Ponedeljak, 11. august 1997.

AMERICKI MEDIJI O HOLBRUK-GELBARDOVOJ MISIJI U BEOGRADU

Nista osim jednog obecanja

Mirovni posrednici vratili su se sa balkanske turneje prakticno praznih ruku, ukoliko se ne racuna Krajisnikovo obecanje da ce se Karadzic u potpunosti okanuti daljeg politickog delovanja u RS - konstatuju americki mediji

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

Umesto da se potpuno posvete glavnim problemima u sprovodjenju dejtonskog dokumenta, Klintonovi emisari zamajavali su se na Balkanu pitanjima kako ce izgledati buduca zajednicka moneta BiH. A kao jedini plus cetvorodnevne turneje po bivsoj Jugoslaviji sebi mogu da pripisu to sto su naterali tvrdoglave bosanske lidere da se dogovore oko pozivnog telefonskog broja za svoju zajednicku drzavu i buduceg rasporeda ambasadorskih mesta u inostrastvu - izvestavaju u jucerasnjim nedeljnim izdanjima vodeci americki listovi, uz konstataciju da su se Holbruk i Gelbard vratili prakticno praznih ruku iz Beograda, ukoliko se ne racuna Krajisnikovo obecanje da ce se Radovan Karadzic u potpunosti okanuti svakog daljeg politickog delovanja u Republici Srpskoj. A, to opet - kako se podseca u ovim izvestajima - predstavlja, inace, obavezu koju je trebalo da bosanski Srbi i njihov zastupnik iz Beograda ispune jos pre godinu dana.

Americki nacionalni radio javio je da su americki izaslanici "primili k znanju" Krajisnikovo uveravanje da ce Karadzic sad biti uklonjen i iza kulisa politicke scene u Republici Srpskoj, ali da to obecanje nije uticalo na ultimativni zahtev koji je misija iz Vasingtona postavila Milosevicu oko ispunjavanja svih poznatih obaveza srpske strane koje proisticu iz mirovnog ugovora o Bosni.

Kad je rec o Karadzicu, "Vasington post", sa svoje strane, prenosi Holbrukovo upozorenje Milosevicu da je Klintonova administracija spremna da uhapsi Karadzica i isporuci ga Tribunalu u Hagu, cime bi se - kako se procenjuje - preseklo njegovo dalje delovanje protiv mirovnog procesa i ugovora iz Dejtona koji predvidja Republiku Srpsku i Bosansku Federaciju kao ravnopravne entitete zajednicke drzave zvane Bosna i Hercegovina. "Bio sam veoma jasan sta bi sve moglo da se desi i oko toga mozete da me citirate" - izjavio je Holbruk tim povodom americkim izvestacima iz Beograda.

AMERICKI MIROVNI POSREDNICI ZAVRSILI RAZGOVORE SA MILOSEVICEM

Kasnjenje u primeni Dejtona

Americki mirovni posrednici Ricard Holbruk i Robert Gelbard su na kraju posete Beogradu u subotu popodne ocenili da proces primene Dejtonskog sporazuma kasni. U petak uvece visoka americka delegacija se srela sa Slobodanom Milosevicem, predsednikom SRJ, a razgovori su nastavljeni u subotu ujutru uz prisustvo Momcila Krajisnika.

"Napravljen je korak napred, ali smo jos uvek skoro godinu dana u zaostatku sa procesom primene Dejtonskog sporazuma", rekao je Ricard Holbruk, po zavrsetku razgovora u Belom dvoru, na konferenciji za novinare odrzanoj u beogradskom hotelu "Hajat" u subotu posle podne. Dobijena je unilateralna garancija predsednika Krajisnika da se bivsi lider bosanskih Srba Radovan Karadzic nece pojavljivati u javnosti. Prema Holbrukovim recima predsednik Milosevic je pozvao sva tri predstavnika u Predsednistvu BiH da posete Beograd, a upucen je i poziv novom izaslaniku americke administracije, Robertu Gelbardu da dodje u posetu SRJ.

Prema informaciji vasingtonskog "Posta", inace, komanda NATO-a pripremila je jos pre nekoliko meseci detaljan plan za hvatanje Radovana Karadzica i sad se samo ceka na politicku odluku o otpocinjanju te misije kojom je predvidjeno da pripadnici SFOR-a pripreme obezbedjenje za tu akciju koju bi izvela jedna ekipa vojnih specijalaca.

"Planiranje operacije hapsenja Karadzica iskomplikovano je cinjenicom da on, kako se veruje, najveci deo vremena provodi na Palama, prestonici Repiblike Srpske koja se nalazi jugoistocno od Sarajeva. Pale su pod kontrolom francuskog kontingenta SFOR, tako da Pariz mora automatski da ima rec u ovoj operaciji. Prema recima americkih zvanicnika, Francuzi se kolebaju oko saglasnosti oko ove operacije koja se smatra delikatnom i rizicnom" - pise "Post" najavljujuci da ce u sledecoj fazi dalje sprovodjenje pomenute odluke zavisiti prevashodno od spremnosti srpske strane da bez daljeg odlaganja ispuni Krajisnikovo obecanje dato u subotu Klintonovim izaslanicima u Beogradu.

"Slobodan Milosevic, srpski nacionalist koji je pomogao u ubrzavanju rata u Bosni 1992-95, bio je Karadzicev sponzor u krstaskom pohodu za posebnu republiku bosanskih Srba. Zbog te njegove uloge - a i moci jugoslovenske armije - Vasington se oslanjao na Milosevica kao na jedinog lidera sposobnog da natera Karadzica na predaju ili, bar, na nestanak sa politicke scene. Karadzic je bio nateran da se jula 1996. povuce sa mesta predsednika RS - sto je takodje Holbruk izdejstvovao preko Milosevica - ali je nastavio da iza scene demonstrira odlucujucu politicku i ekonomsku moc" - navodi prestonicni dnevnik u izvestaju iz Beograda, prenoseci odlucan Holbrukov zahtev Milosevicu da (u skladu sa svojom dejtonskom obavezom) "saradjuje sa Tribunalom za ratne zlocine u naporima da se uhapsi Karadzic".

Holbruk protiv sudjenja Karadzicu u Bosni

Ricard Holbruk je odbacio predlog bivseg lidera bosanskih Srba Radovana Karadzica, optuzenog za ratne zlocine, da mu se sudi u Bosni, uz nadzor medjunarodnog tribunala u Hagu. Nazivajuci Karadzicev predlog "bizarnim i totalno neprihvatljivim", Holbruk je preksinoc globalnoj tv mrezi Si-En-En (CNN) rekao da bivsi vodja bosanskih Srba ne bi trebalo da ocekuje nikakve posebne dogovore. "To ne dolazi u obzir. On mora biti izveden pred lice pravde", rekao je Holbruk u intervjuu iz Beograda, posle razgovora sa predsednikom SR Jugoslavije Slobodanom Milosevicem. U intervjuu nemackom listu "Ziddojce cajtung" Karadzic je u petak dopustio mogucnost da izadje pred sud u Bosni, sto se tumaci kao manevar, jer je lokalno srpsko pravosudje pod kontrolom vladajuceg SDS-a.

Na tu istu temu, americki Nacionalni radio pomenuo je kao "vrlo indikativnu cinjenicu" podatak da je na subotnji nastavak razgovora sa americkim izaslanicima Milosevic "pod hitno doveo Krajisnika sa Pala", kao i da se u informacijama kontrolisanih drzavnih medija u Beogradu "upadljivo naglasava Krajisnikovo preuzimanje obaveze da ce Karadzic biti neopozivo uklonjen iz politickog zivota, sto predstavlja pokusaj da se i na taj nacin Milosevic distancira od te obaveze koju su preuzeli bosanski Srbi".

"Karadzic bi trebalo da shvati da on vise nema gde da se sakrije i da bi trebalo da se preda, jer cemo, u protivnom, mi doci po njega" - prenosi jucerasnji "Njujork tajms", iz diplomatskih izvora, subotnju Holbrukovu poruku Milosevicu i Krajisniku, postavljajuci pitanje "koliko je u Milosevicevom interesu da vidi u Hagu dr Karadzica, imajuci u vidu njegovo strahovanje od toga sta bi sve Karadzic mogao da isprica u Hagu o Milosevicevoj ulozi u bosanskom ratu. "Klintonova administracija smatra kljucnom ulogu g. Milosevica u pregovorima sa bosanskim Srbima zbog njegovog velikog uticaja na njih. Vojne snage bosanskih Srba i dalje se nalaze na platnom spisku Vojske Jugoslavije, koju kontrolise g. Milosevic. Srpski zvanicnici kazu da telohranitelji koji obezbedjuju dr Karadzica pripadaju specijalnoj jedinici srpske policije. Ali, politicki interes g. Milosevica na domacem planu ne podudara se sa interesom Klintonove administracije" - zakljucuje na tu temu njujorski "Tajms", pominjuci tekuca Miloseviceva nastojanja da konsoliduje svoj polozaj predsednika Jugoslavije i osigura izbor svog coveka za predsednika Srbije, pri cemu (kako se konstatuje) "tako da on nema u ovom trenutku da sasece politicku moc dr Karadzica, koji je i dalje vazan simbol srpskog nacionalizma".

...Pazljivijem citaocu ovog raporta pasce, verovatno, u oci da se u prenosenju americkih reagovanja na boravak Holbruka i Gelbarda u Beogradu nigde ne pominje njihov susret sa predstavnicima politicke opozicije, niti neke njihove kontroverzne izjave u septembarskim izborima u Srbiji. Dopisniku nije na tome zameriti: da je o tome juce bilo nekih medijskih reagovanja - on bi ih preneo.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /