Utorak, 19. avgust 1997.

GODINU DANA OD PADA RUSKOG AVIONA "ILJUSIN 76 M" KRAJ AERODROMA "BEOGRAD"

Istraga stiti drzavu

Druge noci nakon eksplozije, u blizini mesta dogadjaja, motali su se kamioni "koji su mogli biti i vojni"

Jedino sto domaca javnost pouzdano zna o padu ruskog transportnog aviona "Iljusin 76M", 19. avgusta prosle godine, u blizini Aerodroma "Beograd", jeste da se letelica srusila usled nestanka elektricne energije i da je jedanaestoclana posada poginula u eksploziji. Sve ostalo vezano za ovaj udes danas - godinu dana posle - ostalo je pod diskretnim velom tajnosti.

Razlog je vec vidjen, kazu upuceni, jer rezultati istrage koju su sproveli clanovi savezne Komisije za vazduhoplovne udese predvodjeni Zlatkom Veresom, ne odgovaraju odvasnjoj vlasti, pa je slucaj zataskan. Isto se dogodilo i sa rezultatima istrage o eksploziji u zemunskom "Grmecu", o ubistvu inspektora Dragana Radisica i generala Radovana Stojicica Badze, te ostalim "stvarima" koje su mogle da prikazu nemar rezima ili spregu drzave sa mafijasko-biznismenskim krugovima.

Valja podsetiti da je IL-76 poleteo sa aerodroma u Surcinu deset minuta iza ponoci 19. avgusta, i da je nakon dvadesetak minuta leta po zvanicnom saopstenju Saveznog ministarstva za saobracaj i veze, u letelici nestalo elektricne energije, a samim tim potpuno su otkazali navigacijski uredjaji i radio-veza sa zemljom. Trazeci aerodrom, pilot je potom skoro tri casa vozio "na slepo" iznad Beograda i na kraju, u tri sata i pet minuta, pokusao da prizemlji avion, ali je promasio pistu i udario u surcinsko kukuruziste, gde je usledila strahovita eksplozija.

Odmah su se postavila dva pitanja. Prvo, kako je u avionu koji ima pet agregata nestalo struje ako nije u pitanju strucno odradjena diverzija. Drugo, sta je transporter nosio u svojoj utrobi i zasto mu je odrediste bila Malta, glavna "raskrsnica" ka Libiji.

Strucnjaci sa kojima smo razgovarali, danas se slazu kako je sigurno da pozar i onakva eksplozija nisu mogli nastati samo od goriva u rezervoarima, jer je avion imao kerozina za oko tri i po sata leta. Usput je, po nekim tvrdnjama, ispustao gorivo bas zbog bezbednog prizemljenja, a leteo je tri sata. Sigurno je da je eksplozija, kazu nasi sagovornici, prouzrokovana delom tereta "zatecenog" u avionu.

Jaka policijska visednevna blokada mesta udesa, izjave ocevidaca ("usledio je snazan bljesak, a onda polucasovno puskaranje") i cudan snimak drzavne televizije koja je jedina imala privilegiju da pridje olupini (prikazali su gomilu sto novih, sto polovnih automobilskih guma poredjanih filmicno i neprirodno), ukazivali su na "sumnjive okolnosti" jos tih dana.

Ovog avgusta, jedan od ljudi koji je, igrom slucaja, bio sve vreme policijske blokade u blizini, kleo se, posle naseg ubedjivanja da nam bar nesto isprica, kako "tu nisu cista posla". Uz dosta nebitnih stvari, on nam je pomenuo jednu novu - druge noci, kako prica, u blizini mesta eksplozije motali su se "kamioni koji mogu biti i vojni".

Ako se to poveze sa informacijom iz kargo-sluzbe beogradskog aerodroma iz koje su nezvanicno izjavili da je za utovar pomenutog aviona trazen ulazak odredjenog broja kamiona i pomocnog osoblja, kockice se mogu sklopiti. U avionu se, po tadasnjoj izjavi predstavnice za stampu kompanije "Spererlajns" (vlasnik) nalazilo 14,5 tona automobilskih guma i pola tone opreme za signalizaciju.

"To je zvanicna tvrdnja koja je upisana i u izvestaje Minstarstva unutrasnjih poslova", kaze za "nasu Borbu" izvor blizak MUP-u. On, medjutim, tvrdi da je avion nosio gume za vojne letelice tipa MIG 25 i dobro obezbedjene sanduke sa "zapaljivim materijalom", sto mogu biti delovi opreme za signalizaciju, ali i municija (namenjena verovatno Libijskoj Dzamahiriji). Nas izvor navodi i podatak da je u avionu, pored posade i bivseg radnika JAT-a Miska Djordjevica, bio i jedan jugoslovenski drzavljanin zaduzen za pratnju tereta. Po recima naseg sagovornika, najverovatnije se radilo o pripadniku Drzavne bezbednosti, postu su, kako tvrdi, dvojica policajaca odustala od leta iste veceri iz nepoznatih razloga. Obojica su, tvrdi ovaj izvor, radili za DB i nisu, kako se pricalo, bili piloti. Sagovornik "Nase Borbe" pita se i zasto su ostaci tereta u roku od tri dana sklonjeni sa lica mesta, dok je olupina ostala.

Jednog dana kada komunikacija izmedju drzave i medija postane uobicajena, mozda ce se otkriti sta je IL-76 nosio, i zasto je pao. Ovako, ostaje gomila zaplasenih sagovornika i jedan veliki znak pitanja.

D. P.

Provereni recept

Provereni "recept" za ovakve slucajeve - nek' se stampa utrkuje par dana "a mi im necemo nista reci" - primenjen je ovde u najbrutalnijem obliku posto je sve ucinjeno da se potpuno zaboravi i podvig hrabrog ruskog pilota koji je kobne noci na neverovatan nacin uspeo da izbegne mnogo goru katastrofu.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /