Cetvrtak, 7. august 1997.

MPRI - PRIVATNA AMERICKA KORPORACIJA KOJA JE, IZMEDJU OSTALIH, OFORMILA ORUZANE SNAGE HRVATSKE I BOSNE (3)

Obezbedjivanje povratne karte za Sfor

Koliko ce vremena (i para) biti potrebno da se uspostavi zeljena vojna ravnoteza izmedju dva entiteta u dejtonskoj BiH i koliko ce jos dugo u tome igrati jednu od glavnih uloga ova firma za vojni konsalting

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

U Sjedinjenim Drzavama, sampionu kapitalizma - zemlji u kojoj sad vec ubrzano pocinju da se privatizuju i sve obrazovne ustanove, zeleznice, robijasnice i glavni autoputevi - njihovu kompaniju zovu i "Rent-a- general". Stavise, to postaje sve rasprostranjenije ime za korporaciju iz vasingtonskog predgradja Aleksandrija (u drzavi Virdzinija) "Militardz Professional Resources Inc." (MPRI).

Ono sto je najzanimljivije - a u to je pisac ovih redova imao priliku da se uveri svojim usima - to je cinjenica da se ti osedeli generali, admirali, pukovnici, majori i ostalo osoblje ove vodece americke kompanije za vojni konsalting uopste ne ljute zbog ovog nadimka, koji bi u nekim drugim sredinama nacisto bio shvacen kao teska uvreda. Naprotiv: "Ako zelite da iznajmite generala, dodjite da razgovaramo" - saopstice vam posle upoznavanja, narocito kad cuju da dolazite iz jedne od onih sredina sa brdovitog Balkana, i utrapiti vam sluzbenu vizit kartu sa adresom i telefonom svoje kompanije (1201 East Abingdon Drive, 703/684- 3528; za slucaj da je neko zainteresovan).

MPRI ima 160 stalno zaposlenih i oko 2.000 saradnika pod ugovorom, a u jucerasnjem nastavku opisano je detaljnije kako je ova korporacija - uz podrsku Klintonove administracije - pocela da obavlja poslove vojne ispomoci u nekim od novonastalih drzava koje su na karti Evrope posle raspada blazenopocivse SFRJ. Pocelo je to sa Hrvatskom, od 1995, a nastavilo se proslog leta sa Bosnom - pod poznatom vasingtonskom parolom da Dejtonski mirovni ugovor nece dobiti pravu sansu da zazivi dok se u BiH ne uspostavi vojna ravnoteza izmedju Bosanske Federacije i Republike Srpske. Ili, kako je to rekao senator Dzozef Bajden iz Delavera, u jednoj debati posle dejtonske mirovne konferencije: "Americki vojnici nece biti u stanju da napuste Bosnu, dok se bosanska vlada ne naoruza i ne bude bila spremna na samoodbranu. To je povratna karta za Amerikance sa Balkana".

Na poslovima obucavanja komandnog kadra i organizovanja armije Bosanske Federacije angazovano je u ovom trenutku oko 170 privatnih americkih instruktora. U izjavi za casopis "US News and World Report", Muhamed Sacirbej, Izetbegovicev ambasador u UN, izjavio je nedavno da je ovaj ugovor sa MPRI tezak "nekoliko desetina miliona dolara", s kojima su zalegli "prijatelji Bosne iz Azije i zalivskih zemalja".

SAD su pomogle svojim rezervama naoruzanja i opreme (iz arsenala NATO u Evropi) vrednim 100 miliona dolara, ali su njihovi sticenici iz Sarajeva bili i ostali upadljivo razocarani upornim odbijanjem Klintonove administracije da - bez obzira za svoju zainteresovanost za uspeh Dejtonskog mirovnog ugovora - i neposredno, sa ljudima iz aktivnog pentagonskog sastava obucavaju armiju svog balkanskog deteta iz epruvete zvanog Bosanska Federacija.

"Mi ne trazimo placenike i nismo zainteresovani samo za obuku nasih ljudi. Mi gledamo u pravcu sveobuhvatne buducnosti nase odbrane. A, to znaci da smo zainteresovani za priblizavanje zapadnim odbrambenim institucijama i sad, u ovoj pocetnoj fazi, za odredjenu saradnju sa NATO i Pentagonom na politickom nivou. A, to, cini mi se, ovde nedostaje", javno se pozalio ambasador Sacirbej u pomenutom intervjuu vasingtonskom nedeljniku, trazeci od SAD da se u javnim istupanjima zadrzi ravnopravni pristup prema svim potpisnicima dejtonskog dokumenta, ali da u praksi pokaze svoje "simpatije za zrtvu i spremnost za odbranu od eventualne ponovne agresije".

Apeli ovog tipa, medjutim, odavno vec ne nailaze na zeljeni odjek u americkom Kongresu, Beloj kuci i Stejt dipartmentu. SAD su prihvatile obavezu da sa svojim snagama formiraju kicmu medjunarodnim trupama koje obezbedjuju sprovodjenje mirovnog ugovora u BiH (prvo je to bio Ifor, a sad Sfor u cijem sastavu imaju 8.500 ljudi) i svi americki napori usmereni su sad u pravcu juna 1998. godine - za kad je predvidjeno da se strani vojnici povuku sa ovog dela Balkanskog poluostrva.

Ko ce to da plati?

Na nedavnoj briselskoj konferenciji medjunarodnih donatora za dejtonsku BiH zapadni ucesnici bili su vidno ogorceni uzdrzanoscu koju su pojedine islamske zemlje pokazale kad je doslo do licitiranja ko ce i sa koliko pomoci ekonomsku obnovu i izgradnju Bosanske Federacije.

Saudijski delegat, u jednom trenutku - kad se rasplamsala ta debata u Briselu - nije mogao da izdrzi a da javno (pred novinarima) zapita raspomamljene zapadnjake: "Da li je vama, gospodo, poznato koliko je dosad kostalo naoruzavanje bosanskih snaga i koliko ce jos para ubuduce biti potrebno da se sacuva drzava o cijoj se obnovi ovde govori? I, ko ce, pre svega, da i dalje podmiruje te racune?".

Rasprava je posle toga bila zavrsena. Odgovor na pitanje koje je postavio Saudijac bio je svima dobro poznat.

Koliko je, medjutim, realno da ce ta pretpostavka biti ostvarena? Koliko ce MPRI biti u stanju da u ovih predstojecih nepunih godinu dana obavi svoj posao i obezbedi izvlacenje iz Bosne Amerikancima i ostalim pripadnicima Sfor?

Strucnjaci za ovu problematiku (a narocito oni koji su upoznati sa sastavom i kapacitetima aleksandrijske korporacije za vojni konsalting) upozoravaju da se u trazenju odgovora na ovu dilemu mora poci od dva polazista.

Jedno je da MPRI zna svoj posao i da je ono zasta je dosad angazovano 170 penzionisanih kadrova Pentagona ne moze da bude zavrseno ne za godinu dana - nego ni za dve, ni tri... "Pogledajte Hrvatsku" - kazu tim povodom u Aleksandriji. "Tamo jos ima nasih ljudi i trazi se da ih jos vise posaljemo. Ranije smo sa Zagrebom pravili ugovor na po godinu dana, a sad rokove niko vise ne pominje! Isto ce tako biti i sa Bosnom".

Sa ovim saznanjem dolazi se do tacke broj 2: MPRI ce, znaci, tu u Bosni da ostane sa svojim uslugama u sferi obuke oficirskog kadra na jedno duze vreme - dok sve ostalo manje-vise spada u domen politickih odluka, koje su u funkciji implementacije mirovnog ugovora iz Dejtona. Odluka, koje se ticu kako uklanjanja preostalih prepreka na putu objedinjavanja muslimanskih i oruzanih snaga u okviru Bosanske Federacije (sto ide sporo, ali se, ipak, krece nekako napred, pod americkim pritiskom za koji je na terenu u Sarajevu direktno zaduzen Klintonov izaslanik Dzems Perdju), tako i njihovog naoruzavanja do nivoa za koji je procenjeno da je potreban da bi se, u slucaju potrebe, moglo ravnopravno parirati Vojsci Republike Srpske.

I za jedno i za drugo, medjutim, potrebne su pare. I to pare, ciji se iznos meri stotinama i stotinama miliona dolara.

Kraj

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /