Ponedeljak, 25. avgust 1997.

EKSKLUZIVNO: IZVESTAJ LONDONSKE BANKE "MERIL LINC" O REFORMAMA U SRBIJI

Polovicne koncesije nece uvesti Srbiju u clanstvo MMF

Pretpostavljamo da ce u narednoj godini Miloseviceva vlada nastaviti da cini izvesne koncesije u prilog ekonomskih reformi kao znak priblizavanja Zapadu. Ipak, smatramo da ce biti veoma tesko primeniti ozbiljan program reformi, s obzirom da bi MMF zahtevao i uvodjenje mera za suzbijanje korupcije, pise u avgustovskom izvestaju

"Ne verujemo da ce Srbija zapoceti ozbiljne reforme, sve dok je Slobodan Milosevic na vlasti" smatra Endrju Keningem, analiticar londonske investicione banke "Meril Linc".

Nova runda pregovora jugoslovenske strane s Londonskim klubom mogla bi biti odrzana krajem avgusta ili pocetkom septembra, ali kako se ocenjuje u najnovijem izvestaju ove banke, dve strane su jos daleko od postizanja sporazuma. Cak i ako bi takva saglasnost bila postignuta relativno brzo (krajem ove ili u prvom kvartalu naredne godine), taj sporazum ne bi mogao biti aktiviran pre obnove clanstva SRJ u MMF, a to znaci najranije za sest meseci, a mozda i za par godina.

"Pretpostavljam da ce u narednoj godini Miloseviceva vlada nastaviti da cini izvesne koncesije u prilog ekonomskih reformi kao znak priblizavanja Zapadu", ocenjuje Keningem. "Moguce je takodje da ce biti napravljene dalje koncesije u pogledu Kosova i optuzenih za ratne zlocine. Takodje se moze zakljuciti da bi, u zelji da se priblizi clanstvu u MMF i Svetskoj banci, Milosevic nastojati da osnazi ulazak "reformskih kadrova", kao sto je na primer sef pregovaracke ekipe sa Londonskim klubom Danko Djunic, u vladu. Ipak, smatramo da ce biti veoma tesko primeniti ozbiljan program reformi, s obzirom da bi MMF zahtevao i uvodjenje mera za suzbijanje korupcije".

Radionice

U organizaciji Ekonomskog instituta od 5. do 6. septembra bice organizovane "radionice" u kojima ce uz pomoc stranih strucnjaka biti raspravljano o modalitetima privatizacije, reformi finansijskog i fiskalnog sektora. Medju pozvanima su i strucnjaci "Meril Linca" koji bi trebalo da daju svoje sugestije u vezi sa berzanskim poslovanjem.

Uprkos tome sto ce Milosevic verovatno uciniti izvesne koncesije prema medjunarodnoj zajednici, i dalje je neizvesno da li ce SAD dopustiti Srbiji da naredne godine postigne clanstvo u medjunarodnim finansijskim organizacijama. Ostar pristup SAD, u slucaju Hrvatske, navodi na pomisao da je realnije ocekivati da ce Srbija postati clan MMF i Svetske banke, ne u narednim mesecima, vec mozda za narednih nekoliko godina. A, to ce naravno odloziti i primenu eventualnog sporazuma sa Londonskim klubom.

"Ne ocekujemo da ce pregovori sa komercijalnim bankama kreditorima imati brze efekte. Cak i ako bi se to dogodilo, bez mogucnosti koriscenja sredstava MMF, SRJ ne bi mogla da servisira taj dug. Jedna od varijanti mogla bi biti da banke pristanu da potpisu sporazum pod uslovom da on bude primenjivan od trenutka ulaska Srbije u clanstvo MMF. Takodje bi u sporazum mogla biti ugradjena i klauzula po kojoj bi u odredjenom trenutku sporazum mogao biti proglasen nistavim, ako ulazak u MMF ne bi bio ostvaren", smatra Keningem.

T. Jakobi

Beko: Ne bavimo se kozmetikom

Milan Beko, srpski ministar za privatizacije, odbacio je kritike da su reforme u Srbiji samo kozmeticke.

"Reforme nisu vremenski ogranicen paket mera. Ove promene ce trajati nekoliko godina, i bice narocito intenzivirane u sledece tri godine", rekao je Beko Rojteru.

"Nema cistih poteza u privredi. Reforme nisu dekreti, one podrazumevaju drugaciji nacin misljenja i ponasanja. Mi govorimo o setu mera koje bi trebalo da donesu promene", dodao je Beko.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /