Nedeljna, 24. avgust 1997.

Milo Djukanovic, sadasnji premijer i kandidat za novog predsednika Crne Gore

Nema tajnih nagodbi na stetu demokratije

To znaci: nema tajnih nagodbi sa bilo kim, pa ni sa Milosevicem. Istine radi, to nije samo moj stav vec ni kod Slobodana Milosevica nije do sada bilo ni pokusaja da se neki takav dogovor ostvari. Posebno nema ni tajnih ni javnih nagodbi na stetu Crne Gore i demokratije u Jugoslaviji

Dragoljub Vukovic

Gospodine Djukanovicu, Vi ste kandidat DPS-a za predsednika Crne Gore. Imajuci u vidu da se partija pocijepala, i da cete u g. Bulatovicu imati respekta vrijednog protivkandidata, na cemu ce biti akcenat u Vasoj izbornoj kampanji?

- Na uvjerenju da ce predsjednicki izbori u Crnoj Gori biti regularni i demokratski i da ce doprinijeti prevazilazenju politicke krize u kojoj se Crna Gora nalazi, te da ce oznaciti novu fazu stabilnosti i dinamiziranja ekonomskih i politickih procesa kojima je Crna Gora vec zahvacena.

Ocekujem da ce izbori imati veci broj ucesnika sa znacajnim politickim i drugim referencama i da ce gradjani Crne Gore imati sansu da ucine dobar izbor. Moj program je u pogledu strateskih konstanti program kontinuiteta politike koju je vlada Crne Gore vodila posljednjih sest godina - u periodu od kada sam na njenom celu. To je program koji je posvecen, prije svega, boljem zivotu svih gradjana Crne Gore. Pretpostavke za to su puna ekonomska sloboda, razvoj preduzetnistva, ekonomska efikasnost, sto u konacnom znaci visi standard zivota. Socijalna sigurnost svih gradjana, posebno onih koji nijesu u stanju da sami obezbijede egzistenciju za sebe i svoju porodicu.

Dalji razvoj demokratskih procesa i potvrda vec dokazane sposobnosti Crne Gore da zivi po pravilima gradjanske drzave sto podrazumijeva visok stepen medjuvjerske i medjunacionalne tolerancije. A uvazavanje i praktikovanje ovih principa znaci i doprinos stabilizaciji i razvoju zajednicke drzave i njenoj medjunarodnoj afirmaciji.

Moj program je zasnovan na ekonomskom i ukupnom drustvenom uspravljanju Crne Gore u Jugoslaviji i na medjunarodnom planu.

Izjavili ste da ce vam glavni protivnik biti Slobodan Milosevic a ne Bulatovic. Znaci li to da strahujete od Miloseviceve popularnosti u Crnoj Gori ili od necega drugog?

- Metaforicno sam zelio jasnije ukazati na sadrzaj politike kojom se svakog dana sve detaljnije Crnoj Gori predstavlja njen sadasnji predsjednik Republike.

Nema nikakve sumnje da je upravo takav utisak ostavila kandidatura Momira Bulatovica u vecinskoj ne samo crnogorskoj i jugoslovenskoj vec i medjunarodnoj javnosti. To ne krije ni sam Momir Bulatovic. Naporitv, to mu je postala jedina samopreporuka: ja sam vjerni saradnik Slobodana Milosevica. To, dalje, ne krije ni Slobodan Milosevic. Svako malo-pomalo salje neku ekspediciju, zvanicno ili nezvanicno, da ubrizga neophodnu sigurnost njegovom kandidatu.

To je vec postalo toliko javno i jasno da je samo cudno da se do sada nije i ozvanicilo da se novoformirana partija Momira bulatovica u Crnoj Gori zove SPS - pokret za Crnu Goru ili makar da je on kandidat SPS-a za predsjednicke izbore u Crnoj Gori.

On se, na zalost, tako i ponasa kao da je neciji tudji, ubaceni kandidat za predsjednika iako je jos uvijek aktuelni predsjednik Republike. Kad hoce da registruje stranku, blize mu je da to uradi u Beogradu nego u Podgorici. Kad trazi tumacenje odluka Ustavnog suda o pitanjima iz nadleznosti Republike, priziva u pomoc Savezni ustavni sud. Kad vodi imovinski spor, prizeljkuje presudu Saveznog suda. Nema nikakve vjere ne samo u policiju svoje republike nego vise ocito ni u jedan drzavni organ. Tuzi cak sudu Republiku na cijem se celu jos uvijek nalazi, itd.

Dakle, ta prica nije uzrokovana bilo kakvim strahom od Milosevica vec je motivisana da ukaze na nesamostalni i zavisni karakter vlasti koju personifikuje Momir Bulatovic.

Nema paralelne policije

Gospodin Bulatovic je na kongresu svoje partije izjavio da mu je 90 odsto crnogorske policije ostalo lojalno. Kako komentarisete to, kao i neke najave da Bulatovic formira paralelnu policiju u Crnoj Gori?

- To tumacim kao neuspio i providni pokusaj samoohrabrivanja Momira Bulatovica. Konacno, to tumacim i kao iskreno priznanje namjera Momira Bulatovica, sto sam od pocetka tvrdio, da on kritikuje Sluzbu drzavne bezbjednosti i MUP jer ih nije stavio u funkciju svoje privatne politike.

Umjesto toga siguran sam da MUP Crne Gore svoj posao obavlja profesionalno i u skladu sa Ustavom i Zakonom a ne u skladu sa zeljama predsjednika Republike niti bilo kog drugog pojedinca iz vlasti. Ne vjerujem da Momir Bulatovic razmislja o formiranju neke paralelne policije jer bi to bilo kaznjivo krivicno djelo.

Gospodinu Bulatovicu se zamjera sto je Milosevic trabant, ali je, u najmanju ruku, cudan i Vas odnos prema partiji ciji je predsjednik Milosevic. Iako SPS potpuno ignorise novouspostavljeni poredak stvari u DPS-u, i bezrezervno podrzava Bulatovica kao predsjednika partije, Vi i dalje smatrate da su Vam srbijanski socijalisti koalicioni partner. Zasto je tako?

- Ja sam samo oprezan i sklon tome da ne izvodimo nikakve zakljucke. Ima pravo i SPS da pogrijesi. Imamo i mi sirinu i kapacitet da tu gresku (pod uslovom da se ona shvati od strane autora) oprostimo u interesu visih politickih, nacionalnih i drzavnih ciljeva. A ti ciljevi su ekonomski prosperitet i demokratizacija Jugoslavije i njeno puno povezivanje sa svijetom. To ne moze izvesti ni sam SPS i DPS, niti nasa koalicija, niti pak neko umesto nas. Potreban je siroki reformski i demokratski politicki front u kome treba da ostanu i SPS i DPS, jasnije profilisuci svoje politicke programe u pravcu pomenutih ciljeva, ali i sve druge poltiicke strukture koje u ovim ciljevima mogu prepoznati zajednicki politicki imenitelj. Ovi ciljevi ne smiju biti ideoloski monopol SPS-a i DPS-a, ali se niposto ne smiju potcijeniti politicki kapaciteti ove dvije stranke na tom poslu.

Zato ponavljam: nijesam niti sujetan, niti kratkovid da zbog evidentne politicke greske SPS-a i grubog mijesanja u unutrasnje politicke stvari Crne Gore smatram izgubljenom sansu za kooperiranje na ovom strateskom projektu.

Medju onima koji su spremni da podrze Vas i novu orijentaciju DPS-a izrazena je bojazan da biste se, ukoliko politicki neutralisete Bulatovica i njegove pristalice, mogli nagoditi sa Milosevicem, i tako iznevjeriti antimilosevicevsku, demokratsku politicku energiju u Crnoj Gori. Mozete li garantovati da se to nece dogoditi, odnosno, pod kojim uslovima bi pogodba sa Milosevicem bila moguca?

- Po ko zna koji put u posljednjih osam-devet godina ponavljam: nijesam ni za ni protiv Milosevica. Ja sam za dostojanstvenu, ekonomski stabilnu i socijalno sigurnu demokratsku Crnu Goru i za prosperitetnu evropski integrisanu Jugoslaviju. Saradjivacu na tim ciljevima sa svima koji to zele.

To znaci: nema tajnih nagodbi sa bilo kim, pa ni sa Milosevicem. Istine radi, to nije samo moj stav, vec ni kod Slobodana Milosevica nije do sada bilo ni pokusaja da se neki takav dogovor ostvari. Posebno nema ni tajnih ni javnih nagodbi na stetu Crne Gore i demokratije u Jugoslaviji. Isto kao sto su svi dogovori i moj puni angazman moguci sa svima koji iskreno i predano zele da rade na ostvarenju tih ciljeva.

Postoje i strahovanja da bi, u slucaju Vase pobjede na predsjednickim izborima i konsolidacije vlasti, moglo biti zaboravljeno na prijevremene parlamentarne izbore u Crnoj Gori?

- Znam da postoje takve sumnje. One su posljedica nepovjerenja medju partijama koje ucestvuju u politickom zivotu Crne Gore i njihovih lidera. Iako licno smatram da sam zajedno sa vladom svoju rijec uvijek do sada postovao.

Treba znati da nije Milicu Pejanovic-Djurisic, Svetozara Marovica i mene nikakva politicka nuzda natjerala da obecamo nesto sto je protivno nasim najintimnijim politickim uvjerenjima. Mi danas u Republickom parlamentu imamo skoro potrebnu vecinu koja bi nam mogla obezbijediti da i dalje (uz mozda par personalnih izmjena koje su izvodljive) samostalno vladamo. Ali to bi bilo zatvaranje ociju pred realnoscu i zanemarivanje vaznih nacionalnih i drzavnih interesa uz prenaglasavanje partijskih.

U Crnoj Gori su se realno desile krupne promjene u odnosu na stanje iz novembra '96-te i mi mislimo da je posteno i odgovorno pruziti priliku gradjanima Crne Gore da se odrede u odnosu na tu novu politicku situaciju. Uz to, iako nijesmo do danas liseni dogmatske i konzervativne strukture u nasoj partiji, mozemo kud i kamo uspjesnije i iskrenije graditi mostove sa drugim politickim strankama u Crnoj Gori i okrupnjavati politicke snage oko osnovnih nacionalnih i drzavnih ciljeva.

Prema tome prijevremeni parlamentarni izbori u Crnoj Gori su makar jednako nas kao i izbor opozicionih partija i zato ne moze biti govora o bilo kakvom izigravanju dogovora.

Nedavno je zavrsen "dvodjelni" kongres Bulatovicevog DPCG na kome ste Vi i Vasi saradnici u partiji i vladi optuzeni kao pucisti. Kakav je Vas utisak o tome kongresu i kako komentarisete navedene optuzbe?

- Optuzbe su smijesne kao i sva ta ikonografija kongresa koji je u zasijedanju dok se kriza ne prevazidje. Kongres, u svim elementima, od prazne sale do sastava ucesnika i politickih poruka oslikava tegobu politicke pozicije aktuelnog predsjednika Republike koji je i sam svjestan neminovnosti politickog poraza. A to o pucistima je tek vrhunac ironije: koji jos slucaj znate da su dvije trecine onih koji ostaju pucisti prema trecini koja je usled svoje nemoci pobjegla iz partije. Ako i termin "pucisti" nije na liniji opste psihoze i nereda koji treba regulisati odnekud drugo.

To je neozbiljna terminologija politicki neodgovornih ljudi.

Smatrate li da ima osnova za spekulacije o zavodjenju vanrednog stanja u Crnoj Gori? Kakva bi reakcija crnogorske vlasti bila u slucaju da se tako nesto desi?

- Apsolutno nema nikakvog osnova za to. Samo sam u jedno siguran: da bi to bio kraj Savezne Republike Jugoslavije.

Da li Vam je poznato zbog cega su vojni helikopteri nadlijetali zgradu vlade neposredno nakon saopstavanja odluke Ustavnog suda CG u vezi sa Bulatovicevom predsjednickom kandidaturom?

- Ne znam da su nadlijetali zgradu jer tog dana nijesam bio u njoj. Ne vjerujem da su to radili sa bilo kakvom politickom porukom. Kad bih znao da jesu, sugerisao bih im da malo podignu koridor, u interesu stabilnosti Crne Gore i Jugoslavije i ocuvanja dobrih odnosa Vojske Jugoslavije i gradjana Crne Gore.

Price o kriminalu - gluposti

Bez obzira na to koliko ima istine u optuzbama za kriminal i enormno bogacenje uskog kruga ljudi iz vlasti i bliskih vlasti, nije zanemarljiv ucinak tih optuzbi. Da li Vas to obespokojava, pogotovo sto se na tim optuzbama gradi platforma za reafirmaciju populizme?

- Naravno da mi nije drago da svakodnevno slusam te lavine lazi o Crnoj Gori kao o oazi kriminala i vladi i meni kao pokroviteljima tih djelatnosti. Jos manje je ugodno to slusati od ljudi koji su do juce sa vama u svemu tome predano ucestvovali, da bi se tek danas "otrijeznili" i prepoznali u svemu tome kriminalne aktivnosti.

Naravno nije rijec niti o njihovom otreznjenju a jos manje o kriminalu. Rijec je o ocajnickom pokusaju Momira Bulatovica i jednog broja njegovih neodgovornih i pijanih saradnika da se pred crnogorskom javnoscu opravdaju za svoj krajnje neposten odnos prema Crnoj Gori.

Prica o kriminalu je samo dio sire price o tome kako pravni sistem Crne Gore ne funkcionise pa valjda zato treba red u Crnoj Gori uspostaviti odnekud sa strane. To su iste teze koje su se vec vise godina plasirale bilo od strane onih koji Crnu Goru negiraju iz razloga nacionalistickih pobuda (Seselj), bilo oni koji joj pod formom ideoloskog razloga nude unitaristicku formulu (Mirjana Markovic). Vjerovatno je i prizeljkivani epilog svih njih zajedno sa Momirom

Bulatovicem ono sto je prije neki dan vjerovatno neoprezno i prije vremena saopstio Seselj, a to je disciplinovanje Crne Gore preko neke forme vanrednog stanja.

To su sve obicne gluposti koje nemaju uporiste u cinjenicnom stanju koje govori upravo suprotno: da Crna Gora sistematski i uporno radi na daljoj dogradnji i afirmaciji svog pravnog sistema.

Stanje, naravno, nije idealno - sankcije i tranzicija ucinili su svoje ali je jasno opredjeljenje i napor vlade da stvari svakodnevno dovodi u red.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /