Nedeljna, 24. avgust 1997.

Upotreba Jugoslavije u licne svrhe

Ideoloski kontinuitet u strukturi i diktaturi vlasti

Da se kojim slucajem sve ovo sto se sada dogadja u Crnoj Gori dogadja u Srbiji sa nekim srpskim Milom Djukanovicem, sve bi bilo jednostavnije i u njegovu korist. Ustav Republike Srbije pravljen po meri njenog bivseg predsednika predvidja odbrambene mehanizme.

Predsednik SRJ je verovatno procenio da bi otvoreno angazovanje i opredeljenje za jednu od polarizovanih snaga u RS rasulo predizbornu snagu socijalista i zato se njegova partija drzi neutralno kovertirajuci neke poteze za povoljniji trenutak

Pise: Gordana Susa

Ponovo zvuk poznate, namerno ogadjene, zbog prevelike upotrebe i zloupotrebe, u zapecak bacene pa bez imalo stila inovirane - horske pesmice o Jugoslaviji, tacnije Srboslaviji. Ponovo podele na unitariste, federaliste, separatiste, autonomase, ponovo prisluskivanja, ekonomske blokade prema neposlusnoj clanici federacije i njenom rukovodstvu, nadigravanje u politickom plej ofu, pa ustavna kriza, pominjanje slovenackog sindroma pod Lovcenom, vracanje predratnoj retorici. Ponovo u institucionalnoj komunikaciji, medju drzavnim telima, organizacijama, politickim partijama, vodecim javnim licnostima i stampi medjusobne optuzbe,vredjanja, pretnje, ultimatumi, produkovanje neprijatelja i patriota uz sve cesce, za mnoge zlehudo, oglasavanje i generalstaba Vojske Jugoslavije koja danas, kao i onda, ne zeli da se mesa u dnevnopoliticke carke. Ponovo u upotrebi Beli dvor, Titov automobil i stafeta pretucene mladosti...

Slicnosti i poredjenja sa starijom sestrom ove skracene Juge nisu slucajne, imaju, dakle, svoj ideoloski kontinuitet prevashodno u strukturi i diktaturi vlasti. Ali za razliku od prethodne, u ovoj drzavnoj zajednici ne vlada ni privid demokratije i stabilnosti. Umesto tadasnjih pet hiljada politickih zatvorenika danas je zatoceno deset miliona ljudi koji zive u dvostrukoj izolaciji i unutar zemlje i prema svetu a sve zbog nepromisljenih ratnih, rigidno konfliktnih i autoritarnih poteza ove vlasti. Dok se vladar prethodne, izmedju ostalog, proslavio rusenjem gvozdene zavese, vladar sadasnje Jugoslavije kao da se upinje da je ponovo podigne. Dok su prethodniku ex Jugoslavije mir i relativno blagostanje obezbedjivali poluvekovno trajanje, sadasnji se vladar izvestio ne samo da funkcionise u konfliktnim i zategnutim situacijama vec ih i kreira.

Osvezenom i vidno zadovoljnom, posle odmora u tudjoj zemlji, ove mu je na trenutak, valjda, bilo dosta, ostalo je da s obnovljenom energijom pokaze ko je gazda u kuci i koliki je njegov znacaj. Prethodno je veoma uspesno zavadio, da bi vladao, koalicione "partnere za promene" i nisu vise Zajedno. Paralelno sa njegovim ustolicenjem na federalnom nivou krenula je kampanja za promenu saveznog Ustava koja je samo bila probni balon za opipavanje a jos vise za usmeravanje javnog raspolozenja. Odlucna akcija na tom planu tek treba da usledi jer u formalno-pravnom smislu sadasnja vlast nije iskoristila bonus koji omogucava najvisi akt federalne drzave u clanu 140, odeljak deveti - "da ako se predlog za promenu Ustava ne usvoji isti se ne moze usvojiti pre isteka jedne godine od dana kada je predlog odbijen". Predlog nije usao u zvanicnu proceduru i nije odbijen.

Razumljivo je, stoga, sto su u ovom trenutku sve akcije srpskog rezima, koji je na vlasti u federaciji, usmerene na Crnu Goru i eliminisanje u njoj protivnika koji se suprotstavljaju takvoj ideji. Ulog i rizik su veliki i sadasnjoj vlasti ne pada na pamet da dozvoli da se narusi ili okrnji glasacka masinerija za usvajanje tih promena u Saveznom parlamentu. Zato, najavljeno arbitriranje Saveznog ustavnog suda, koji uzgred prema tumacenju strucnjaka ustavnog prava i ne moze biti nadlezan za to, nikoga nece iznenaditi. Odluke su vec donete samo treba da se ozvanice i zavedu.

Afokrizam nedelje

Nasi istoricari dobro znaju kakva nam istorija treba.

Milan R. Simic

Da se kojim slucajem sve ovo sto se sada dogadja u Crnoj Gori dogadja u Srbiji sa nekim srpskim Milom Djukanovicem, sve bi bilo jednostavnije i u njegovu korist. Ustav Republike Srbije pravljen po meri njenog bivseg predsednika predvidja odbrambene mehanizme pa clanom 135 u osmom odeljku predvidja: "Kada se aktima organa federacije ili aktima organa druge republike, protivno pravima i duznostima koje ona ima po Ustavu Socijalisticke Federativne Republike Jugoslavije, narusava ravnopravnost Srbije ili se na drugi nacin ugrozavaju njeni interesi, a pri tome nije obezbedjena kompenzacija, republicki organi donose akte radi zastite interesa Republike Srbije." Nije potrebna velika mastovitost niti pravno znanje da bi se razumela primena jedne ovakve odredbe. Osim toga mnogi republicki propisi, zakoni pa i sam Ustav Srbije, nisu uskladjeni sa saveznom regulativom sto je najavljeno kao jedan od vaznih zadataka nove republicke skupstine posle izbora na cemu ce se, bez sumnje, raditi posto je predsednik republike promenio lokaciju. Zavaravanje nekih opozicionih lidera da ce ucescem u takvoj vlasti, sem licne koristi, nesto vise postici potpuno je apsurdno koliko i nebulozne price koje se lansiraju u javnosti, ne bi li ih uljuljkale u toj iluziji o navodnoj direktivi socijalistima da glasaju za Vuka Draskovica. Aktuelnom predsedniku Jugoslavije bitniji je sastav republickog od saveznog parlamenta, njegov predsednik i predsednik Srbije koji ce biti izabran. Bez vecine u tom parlamentu i svog coveka na celu ove clanice federacije njegov polozaj i uloga na mestu sefa savezne drzave postali bi krajnje neizvesni. Zasto bi posle svega sto je uradio da se odrzi na vlasti to doveo u pitanje? Naprotiv, treba ocekivati "nove mudrosti" da taj polozaj i funkciju koju obavlja jos vise ucvrsti.

Sto se tice njegovog odnosa prema slicnoj krizi - politickoj, socijalnoj i ustavnoj - u Republici Srpskoj ona mu, stice se utisak, sluzi kao takticki otvoreno zariste ne samo zbog licnog animoziteta prema rojalistickoj opciji vec i samoj predsednici Biljani Plavsic na cijem bi mestu radije video nekog drugog, svog. Ali imajuci u vidu da se bez obzira na "njenu nacionalisticku proslost i zalaganja za etnicka ciscenja zbog kojih se ona sada kaje" - prema najnovijoj izjavi americkog posrednika u BiH - "Plavsiceva zalaze za ostvarivanje Dejtonskog sporazuma i uziva podrusku sveta". Slobodan Milosevic je potpisnik istog, njemu trenutno odgovara da digne ruke od Srba u Bosni i kako neko rece "vladanja u praznoj kuci". Uocljiva je naknadna neopredeljenost Socijalisticke partije u zvanicnim izjavama prema polarizaciji u Republici Srpskoj. Najnovija Daciceva to izricito potvrdjuje. Naknadna indolencija, posle prethodne zainteresovanosti i koordiniranja nekih akcija preko svog eksponenta Momcila Krajisnika?

Predsednik SRJ je verovatno procenio da bi otvoreno angazovanje i opredeljenje u srpsko-srpskom sporu rasulo predizbornu snagu socijalista a grdnja njegovog bliskog saradnika Nikole Sainovica upucena istoimenoj partiji u Republici Srpskoj zbog priklanjanja predsednici Plavsic, ili je iskakanje neobavestenog ili kovertiranje poteza za povoljniji trenutak.

Ne pominjuci ovom prilikom Kosovo, cije resenje problema nece moci unedogled da odlaze, sve su to razlozi zasto je glavna kampanja srpskih socijalista okrenuta prema Crnoj Gori uz otuzno pozivanje na Jugoslaviju, njeno jedinstvo i integritet. Bas kao sto su radili i u prethodnoj drzavi ruseci je da bi se ostvarila srpska dominacija, danas to rade jacajuci saveznu drzavu da bi se ista dominacija i licna vlast u njoj zadrzale.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /