Petak, 22. avgust 1997. | ||
KONFERENCIJA ZA NOVINARE AUTORA "USTAVNIH PRETPOSTAVKI ZA DEMOKRATSKU SRBIJU"Vladavina prava umesto cvrste ruke sefa drzave
Dr Lidija Basta: Resenje nudi - slabog sefa drzave koji ima ceremonijalnu ulogu, jaku vladu i dvodomni parlament. Dr Dragoljub Popovic: Asimetricni status za Kosovo. Dr Zoran Tomic: Za decentralizovanu, a ne komplikovanu SrbijuBeograd. - Grupa pravnih strucnjaka, autora studije "Ustavne pretpostavke za demokratsku Srbiju", obrazlozila je na jucerasnjoj konferenciji za novinare motive i ciljeve rada na ovom projektu, koji, kako su podvukli, nije politicki vec naucni projekat vezan za eventualnu promenu Ustava Republike Srbije. Polazeci od konstatacije da postojeci Ustav iz 1992. godine pruza osnovu za autokratsku politicku vlast, autori su ponudili preduslove za donosenje potpuno novog ustava "koji bi umesto vladavine reci i cvrste ruke sefa drzave garantovao vladavinu prava", objasnila je dr Lidija Basta, rukovodilac projekta. "Vazeci Ustav proklamuje prava i slobode, medjutim, istovremeno dopusta zakonima da ta prava redefinisu i ogranice. Misljenja smo da novi ustav mora ne samo dati prava nego i osigurati mehanizme zastite tih prava", rekla je dr Lidija Basta, dodajuci da je nezavisno i jako sudstvo osnovna pretpostavka za to. Isticuci da postojeca ustavna resenja daju osnov za postojanje jakog sefa drzave "koji uvek pobedjuje u odnosu na parlament", ona je naglasila da, suprotno tome, "Ustavne pretpostavke za demokratsku Srbiju" nude resenje "slabog sefa drzave koji ima ceremonijalnu ulogu, jaku vladu i dvodomni parlament". Sto se, pak, tice politicko-teritorijalne organizacije, autori su se zalozili za jacanje lokalne samouprave u kojoj ne bi bilo moguce vecinsko preglasavanje manjina.
Autori nude ideju o podeli Srbije na pet do sedam ravnopravnih pokrajina, koje bi imale svoj budzet i svoje prihode, objasnio je dr Dragoljub Popovic. Sto se tice resenja kosovskog cvora, autori predlazu asimetricni status, u kojem ne bi bilo moguce preglasavanje manjinskog naroda ni na jednom nivou (Albanaca na republickom nivou, ni Srba na nivou pokrajine). Na pitanje nije li takav sistem ipak prekomplikovan za drzavu kakva je Srbija, dr Popovic je odgovorio da se za tesku bolest u Srbiji mora pronaci komplikovana terapija. Prema recima dr Zorana Tomica, "Ustavne pretpostavke za demokratsku Srbiju" u prvom redu nude nesto drugacije od ovog sto trenutno postoji i ocigledno ne funkcionise. "Zalazemo se za decentralizovanu a ne komplikovanu Srbiju", zakljucio je. Vredi pomenuti da su autori na pitanja o tome kakva je sudbina ovog projekta i da li ce zaziveti, objasnili da ce odluku doneti demokratska javnost, buduci da tvorcima nije bila namera da se obrate politickim partijama.
O. Mamuzic
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |