Ponedeljak, 18. avgust 1997.

SUSTINA GRADJANSKE SVESTI I VRSTE POLITICKIH ENERGIJA

"Okoreli" podanici protiv gradjana

Tokom istrazivanja, koje je za cilj imalo nameru da doprinese razumevanju svih vrsta politickih energija prisutnih na ovom prostoru, kao i pravaca njihovog kretanja, doslo se do zakljucka da se politicke energije u Jugoslaviji krecu od gradjanskih, odnosno demokratskih do fasistickih

Jasminka Kocijan

Nostalgija za vremenom sigurnosti:
Sa poretesta penzionera
FOTO: N. Stojanovic

Tokom istrazivanja o razvijenosti gradjanske svesti u Jugoslaviji, koje su za "Nasu Borbu", "Betu" i "Kohu di tore" sproveli strucnjaci agencije "Argument", suocavali su se sa velikim brojem odbijanja gradjana (cak preko 40 posto) da odgovaraju na postavljena pitanja i da uopste ucestvuju u anketi.

Vecina objasnjenja za odbijanje odnosila se na temu istrazivanja kao i na priblizavanje izbora. Ljudi su, uglavnom, pokazali visok stepen rezervisanosti, pa i straha, od mogucih posledica. Vec ta cinjenica na svoj nacin indirektno govori o stanju gradjanske svesti i spremnosti na slobodno i javno iznosenje sopstvenog misljenja, sto zapravo i jeste sustina gradjanske svesti.

Tokom istrazivanja, koje je za cilj imalo nameru da doprinese razumevanju svih vrsta politickih energija prisutnih na ovom prostoru, kao i pravaca njihovog kretanja, doslo se do zakljucka da se politicke energije u Jugoslaviji krecu od gradjanskih, odnosno demokratskih do fasistickih. Shodno tome postoji i nekoliko tipova sledbenika tih energija: od nekoliko vrsta podanika do nekoliko tipova gradjana. Uprosceno receno, postoje takozvani "okoreli" podanici i podanici u nastajanju, kao i vec formirani gradjani i gradjani u nastajanju. Pitanje na koje nije lako odgovoriti i koje u ovom trenutku ostaje otvoreno jeste - kojih ima vise, koji ce prevagnuti i kada ce se ta prevaga desiti?

Vremena ekonomske krize i ratnih sukoba stvaraju utisak da podanika u sluzbi negativnih politickih energija ima vise jer je politika koja je sklona nasilju i fasizmu, zbog svoje destrukcije uvek uocljivija i cini se dominantnom. Ne treba, medjutim, zanemariti onaj "tihi" deo populacije koji u takvim vremenima na ovom prostoru nije dosao do izrazaja. Ponesto zbog straha, bede, nemoci a podosta i zbog zgadjenosti politikom. Ta nemoc, istorija je pokazala, u nekim kriticnim trenucima pretvara se u moc koja menja i vrstu vladajuce politicke energije i same politicke sisteme. Zato bi pogresno bilo reci da, makar i u najtezim politickim i ekonomskim krizama, nema demokratske energije i narastanja gradjanske svesti.

Strucnjaci agencije "Argument" dosli su do zakljucka da postoji nekoliko vrsta politickih energija koje se razlikuju po uporistu. Nekima je uporiste u srpskoj tradiciji i istoriji, drugima u iskustvima zapadnih demokratija, a trecim u kombinaciji srpske istorije i savremenih demokratskih iskustava.

Sve tri vrste uporista imaju odredjeni broj sledbenika, medjutim, ostaje pitanje - koja vrsta sprege kontinuirano onemogucava prevagu bilo koje od njih. Odgovor se moze naci u jedinstvenoj politickoj tehnologiji koja nikada ne izlazi iz formule "sve za moj dolazak na vlast i vladavinu moje stranke". Otuda je jasno zasto opozicione demokratske energije hodaju u mestu po modelu koji je slican modelu reprodukcije vlasti.

Rizik ekonomske nejednakosti

Na pitanje da li je porast ekonomske nejednakosti medju gradjanima opasno za nase drustvo, najvise ispitanika (33,8 posto) smatra da to "u velikoj meri ugrozava stabilnost drustva", a 32,8 posto njih veruje da je to "najveca pretnja stabilnosti drustva. Oko 24 posto anketiranih misli da to donekle ugrozava, a samo 8,2 posto anketiranih veruje da to uopste ne ugrozava stabilnost drustva.

Opozicija se ne dokopava vlasti, a vlast ne odlazi jer biraci, izlozeni vecito istom mehanizmu straha od rizika nepredvidivih promena, ostaju, u oko 40 odsto slucajeva, neodlucni do samog kraja izbora. Ostaju, naime, u procepu izmedju vere i nevere u koju politicku utakmicu da se udenu pa da izbegnu deblji kraj.

A taj deblji kraj im se vec uveliko desava, cega su, bar kad je ekonomska sfera u pitanju, i najveci optimisti postali svesni jer je udario po njihovom dzepu, porodici i elementarnoj egzistenciji.

Zato ne cudi sto na pitanje - koji je najveci problem sa kojim se SR Jugoslavija danas suocava, vecina ispitanika u prvi plan stavlja ekonomske probleme, nezaposlenost, materijalnu bedu i ugrozenost egzistencije porodice. Na pitanje - kakvo je ostvarivanje licnih prava i potreba danas u odnosu na bivsu Jugoslaviju, vecina ispitanika navela je da se danas teze dolazi do zaposlenja, resavanja stambenog pitanja, visokih primanja, zdravstvene zastite i zastite od torture. Cak 37,6 posto ispitanika nimalo ne strahuje od vracanja u socijalizam. Socijalizam je, barem za materijalno najugrozeniji deo populacije i to uglavnom radnicke, predstavljao kakvo-takvo egzistencijalno utociste za njih i njihove porodice i zastitu od otvorenog kriminala. Zato je razumljivo sto se u odgovorima na pitanja u kojima se poredi sadasnja situacija sa stanjem u bivsoj Jugoslaviji, oseca izvesna nostalgija za vremenom vece ekonomske stabilnosti i jednakosti.

(Kraj)

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /