Utorak, 19. avgust 1997.

RAKCIJE U SARAJEVU NA POSLJEDNJE DOGADJAJE U BANJALUCI

Republika Srpska "pacijent na samrti"

Vestendorpov ured smatra da se kriza moze resiti demokratski i pozdravlja odluku predsednice RS o raspisivanju izbora, izjavio je portparol visokog predstavnika Hejzlok. Opozicija u Federaciji BiH zahteva ukljucivanje Vrhovnog suda BiH u razresavanje pravnog spora u RS

Daniel Omeragic
dopisnik "Nase Borbe" iz Sarajeva

Portparol Ureda visokog predstavnika Sajmon Hejzlok je uporedio situaciju u ovom dijelu BiH sa "pacijentom koji moze ili ozdraviti, ako se bolest povuce, ili kolabirati i umrijeti". Prema njegovim rijecima, prognoza ipak nije ohrabrujuca, ako se uzmu u obzir odluka Ustavnog suda RS o neustavnosti odluke Biljane Plavsic o raspustanju Narodne skupstine RS i raspisivanju novih izbora, dogadjaji u Banjaluci, konstantno blokiranje rada Predsjednistva BiH i Vijeca ministara BiH, te nekorektno izvjestavanje Srpske radio-televizije sa Pala.

Odluka Ustavnog suda, prema njegovim recima, vise je izraz politickog pritiska nego pravnog razmatranja. Govoreci o posljednjim dogadjajima u Banjaluci, Hejzlok je rekao da je Ured visokog predstavnika zatrazio intervenciju Sfora i Medjunarodne policije (IPTF) kako bi se osiguralo postivanje zakona i kako bi se istrazile mogucnosti narusavanja i krsenja ljudskih prava. Snage Sfora i IPTF, kako je kazao Hejzlok, nasle su se pred zgradom Centra javne bezbjednosti u Banjaluci iz dva razloga - zbog upada specijalaca u zgradu, te zbog istrage navodnog krsenja ljudskih prava.

"Ured visokog predstavnika smatra da se ustavna kriza u Republici Srpskoj moze rijesiti demokratski, kroz ustavne procese i izbore. Mi stoga podrzavamo sazivanje izbora od strane predsjednice RS", rekao je Hejzlok.

Portparol Sfora major Dzon Blejkli izjavio je juce u Sarajevu da su snage Sfora i IPTF-a usle u zgradu Centra javne bezbjednosti u Banjaluci na zahtjev Ureda visokog predstavnika. Sfor je osiguravao zgradu i radio "ruku pod ruku" sa zvanicnicima IPTF, dok je IPTF osiguravao zgradu.

"Interes medjunarodnih organizacija je da se osigura da civilna neslaganja i pitanja, kao sto je bilo preuzimanje policijske stanice u nedjelju, rjesavaju mirno. Veoma je vazno napomenuti da je ovaj incident rijesen bez ikakvog nasilja ili fizicke konfrontacije", kazao je Blejki.

Novinarima se u Sarajevu obratio i portparol UN Aleksandar Ivanko, koji je rekao da je IPTF putem Ureda visokog predstavnika informisan kako postoje indicije da je doslo do narusavanja ljudskih prava u Banjaluci, ukljucujuci i fizicke napade na sudije Ustavnog suda RS. IPTF je naredio istragu, a posmatraci UN prikupljaju dokaze o tome. Tokom istrage je pronadjena odredjena kolicina nelegalnog oruzja. Na drugom spratu zgrade Centra javne bezbjednosti u Banjaluci, gdje je smjestena regularna policija, pronadjene su granate, velika kolicina municije i tri automatska pistolja. IPTF je posebno zabrinut zbog toga, jer je zgrada prije ovog incidenta pregledana i nije pronadjeno nista. Zato se istraga nastavlja", kazao je on.

Posljednji dogadjaji u Republici Srpskoj pazljivo se prate i u Federaciji BiH. Zbivanja u Banjaluci juce su komentarisali Zdruzena lista 97 i Liberalno-bosnjacka organizacija. Predsjednik Republikanske stranke koja je clanica bloka opozicionih partija pod nazivom Zdruzena lista 97 - Stjepan Kljujic je rekao da najnovija politicka desavanja u RS i akcija specijalne policije u Banjaluci predstavljaju pozitivan pomak u normalizaciji tamosnjeg stanja. Koalicija Zdruzena lista 97 je zatrazila aktivno ukljucenja Vrhovnog suda BiH u razrjesenje krize u RS. Prema Kljujicevim rijecima, nikada kao do sada nisu bili priblizniji stavovi opozicije u RS i opozicije u Federaciji BiH na izgradnji demokratske Dejtonom propisane BiH. Predsjednik LBO Muhamen Filipovic je izjavio da su nastojanja Biljane Plavsic nedovoljna da bi zakonitim i ustavnim putem doslo do rjesavanje krize u RS. Biljana Plavsic nije naznacila svoju politicku razliku prema SDS, jer ono sto SDS diskvalificira je istrajanje na stvaranju etnicki cistog prostora i pripajanju Srbiji", kazao je on i dodao da bi ona morala prihvatiti multilateralnost cime bi se otvorio put za demokratizaciju u RS.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /