je taj sukob u medjuvremenu toliko eskalirao da je drzava bosanskih Srba dobila prosle nedelje dve policijske sluzbe, a sad - preko vikenda - i dve radiotelevizijske mreze, koje iz sve snage napadaju jedna drugu.

Prenoseci zabrinutost Klintonove administracije zbog ovakvog razvoja situacije u Bosni, americki Nacionalni radio postavio je pitanje sta ce biti sa dejtonskim mirovnim procesom ukoliko se i Vojska Republike Srpske podeli na dva dela - sto je (kako se navodi) "vrlo moguca varijanta" imajuci u vidu koliko je ozbiljan postao sukob na relaciji izmedju Pala i Banjaluke. U ovom radio izvestaju, inace - uz pozivanje na informaciju nemacke TV mreze ARD - istice se da je grupa oficira iz rukovodeceg staba VRS u ponedeljak javno izrazila nezadovoljstvo protiv dela Generalstaba koji je pred vikend navodno izrazio podrsku rukovodecoj garnituri sa Pala.

"Veci deo oficira ne slaze se sa tom izjavom kolegijuma Generalstaba i nece podrzati njihovu odluku. Njihov nedolazak na sastanak sa predsednicom Biljanom Plavsic predstavlja znaci otkazivanje poslusnosti vrhovnom komandantu RS" - prenosi se tim povodom jucerasnja izjava pukovnika Mikajla Mitrovica, uz napomenu da (po Mitrovicevim recima) ovakav stav podrzavaju oficiri iz Prvog krajiskog korpusa, stacioniranog u Banjaluci, kao i iz nekih drugih jedinica. Americka administracija, sa svoje strane, u ovoj konfrontaciji sve energicnije podrzava Biljanu Plavsic, s tim sto je nezvanicno u Vasingtonu veoma primetna bojazan da bi dejtonski proces pretrpeo veoma ozbiljan udarac ukoliko bi medju bosanskim Srbima doslo do kompletne podele. A, posebno ako bi se ta podela manifestovala oruzanim sukobom izmedju snaga lojalnih predsednici u Banjaluci i onih koji podrzavaju rukovodecu grupu sa Pala.

U medjuvremenu, americki izvesataci iz Banjaluke javljaju da se u RS rasplamsala i medijska bitka izmedju dve struje, otkako su bosanski Srbi dobili ovih dana priliku da gledaju i slusaju - a sto je najvaznije: i da porede - dva RTV informativna progama. Izvestac Asosijeted presa, vodece americke informativne agencije, javio je juce tim povodom iz Banjaluke i sledece:

"Sve do nedelje, svo RTV izvestavanje u poddrzavi bosanskih Srba, rodjenoj dejtonskom mirovnom pogodbom 1995, bilo je kontrolisano sa Pala, Karadzicevog uporista jugoistocno od Sarajeva. Nova stanica, smestena u Banjaluci, pokriva zapadni deo teritorije bosanskih Srba, a stize i do oblasti koju kontrolise Karadzicev tabor. Ovo novo mocno orudje Plavsiceve verovatno ce produbiti procep koji polako deli teritoriju bosanskih Srba na dva entiteta.

Biljana Plavsic ima NATO na svojoj strani u borbi protiv Karadzica, koji ju je izabrao da ga zameni kao lidera bosanskih Srba, da bi potom video kako se ona okrece protiv njega. Ali, Karadzicev tabor imao je do nedelje mocnije oruzje - skoro potpuni monopol nad drzavnom televizijom.

NATO moze fizicki da zastiti Biljanu Plavsic. Ali, trupe NATO-a ne mogu da oblikuju javno mnenje kao sto moze televizija. Bosanski Srbi, uglavnom slabo obrazovani, generalno veruju u sve ono sto vide na ekranu. A, sa izuzetkom nekoliko, malo citanih nezavisnih i proplavsicevski orijentisanih listova, dosad je ovde bilo malo alternative prokaradzicevoj drzavnoj televiziji i radiju".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /