Petak, 22. avgust 1997.

AMERICKA REAGOVANJA NA ZBIVANJA U REPUBLICI SRPSKOJ

Slede nove akcije?

Nezvanicna vasingtonska procena je da Biljana Plavsic kontrolise situaciju u Banjaluci i da "politicko klatno u RS pocinje da se pomera na stranu predsednice RS", pri cemu se kao znacajno pominje da Krajisnik nije uspeo da pridobije vojsku RS protiv predsednice

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

Nezvanicna vasingtonska procena glasi u ovom trenutku da je Biljana Plavsic - uz pomoc muskulature SFOR - stavila pod svoju kontrolu situaciju u Banjaluci. Istovremeno, sve je vise nagovestaja sa raznih strana da bi i na nekim drugim kriznim punktovima u Republici Srpskoj moglo da dodje do neke slicne intervencije medjunarodnih vojnih i policijskih snaga, za koju je americka vlada ocenila da je, jednostavno, bila neophodna u tekucoj operaciji ocuvanja mirovnog procesa u Bosni.

Prema oceni koja se cula u Stejt departmentu, politicko klatno u RS "pocinje da se pomera na stranu Biljane Plavsic", pri cemu se kao posebno znacajna pominje cinjenica da Momcilo Krajisnik nije uspeo u nastojanjima da pridobije za saveznika generalski vrh VRS i time ga okrene protiv predsednice. "Zapadni diplomati i srpski politicki izvori procenju da armija stoji uz Plavsicku u njenoj borbi za vlast protiv Krajisnika i ostalih paljanskih cvrstorukasa lojalnim Karadzicu" - javio je na tu temu iz Sarajeva americki Nacionalni radio, prenoseci Gelbardovu izjavu da SAD i medjunarodna zajednica ne preduzimaju nikakve vanredne mere u podrsci Biljani Plavsic, vec samo ulazu napore "da se stvore uslovi koji ce omoguciti da predsednica RS nesmetano sprovodi svoja ustavna ovlascenja i obaveze koje bosanski Srbi imaju na osnovu Dejtonskog mirovnog ugovora".

Bilo kako bilo, njujorski "Tajms" u jucerasnjem izvestaju iz Banjaluke izrazava ovdasnje vecinsko misljenje da je otvoreno stavljanje SFOR na stranu Biljane Plavsic "direktno konfrontiralo medjunarodne snage sa srpskim ratnim liderima, baziranim na Palama, koji i dalje kontrolisu na hiljade policajaca kao i najveci deo ekonomije u RS".

"Americki zvanicnici najavljuju da su oni, zbog toga, spremni da uruce g-dji Plkavsic pomoc u vrednosti od 9 miliona dolara za oblasti oko Banjaluke koje su pod njenom kontrolom. Podrzavajuci je u tekucoj borbi za vlast, medjunarodni predstavnici se nadaju da ce potisnuti dr Karadzica na marginu i obezbediti sprovodjenje Dejtonskog ugovora. Sa njihove strane stigao je i nagovestaj da bi on (dr Karadzic) mogao uskoro da bude uhvacen i poslat Medjunarodnom tribunalu za ratne zlocine u Hagu" - pise jucerasnji "Njujork Tajms", u okviru opsirnog teksta o zbivanjima u Banjaluci.

Americki mediji objavili su juce i da je Biljana Plavsic zatrazila u utorak uvece od Klintonovog izaslanika Roberta Gelbarda i predstavnika medjunarodne zajednice Karlosa Vestendorpa intervenciju SFOR-a protiv prokaradzicevskih policijskih snaga u Banjaluci, sto je (kako se navodi) bio zahtev koji je komandant medjunarodnih snaga general Sinseki realizovao vec u sredu ujutru, angazujuci britanske, ceske i americke jedinice stacionirane u ovom podrucju RS.

"SFOR je spreman da podrzi sprovodjenje zakona u Republici Srpskoj i legalno izabranog predsednika, gospodju Plavsic" - izjavio je tim povodom novinarima predstavnik Stejt Departmenta Dzejms Rubin, trazeci uklanjanje ne samo ministra unutrasnjih poslova Republike Srpske Dragana Kijca vec i ostalih clanova rukovodstva sa Pala, koji (kako se konstatuje u Vasingtonu) onemogucavaju bosanskim Srbima da udju u period mira i ekonomske obnove.

VOLFGANG ISINGER POSLE RAZGOVORA SA PREDSEDNIKOM SRJ

Milosevic predlaze i predsednicke izbore u RS

Beograd, FoNet. - Politicki direktor Ministarstva inostranih poslova Nemacke Volfgang Isinger izjavio je juce - posle "konstruktivnog, otvorenog i direktnog" razgovora sa predsednikom SR Jugoslavije Slobodanom Milosevicem - da je Milosevic "na neki nacin dao do znanja da bi mogao da se saglasi sa odrzavanjem izbora u Republici Srpskoj", koje je za 12. oktobar zakazala predsednica RS Biljana Plavsic. Konstatujuci da je to "vazan i nov iskaz", Isinger je na konferenciji za stampu u Beogradu rekao da se Milosevic, medjutim, zalozio da se u RS istovremeno odrze i vanredni predsednicki izbori. "To je za mene neshvatljivo", naglasio je nemacki diplomata. Isinger je istakao da je Milosevicu preneo odlucnost drzava Kontakt grupe da u krizi u RS "i dalje odlucno podrzavaju legalnu predsednicu RS".

U nedostatku drugog izbora, sve vasingtonske kontroverze oko politickog profila predsednice RS gurnute su u drugi plan, tako da Biljana Plavsic - narocito sad, posle raspleta policijske konfrontacije u Banjaluci - moze sa sigurnoscu da racuna na punu podrsku SAD i NATO-a, koji olicava zapadni savez na bosanskom terenu. "Njujork Tajms", u jucerasnjem izvestaju iz Sarajeva, saopstava da je Plavsica definitivno "presla na stranu Dejtona" posle junskog susreta sa Medlin Olbrajt u Banjaluci, dok je spouksmen americke vlade Dzejms Rubin (na novinarsko pitanje "nije li ironicno da Amerika i zapadni saveznici sad podrzavaju Biljanu Plavsic, koja i dalje u javnim istupanjima govori u prilog etnickog ciscenja i brani ono sto su bosanski Srbi uradili tokom prve polovine rata") imao na tu temu za javnost sledece objasnjenje:

"Na odredjenom nivou, spoljna politika je kombinacija pragmatizma i principa. U ovom slucaju mi verujemo da g-dja Plavsic iz pragmaticnih razloga tezi sprovodjenju Dejtona. Ona se opredelila za hrabru poziciju, uz preuzimanje velikog licnog rizika, podrzavajuci Dejton, podrzavajuci mir i podrzavajuci prosperitet svog naroda. I sve dok g-dja Plavsic bude podrzavala taj put mira, mi cemo nastaviti da podrzavamo g-dju Plavsic.

Mi smatramo da vlada koju predstavlja g-dja Plavsic tezi ka Dejtonu i demokratiji. Srbi sa Pala, medjutim, to i dalje ne shvataju. Oni nastavljaju da preplavljuju etar otrovnom i podlom propagandom protiv onih koji podrzavaju mir. Oni nastavljaju da krse Dejtonski ugovor zastrasivanjem ljudi koji podrzavaju demokratiju i nastavljaju da nanose stetu svom narodu ne shvatajuci da samo preko Dejtona mogu mir i prosperitet da stignu u njihovu zemlju".

Prema Rubinovim recima, SAD ocekuju da ce u predstojecem periodu Slobodan Milosevic iskoristiti sav svoj uticaj u Republici Srpskoj kako bi Radovan Karadzic, sa ostalim optuzenima, bio izrucen Medjunarodnom tribunalu u Hagu.

ROBERT GERBALD, SPECIJALNI IZASLANIK SAD ZA BIH

Vojska RS odbila da podrzi Krajisnika

Sarajevo, FoNet. - Specijalni americki izaslanik za bivsu Jugoslaviju Robert Gelbard izjavio je pretprosle noci da su ultra- nacionalisticki protivnici predsednika Republike Srpske (RS) Biljane Plavsic bezuspesno pokusali da dobiju podrsku vojske bosanskih Srba u borbi protiv nje, nakon sto su izgubili kontrolu nad policijom u Banjaluci, javlja Rojter. Prema Gelbardovim recima, Momcilo Krajisnik je pokusao da ubedi generale vojske bosanskih Srba da se svrstaju protiv predsednice RS. "Krajisnik jos pokusava da odrzi svoj uticaj u Vojsci RS, koja je odbila da prihvati njegovu kontrolu", rekao je Gelbard novinarima. On je rekao da medjunarodna zajednica vidi Plavsicevu kao legalnog komandanta vojske prema odredbama mirovnog sporazuma, a ne Krajisnika.

On je, takodje, rekao da je akcija NATO za podrsku Plavsicevoj izvedena u pokusaju da se uspostavi "vladavina prava" na teritoriji bosanskih Srba. Prema njegovim recima, operacija je bila neophodna jer se tvrda struja suprotstavlja Plavsicevoj, odbija da prizna njenu vlast i podsmevala se demokratskim normama prisluskujuci telefonske razgovore. "Ni u kom slucaju ne pokusavamo da joj obezbedimo neuobicajenu moc koja je izvan zakona. Svaki od tih koraka je preduzet u skladu sa ustavom Bosne i Hercegovine", rekao je Gelbard.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /