Utorak, 5. august 1997. | ||
OPOMENA VLADE DOVOLJNA ZA SMIRIVANJE CENA NA TRZISTU MESASamo Albanci i Bugari jedu manje mesa od nas
Izvesne kolicine mesa iz rezervi danas ce biti podeljene "C marketu", "Pekabeti", BIM "Slaviji", "Gorici" i "Jabuci"Vlada Srbije, koja se samo deklarativno zalaze za trzisno poslovanje, do te mere je izdresirala privrednike da sprovode njene administrativne mere, da oni, cak i u situaciji kad im se verbalno zapreti poslusaju bez pogovora, bez obzira sto su argumenti na njihovoj strani. Naime, ocito da je hrana vec nekoliko meseci skuplja, sto je dovoljan ekonomski razlog za korekciju cene mesa. Ovih dana proizvodjaci mesa vratili su cene sa objasnjenjem da moraju postovati vladinu uredbu mada ona nije ni doneta. Potpredsednik vlade Slobodan Radulovic, rekao je, naime da nece biti administrativnih mera, vec da ce vlada intervenisati na trzistu izvesnim kolicinama mesa iz Direkcije i uvoza. "Moramo postovati Uredbu, iako nam ne odgovara. Sta cemo? Medjutim, postoje opravdani razlozi da cene mesa porastu jer je poskupela stocna hrana. Kukuruz je bio 82 pare za kilogram, a sada je preko jednog dinara", kaze Milan Nesic, direktor proizvodnje u Poljoprivrednom kombinatu "Dragan Markovic" u Obrenovcu. Izgleda da je proizvodjace mesa podjednako zabrinula i pretnja republicke i Savezne vlade da ce se ukinuti prelevmani za uvoz mesa. Naime, prema recima Tome Lukovica, nacelnika u saveznom Ministarstvu za unutrasnju trgovinu, inicijativa za ukidanje prelevmana bila je pokrenuta, ali je proslog cetvrtka skinuta sa dnevnog reda ovog Odbora. "Predlog za ukidanje prelevmana je vracen, kako bi se utvrdilo sa Ministarstvom za poljoprivredu za koje meso ukinuti prelevmane. Nismo poslali Odboru drugi predlog oko ukidanja prelevmana, ali ukoliko se bude donela takva odluka, to ce se destiti ovih dana", naglasava Lukovic. Uvoz najgora varijanta
Da bi uvoz jeftinog mesa u ovom momentu delovao pogubno na domacu stocarsku proizvodnju ovih dana je istakao i Jovan Babovic, republicki ministar za poljoprivredu, jer kako je rekao, Jugoslavija ima mesa dovoljno za domacu potrosnju, ali i za izvoz. "Proizvodjaci stoke vec godinama rade sa gubicima. Sadasnje cene mesa i stoke su izuzetno niske i opstaju samo zato sto je mala kupovna moc. Trenutno Jugosloveni jedu vise mesa jedino od Albanaca i Bugara. Za godinu dana promet u mojoj mesari je opao za 70 odsto. Zbog toga se i ne oseca nestasica mesa, iako su farme prazne. U Hrvatskoj je kilogram mesa 70 dinara sto znaci da bi i kod nas realna cena bila mnogo visa od sadasnje. Ni potpredsednik Vlade Srbije, Slobodan Radulovic, kao ni drugi clanovi vlade ne pominju da klanicari placaju 13 odsto poreza na promet sto nigde u svetu nema, a marza im je svega sedam odsto. Zasto se drzava ne odrekne tok prihoda?" kaze Aleksandar Andjelkovic, vlasnik mesare "Papak". U Jugoslaviji bi cena mesa, prema recima Andjelkovica, morala biti za zivu stoku visa od deset do 20 odsto, a meso zavisno od kategorija skuplje od 30 do 50 odsto.U ovom trenutku resenje bi, prema Andjelkovicu, bilo uvoz podmlatka koji bi obezbedio povecanje stocnog fonda, dovoljne kolicine mesa i stabilne cene. "Dugorocno resenje bi, svakako, bilo da se proizvodnja stoke kreditira. Uvoz je najgora varijanta jer ce do kraja unistiti stocarsku proizvodnju, a ni potrosaci nece biti zadovoljni jer se sa ino trzista, sigurno, nece uvesti kvalitetno meso. U svetu se zna kolika je cena kvalitetnog mesa, a ona je tri puta visa nego kod nas, pa ce se uvoziti nekvalitetno meso. Ima i sada privatnih firmi koje se reklamiraju jeftinim mesom od 22 dinara po kilogramu, a to meso je iz Rumunije i ne moze se meriti sa domacim mesom", kaze Andjelkovic.
Meso za odabraneU ovom momentu, prema recima Bozidara Djelovica, direktora "Jugoagrara" " najvaznije je da se meso ne uvozi kako bi se zastitili domaci stocari cak i po cenu da se cene zadrze na istom nivou". "Kod nekoliko farmi cena zive stoke je skocila tako da je kilogram junadi kostao od deset do 11 dinara koliko i kilogram svinja. Medjutim, cene su vracene i kilogram kosta izmedju devet i 9,20 dinara. Stoga kilogram mesa ne bi trebalo da bude skuplji od 25 dinara, ali razlog za povecanje cena mesa treba traziti i u monetarnoj politici jer 49 odsto od cene cine kamate, zatezne kamate i provizije", kaze Djelovic.Nikola Popovic, generalni direktor "Mitrosa" kaze da nisu dizali cene iako je ziva stoka kod proizvodjaca kod kojih ova industrija kupuje, poskupela za sedam odsto sto je gornji plafon koji "Mitros" moze da tolerise, a da ne koriguje svoje cene. " Dosli smo do praga rentabilnosti i ukoliko ga stocari predju podicicemo cene. Nadamo se da ce intervencija iz Direkcije umiriti cene stoke", kaze Popovic.
Milan Njegomir, generalni direktor fonda za stoku i sekretar Odbora za spoljnu trgovinu kaze "da stocari nisu podigli cene iz obesti vec iz nuzde". Posto Vlada Srbije to ne prihvata, ostaje joj da napravi bilans u robnim rezervama koje, po svemu sudeci ne obiluju mesom ili da nadje pare za uvoz kad vec ne moze da nadje za kreditiranje domace proizvodnje. Iako je za vikend bila najavljena isporuka iz rezervi, Milos Dimitrijevic, pomocnik republickog ministra za trgovinu kaze da ce izvesne kolicine mesa iz rezervi biti podeljene danas "C"- marketu, "Pekabeti", BIM "Slaviji", "Gorici" i "Jabuci". Pitanje je da li ce i ostale trgovine koje nisu miljenice drzave i nemaju u svojim prvim redovima ministre i clanove vlade stici na red. Potrosaci ce kao i do sada, platiti.
S. Jovicic
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |