Utorak, 5. august 1997.

DRAMATICNI DOGADJAJI U JAJCU I VOGOSCI

Prognanici ponovo proterani

Hrvati su iz nekoliko sela kod Jajca tokom vikenda protjerali sve Bosnjake koji su se vratili u svoje predratne domove, a zene Srebrenice blokirale u zgradi vogoscanske opstine 14 Srba zahtijevajuci oslobadjanje tri Bosnjaka iz zatvora u Zvorniku. Ostra osuda Vestendorpa i predstavnika medjunarodnih organizacija uz ocenu da je to ozbiljna prepreka za ostvarivanje Dejtonskog sporazuma

Muslimanske izbeglice u Jajcu u iscekivanju
autobusa za povratak na teritoriju Federacije

Daniel Omeragic
dopisnik "Nase Borbe" iz Sarajeva

Ministarstvo unutrasnjih poslova Federacije BiH saopstilo je juce da je u nedjelju navece prognanik Hazim Sahman, koji se prije nekoliko dana vratio u Jajce, ubijen i zatim spaljen u svojoj porodicnoj kuci.

Ovaj zlocin i ponovno protjerivanje oko 500 Bosnjaka iz sela u okolini Jajca mogao bi izazvati nesagledive posljedice po proces povratka izbjeglica i raseljenih u Federaciji BiH, ali i na ukupne odnose izmedju bosnjackog i hrvatskog naroda, procenjuje se u politickim i diplomatskim krugovima u Sarajevu.

Federalni MUP je saopstio da je policija tzv. hrvatske zajednice "Herceg-Bosna" u subotu protjerala 45 Bosnjaka iz sela Bulici i 40 iz sela Sibenica, koji su uredno bili prijavljeni kod Medjunarodne policije (IPTF) za povratak. U ova sela je stiglo sedam hrvatskih policajaca u civilnim odijelima koje je predvodio Ante Simunovic iz Sibenice. Policajci su, kako je javnost informisao MUP Federacije BiH, vrijedjali Bosnjake rijecima: "Mi ne mozemo u Bugojno, nece ni vi u Jajce. Sve cemo vas pobiti ako ostanete u selu nociti." Isti dan su protjerani Bosnjaci iz sela Kupresani, Gornja i Donja Lupnica i Divcani u okolini Jajca, to iz podrucja Dno Luka. Do prvih popodnevnih sati u nedjelju, iz ovog dijela Jajca protjerano je ukupno 426 Bosnjaka, a isti dan u kasnim vecernjim satima iz sela Kruscice protjerana je i posljednja grupa od 87 Bosnjaka povratnika, koji su u pratnji Sfora prebaceni na teritoriju pod kontrolom regularnih policijskih snaga i prevezeni u svoja privremena mjesta boravista u Zenicko- dobojskom kantonu.

Federalno ministarstvo unutrasnjih poslova zatrazilo je od Sfora preduzima hitnih i energicnih mjera na zastiti zivota i imovine svih gradjana, a od JPTF identifikaciju organizatora i podstrekaca ovih nemilih dogadjaja, kojima je prethodila blokada puta Sarajevo - Bihac koji prelazi kroz Jajce. Veca grupa Hrvata je deblokiranje ovog puta uslovljavala ravnopravnim tretmanom u dijeljenju humanitarne i druge pomoci, kao i povratkom hrvatskih izbjeglica u Bugojno i Vares.

Hrvatska televizija je, izvjestavajuci o ovim dogadjajima, prenijela informaciju da je razlog nezadovoljstva hrvatskih izbjeglica bio taj sto su navodno Bosnjaci skidali crijep i drugi gradjevinski materijal sa kuca protjeranih Hrvata u Bugojnu koji su postavljali na svoje kuce u Jajcu. Hrvati su bili ogorceni sto im se ne dozvoljava povratak kucama u gradove pod kontrolom bosnjackih vlasti, na sta su odgovorili brutalnim protjerivanjem i posljednjeg Bosnjaka koji se vratio u Jajce.

I dok su Hrvati tokom vikenda ponovo protjerivali Bosnjake, u sarajevskom naselju Vogosca poveca grupa zena iz Srebrenice blokirala je zgradu opstine, u kojoj je 14 Srba koji su zivjeli u Vogosci do reintegracije razgovarali sa predstavnicima opstinskih vlasti o mogucnostima njihovog povreatka. Saznavsi da su u zgradi opstine Srbi koji od proljeca prosle godine zive u Visegradu, Srebrenicani su opkolili ovaj objekat i zgradu stanice policije u koje su pokusavali nasilno prodrijeti.

Policijske snage iz Sarajeva i Vogosce odmah su intervenisale i nisu dozvolile ulazak u zgradu opstine i policije, pri cemu je, prema svjedocenju ocevidaca, doslo i do sukoba izmedju policije i grupe gradjana. Srebrenicani su, kako sami kazu, hteli uzeti 14 Srba kao taoce dok im vlasti Republike Srpske ne puste njihove bliznje iz zatvora u Zvorniku. Srebrenicanka Fatima Hasic kazala je da njihov cilj bio da zarobe Srbe i pokusaju ih razmijeniti za trojicu Bosnjaka. Nedzada Hasica, Ahmu Harabasu i Behudina Husica, koji su vec nekoliko mjeseci u srpskom zatvoru.

Cetrnaest Srba doslo je u Vogoscu u organizaciji UNHCR, kako bi vidjeli kakve su mogucnosti za organizovan povratak Srba u ovaj dio Sarajeva. UNHCR je, naime, proglasio Vogoscu otvorenim gradom za povratak izbjeglica. Medjutim, najveci problem je u tome sto u kucama Srba danas zive Bosnjaci protjerani iz Srebrenice, kojima srpske vlasti ne dozvoljavaju da posjete svoj grad i obidju masovne grobnice u kojima leze tijela njihovih najblizih.

Zahvaljujuci akciji policije, Srbi su, ipak, bezbjedno uspjeli napustiti Vogoscu i vratiti se u Visegrad. Nacelnik opstine Vogosca Muhamed Kozadra, nakon ovog teskog incidenta, izjavio je da ce posljednji dogadjaji u Vogosci znatno usporiti proces reintegracije Bosne i Hercegovine, te da to ne vodi povratku svih prognanih gradjana Bih svojim kucama.

"Srebrenicani svoje probleme moraju rjesavati u institucijama vlasti, a ne na ovakav nacin", rekao je on.

Napad na Srbe u Vogosci je bio organizovan

Sarajevo, Beta. - Visoki predstavnik za BiH Karlos Vestendorp ocenio je juce da je napad bosanskih Muslimana na Srbe koji su posetili sarajevsku opstinu Vogosca bio organizovan i unapred pripremljen.

U pismu upucenom vlastima Federacije BiH, Vestendorp je ocenio da su demonstranti "ocigledno bili organizovani i unapred obavesteni o poseti".

Naglasavajuci da je sramota to sto neki ljudi manipulisu osecanjima srebrenickih izbeglica, Vestendorp je od vlasti Federacije zatrazio da preduzmu hitnu akciju u vezi sa tim dogadjajem. Srbi koji su posetili Vogoscu napustili su tu opstinu u petak uvece pod zastitom policije i Sfora.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /