Ponedeljak, 25. avgust 1997.

AKADEMIK MIJAT SUKOVIC U "POBJEDI" O ZALBI MOMIRA BULATOVICA SAVEZNOM USTAVNOM SUDU

Na odluke ustavnog suda nema zalbe

Ako bi Savezni ustavni sud ukinuo ili ponistio ili obustavio od izvrsenja odluku Ustavnog suda Republike Crne Gore, to bi ucinio protivustavno, ocenjuje akademik Sukovic

Podgorica. - Po izricitim ustavnim odredjenjima odluka svakog ustavnog suda je konacna i izvrsna" - konstatuje akademik Mijat Sukovic u svom duzem komentaru u podgorickoj "Pobjedi" povodom ustavne zalbe Momira Bulatovica Saveznom ustavnom sudu na odluku Ustavnog suda Crne Gore da se ponisti rjesenje o njegovoj kandidaturi za predsjednika Republike.

Akademik Sukovic naglasava: "Na odluke ustavnih sudova nema zalbe. U postupcima pred ustavnim sudovima nema dvostepenosti. Niko nema ovlascenja da bilo koju odluku bilo kojeg ustavnog suda ponisti ili ukine, niti da je obustavi od izvrsenja. Svako takvo cinjenje bilo bi direktno krsenje Ustava SRJ i mijenjanje karaktera i sustine SR Jugoslavije. Prema njemu to vazi i za Savezni ustavni sud koji, po Ustavu SRJ, "nije drugostepeni sud u odnosu na republicke ustavne sudove".

"Ako bi Savezni ustavni sud ukinuo ili ponistio ili obustavio od izvrsenja odluku Ustavnog suda Republike Crne Gore to bi ucinio protivustavno" - kategorican je akademik Sukovic, uz konstataciju da bi takva odluka "promijenila ustavni poredak SRJ utvrdjen saveznim Ustavom". Zapravo, ona "ne bi mogla biti ni izvrsena. Njena protivustavnost bila bi prepreka i legitimno opravdanje da se ne izvrsi".

"Eventualna neka druga deklarativna odluka, paralelna sa Ustavnim sudom Crne Gore ne bi rijesila nista, a kompromitovala bi dosta. Zato ni takva odluka nema osnova" - naglasava akademik Sukovic, dodajuci da ovdje nije rijec o "nepostovanju ili nepriznavanju saveznih organa i SRJ", vec da se radi o obrnutom procesu - postovanju ustavnog poretka, propisanog saveznim Ustavom, postovanju saveznih organa i savezne drzave.

Akademik Mijat Sukovic je iznenadjen cinjenicom sto se jedan "obicni, u svijetu rutinski izborni spor, pravno rjesiv bez ikakvih posljedica za odnose u drzavi, pretvara u ostre politicke sukobe, koji unose neizvjesnost i nemir u drustveni i drzavni zivot i destabilizuje ih". "Ulog postaju drzava i stabilnost u njoj. To postaje mnogo vaznije od rjesavanja konkretnog spora. Ako se nastavi tim putem negativne posljedice ce biti velike" - naglasava akademik Sukovic i dodaje da jos ima vremena da se one sprijece.

Prema njegovom ubjedjenju, bitno je da sa stanovista nadleznosti odluka Ustavnog suda Crne Gore nije zatvorila mogucnost daljeg ostvarivanja prava na kandidaturu Momira Bulatovica niti prava njegovog predlagaca da nastavi postupak dokazivanja da ispunjava pravo na predlaganje kandidata.

Spor resiti s Republickom izbornom komisijom

"Odluka Ustavnog suda Crne Gore je samo zavrsila jednu fazu postupka, pa dopusta mogucnost da se i dalje postupak nastavi u skladu sa zakonom" - smatra Sukovic, i nezadovoljnu stranu upucuje na Republicku izbornu komisiju i dostavljanje ovom organu "novih dokaza i argumenata".

"Komisija je duzna da cijeni sve te nove dokaze i da donese novo rjesenje. Ako to predlagac ne cini, onda je to njegova volja, a ne uskracivanje njegovih prava" - naglasava akademik Sukovic i dodaje da pravi put za rjesavanje konkretnog spora nije ustavna zalba Saveznom ustavnom sudu, nego okretanje Republickoj izbornoj komisiji i Zakonom propisanim nacinima predlaganja za predsjednika Republike".

B. I. M.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /