Sreda, 6. august 1997.

HOLBRUK I GELBARD DOLAZE U PETAK U BEOGRAD SA ULTIMATIVNOM PORUKOM SAD ZA MILOSEVICA

Ili Dejton - ili ponovo sankcije!

Novinarima je u Stejt dipartmentu juce saopsteno da ce predsedniku Srbije biti zvanicno predocena lista kaznenih mera ako Jugoslavija ne pocne da ispunjava bez odlaganja obaveze iz Dejtonskog sporazuma. Saopsteno je takodje da ce Holbruk upoznati Milosevica i sa "nizom planiranih ekonomskih podsticaja od strane SAD" ukoliko on "iskoristi svoj uticaj u RS" na postovanju Dejtona

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

Klintonova administracija - ocigledno vise nego zabrinuta tekucom blokadom mirovnog procesa u BiH i opasnoscu da zbog toga bude produzen boravak njenih snaga u sastavu Sfora - namerna je da okrene list prema onome koji se smatra najodgovornijim za to sto stvari na nasem delu Balkana ne idu onako kako to citav svet ocekuje. U vatru je zbog toga ponovo bacen i Ricard Holbruk: da ponese u Beograd upozorenje da su SAD pripremile za Jugoslaviju novi paket ekonomskih sankcija, koje ce biti primenjene ukoliko Slobodan Milosevic ne bude poceo dosledno da ispunjava obaveze koje je, u ime jedne i druge srpske strane, preuzeo potpisujuci Dejtonski mirovni ugovor o Bosni.

Ovo je, najkrace receno, poruka koju ce americki izaslanici Bob Gelbard i Dik Holbruk (takav je zvanicni redosled clanova delegacije iz Vasingtona) imati za novog jugoslovenskog predsednika, kad se s njim budu sreli u petak u Beogradu, na kraju svoje balkanske turneje. Pre toga, njih dvojica boravice danas u Splitu, gde ce razgovarati sa Tudjmanom i Izetbegovicem, a sutra odlaze u Sarajevo, gde je predvidjen susret sa troclanim Predsednistvom Bosne i Hercegovine.

Takodje u cetvrtak, pre putovanja u Beograd, predvidjeno je da Holbruk i Gelbard posete i Banjaluku, gde ce se sastati sa predsednicom Republike Srpske Biljanom Plavsic.

Povodom odlaska ekipe americkih mirovnih posrednika u bivsu Jugoslaviju, novinarima je u Stejt dipartmentu saopsteno da se poseban akcenat u ovoj akciji stavlja na razgovore u Beogradu, pri cemu ce Milosevicu - kako je najavljeno u Vasingtonu - biti zvanicno predocena lista daljih kaznenih mera koje ce medjunarodna zajednica preduzeti prema Jugoslaviji, ukoliko srpska strana ne bude pocela da ispunjava, bez daljeg odlaganja, neke od svojih osnovnih obaveza iz mirovnog ugovora o Bosni.

"Pokusavamo da izdejstvujemo da Slobodan Milosevic pocne da deluje u skladu sa obavezama koje je preuzeo u ime Republike Srpske, potpisujuci mirovni ugovor iz Dejtona. Nastupio je kriticni trenutak kad je potrebno da se napravi proboj... Potrebno je da Milosevic odigra ulogu kakvu je svojevremeno obecao da ce odigrati", saopstio je izvestacima iz Stejt dipartmenta jedan visoki predstavnik americke administracije, naglasavajuci da se srpsko-crnogorska ekonomija "nalazi u fazi slobodnog pada", uz upozorenje da "postoje nacini da se ta losa situacija jos vise pogorsa", ali i konstataciju da, s druge strane, "postoje, isto tako, i brojni putevi kojima bi se popravilo to ekonomsko stanje".

Kad je ovo drugo u pitanju, vladin zvanicnik saopstio je da ce Holbruk i Gelbard upoznati u petak Milosevica i sa "citavim nizom planiranih ekonomskih podsticaja od strane SAD", ukoliko predsednik Jugoslavije "iskoristi svoj uticaj u Republici Srpskoj" tako sto ce obezbediti prestanak svih zakulisnih politickih aktivnosti Radovana Karadzica, uz hvatanje i izrucenje Hagu optuzenih za ratne zlocine, kao i uciniti da dodje do trazenog angazovanja vlasti RS na dejtonskim obavezama kao sto su nesmetan povratak izbeglica, prestrukturiranje policije i saradnja na vojnom planu i u organima zajednicke federalne vlasti u Sarajevu.

"Smatramo da je, u osnovi, Milosevic obavezan da preduzme akciju oko uklanjanja sa scene Radovana Karadzica. Idealno bi bilo da to bude u vidu njegovog izrucenja pravdi u Hagu" - rekao je na tu temu novinarima predstavnik americke administracije, prenoseci u tom kontekstu izraze otvorenog nezadovoljstva Vasingtona zbog cinjenice da "konstitutivne jugoslovenske federalne jedinice, Srbija i Crna Gora, omogucuju generalu Ratku Mladicu, optuzenom za genocid i ratne zlocine u Bosni, da nesmetano boravi na njihovoj teritoriji".

"Vlada SAD izuzetno je ljuta sto Milosevic dozvoljava Mladicu da slobodno putuje Srbijom" - saopstio je ovaj vladin zvanicnik, najavljujuci da ce pitanje (ne)izrucivanja optuzenih ratnih zlocinaca haskom tribunalu biti jedna od glavnih tema razgovora koje ce Gelbard i Holbruk imati danas u Splitu i s ostalom dvojicom potpisnika Dejtonskog mirovnog ugovora o Bosni, Tudjmanom i Izetbegovicem.

Stejdipartmentski susret novinara s predstavnikom Klintonove administracije zavrsen je bio preksinoc razgovorom o suspenziji kontakata sa diplomatskim predstavnistvima BiH u inostranstvu, koju SAD i grupa zapadnih zemalja sprovode od ponedeljka kao meru pritiska na federalnu izvrsnu i zakonodavnu vlast u Sarajevu. Tom prilikom, vladin izaslanik izneo je, bez dlake na jeziku, kritike na racun nedavno postavljenog visokog medjunarodnog predstavnika u BiH Karlosa Vestendorpa - optuzujuci ga da je otezao i onako delikatnu situaciju svojim intervencijama u pregovorima oko rasporeda diplomatskih mesta u inostranstvu, civilnog vazduhoplovstva i poznatih problema sa zajednickim drzavljanstvom.

"Smatramo da bi g. Vestendorp trebalo da je u ovo kriticno vreme prisutan u Bosni i da odigra ulogu koja se od njega ocekuje posle prihvatanja ovog posla", izjavio je predstavnik americke administracije, govoreci o dosadasnjem radnom ucinku i, uopste, o sveukupnom prisustvu na Balkanu ovog zvanicno vrhovnog izaslanika medjunarodne zajednice.

Veliko je pitanje, medjutim, kad ce i kako ce senjor Karlos Vestendorp odgovoriti na ove americke prigovore, imajuci u vidu da se on - prema informaciji "Vasington Posta" - nalazi u ovom trenutku negde na (zasluzenom) odmoru u Spaniji.

Sl. Pavlovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /