Cetvrtak, 14. august 1997.

GRCKI MEDIJI O POSETI MILANA MILUTINOVICA

O vizama, devizama i - Crnogorcima

Dva "nepoliticka aspekta" dominirala su u razgovorima ministara Milutinovica i Pangalosa: vize za drzavljane SRJ - potencijalno unosne posetioce Grcke ciji je turizam u deviznoj krizi i "grckoj privrednoj invaziji" na SRJ, sto bi takodje trebalo da bude unosno za - Grke. Privredna saradnja sa Crnom Gorom iritira Beograd

Slobodan Markovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Atine

Trodnevna radna poseta saveznog ministra za inostrane poslove Milana Milutinovica Grckoj na poziv njegovog grckog kolege Teodorosa Pangalosa podelila je grcke medije koji su joj dali razlicit, cak i sasvim suprotan tretman. Dok su neki od vodecih elektronskih medija potpuno precutali Milutinovicev boravak u Grckoj zavrsen u sredu, stampa je iz razgovora dvojice ministara vodjenih dan ranije, istakla razlicite, ali uglavnom privredne, ne-politicke aspekte.

Pri tom dominiraju dve "skole", obe duboko grcki obojene: ona kojoj su glavna tema vize za drzavljane SRJ - potencijalno unosne posetioce Grcke ciji je turizam u deviznoj krizi, i druga koja smatra da su Pangalos i Milutinovic otvorili vrata "grckoj privrednoj invaziji" na SRJ, sto bi takodje trebalo da bude unosno za Grke.

Vodeci grcki list, provladina "Ta nea" istice da je Milutinovic zatrazio vise viza, ali da "nije dobio sustinski odgovor" Pangalosa posto to pitanje pre svega zavisi od Evropske unije, a ne od Grcke. Medjutim, za konzervativni atinski list "Katimerini" najvaznije iz razgovora Pangalos-Milutinovic je to sto ce, kako pise na naslovnoj stranici, "Grci graditi put Skoplje-Beograd". To, po Katimeriniju, potvrdjuje da "grcka vlada stabilno nastoji da u svoju spoljnu politiku uvede faktor sistematskog razvoja privrednih odnosa sa balkanskim susedima".

Po saznanjima tog lista Milutinovic je "dao uveravanja da je Beograd pozitivno raspolozen prema grckom predlogu i ukazao da je dobrodoslo izvodjenje investicionih radova od strane grckih firmi".

Osim toga, savezni ministar je "imao i kontakte sa predstavnicima privrednog sveta u Atini", zakljucuje list, ne iznoseci detalje. Milutinoviceva poseta je i povod za redakcijski uvodnik

"Katimerinija" pod naslovom "Balkanski izazov" u kojem list pozdravlja "nameru grcke vlade da ozbiljno razmotri mogucnosti jacanja privredne saradnje sa Srbijom" sto ocenjuje kao "ohrabrujuci znak da Grcka sada premesta teziste svoje spoljne politike sa retorickih proglasa na nivo konkretnih poteza".

List smatra da "razgovori Pangalos-Milutinovic vode do dugorocnog sporazuma cija je glavna osovina grcka pomoc u obnovi Nove Jugoslavije Krediti u milionima dolara i ucesce grckih firmi u izvodjenju radova u Jugoslaviji su neke od znacajnih tacaka sporazuma. Privredni uticaj Grcke na Balkanu neprekidno raste, posto su slicni sporazumi vec sklopljeni sa Albanijom i Bugarskom".

Ako se i moze zanemariti da je "Eksusija" jedan od grckih medija koji jos ne prihvataju naziv zemlje ciji je Milutinovic ministar inostranih poslova, recitija je karikatura kojom je ilustrovan redakcijski uvodnik pod naslovom "Znacaj sporazuma sa Beogradom". Nacrtan je Grk kako, odeven kao Amerikanac, s koferom na kojem pise "biznis", posto je ostavio sporazum u rukama Albanca obucenog evropski, sklapa novi sa seljakom na kojem pise "Srbija". Sve se to desava na stazi koja se zove "Put diplomatije" i vodi na vrh planine "Balkan". Tamo ga ceka zlatan presto na kojem pise "br. 1".

A u antrfileu pod naslovom " 'Trn' privredna saradnja sa Crnom Gorom", isti list tvrdi da je Milutinovic Pangalosu "stavio primedbu" na skorasnje "direktne privredne sporazume Atine i vlade Crne Gore" zbog kojih "Beograd deluje iritirano" posto se s njima "nije saglasila Savezna vlada".

"Eksusija" pise da je "Atina pomogla sklapanje sporazuma vlade Crne Gore sa grckim privrednicima" i da je "grcka drzava garantovala kredite federalnoj jedinici Crne Gore" ciji je premijer Milo Djukanovic bar jednom bio u Atini ove godine.

"Citava ta tema pre svega se tice odnosa Beograd-Podgorica, uprkos cinjenici da se Atina mesala dajuci kredite Crnoj Gori", pise grcki list ukazujuci da "vlada Jugoslavije ni u kojem slucaju ne zeli da se stvori utisak da u Podgorici postoji drugacija politika i da nema saradnje (Podgorice) sa Beogradom".

I Milutinovic je tako, preplanuo kakav je i stigao u Atinu, zavrsio radnu posetu na grcki poziv. Najavljeni su kontakti "resornih ministara" zaduzenih za konkretizaciju nacelno dogovorene saradnje, kao i poseta grckog premijera kojoj se Beograd nada jos od 1993.

Turisticki corsokak sa Srbijom

Vodeci opozicioni list, desnicarski "Elefteros tipos", u izvestaju o Milutinovicevoj poseti pod naslovom "Turisticki corsokak sa Srbijom" procenjuje da ce se zbog rezima viza "nastaviti (turisticka) 'izolacija' severne Grcke". List optuzuje vladu premijera Kostasa Simitisa da je zavela "politiku diskriminacije na stetu Jugoslovena, sledeci neformalno uputstvo SAD o nastavljanju politike izolacije te susedne zemlje".

"Politika ogranicavanja turistickog dotoka iz Srbije dovela je do finansijske propasti mnogih od turistickih letovalista popularnih medju njima" i svodi se na "kaznjavanje grckog turizma", pise "Elefteros tipos", a tom temom se u posebnom izvestaju bavi i list "Eksusija", blizak poslovnom establismentu Grcke.

"Eksusija" prenosi i tvrdnje Udruzenja solunskih trgovaca o tome da je ponasanje vlasti na granici odgovorno za "osetan pad prometa" u njihovim radnjama, uprkos sezonskim rasprodajama.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /