Utorak, 5. august 1997.

EKSKLUZIVNO: ANALITICARI BANK NASIONAL D PARI O EKONOMSKIM I POLITICKIM PERSPEKTIVAMA SRBIJE (1)

Na litici: reforma ili potop

Jedna mogucnost je da srpska ekonomija u punoj brzini s litice sleti u ambis i finasijski i ekonomski potone u zaborav, ili da se u poslednjem momentu trgne i opredeli se za dugotrajan i tezak, ali ipak obecavajuci put reformi. Sat otkucava i najnovije cinjenice pokazuju da Srbija nema vremena napretek, smatraju analiticari BNP

"Srbija se u ovom trenutku nadvija nad ambisom. Zemlja i njena administracija nalaze se pred jednostavnim izborom: reforma ili potop", pise u najnovijem izvestaju Bank Nasional d Pari (BNP) posvecenom Jugoslaviji, koji ce "Nasa Borba" objaviti u nekoliko nastavaka.

Jedna mogucnost je da srpska ekonomija u punoj brzini s litice sleti u ambis i finasijski i ekonomski potone u zaborav ili da se u poslednjem momentu trgne i opredeli se za dugotrajan i tezak, ali ipak obecavajuci put reformi. Sat otkucava i najnovije cinjenice pokazuju da Srbija nema vremena napretek.

To - trgnuti u poslednjem trenutku- znaci da se moraju sirom otvoriti vrata prema svetu, izbaciti prljav ves i izloziti se trzistu. Iako bi se domaca valuta verovatno dobro uzdrmala, a neki zasticeni delovi ekonomije doziveli propast, priliv stranog kapitala na duze staze bio bi od ogromnog znacaja i u ekonomskom i u politickom smislu. Ako nista ne bude uradjeno, zemlja ce verovatno nestati sa "radara" stranih investitora i potonuti kao kamen. Domaca valuta dozivece propast i verovatno uvesti zemlju u novu hiperinflaciju.

Uspeh, cak i u ovom poodmaklom stadijumu, omogucio bi Srbiji da u naredni vek udje sa nadom i realnim sansama za kontinuirani oporavak. Ako bi se Srbija odlucila za varijantu da svoju dobro obrazovanu i jeftinu radnu snagu fuzionise sa stranim kapitalom, ova zemlja mogla bi postati idealna lokacija za proizvodnju eksportnih dobara na vratima Evrope. To znaci, da bi Srbiji bile potrebne mnoge godine dvocifrenog rasta da bi dostigla nivo koji je imala u bivsoj Jugoslaviji, ali bi, s druge strane, to zemlji ipak omogucilo da ojaca.

Svaki neuspeh znacio bi da bi zemlja upala u dubok deficit i dugove koji bi predstavljali kamen oko krhkog vrata. Kako bi haos rastao, i ljudski i finansijski kapital bezao bi na zadnja vrata, ostavljajuci za sobom ne mnogo vise od suplje skoljke.

Ultimativno, reforme su neophodne, smatraju analiticari Bank Nasional d Pari na kraju svog opseznog i sveobuhvatnog izvestaja o ekonomskom i politickom stanju Srbije. "Jedino je pitanje da li ce njime upravljati vlada na odgovarajuci nacin ili ce reforme biti iznudjene ekonomskim kolapsom i skokom strane valute na crnom trzistu.

Istorija, regionalni presedani i sadasnje stanje sugerisu da bi forsirana reforma mogla biti ipak najverovatnije resenje. Smatramo da je tesko izneti argumente protiv zakljucka da se od socjalizma ne moze preci na korporativno upravljanje preko noci. Ipak, posle jedne apokalipticne dekade rata, ekonomske katastrofe, hiperinflacije i medjunarodne izolacije zemlje, mi verujemo da ce Srbija na ovaj ili onaj nacin, slediti dobro razgazen put reformi kojim su posli svi njeni susedi, kazu u zakljuccima izvestaja analiticari Bank Nasional d Pari.

"Sada je pravo vreme da se investitori fokusiraju na Srbiju. Uprkos tome sto bi se to moglo osporavati, ona pruza poslednju sansu da se u jednu ekonomiju uskoci u trenutku kada je ona na ivici tranzicije. Savetujemo investitorima da se klone obveznica i opredele se za investicije u akcije preduzeca koja bi mogla biti pravi krunski dragulji, savetuju analiticari BDP.

T. Jakobi

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /